Nowoczesna metoda kardiolgii

6 odpowiedzi
Dzien dobry, czy ktos z panstwa, slyszal o nowoczesnej metodzie kardiologicznej? Chodzi o ''wbudowanie'' do serca urządzen, ktore pomagaja w pracy serca, jezeli pacjent czeka na przeszczep. Jest to jedynie zabieg, gdyz nie konieczna jest operacja, poniewaz te urzadzenia sa bardzo malo, dlatego wprowadzone sa przez tetnice, do serca. Z tego co wiem podejmuja sie tego lekarze z Moskwy i Rzymu, i jak dotad taka operacja miala miejse jedynie w Japonii.
Urządzenia dostępne w wielu państwach świata i bardzo różne. Proszę pytać kardiologa, który zajmuje się Panem/Panią na stałe. A internecie wpisać hasło: "Left ventricular assist device (LVAD)"

Podobne zabiegi wykonuje się w Zabrzu i w Instytucie Kardiologii w Warszawie, być może w Polsce są jeszcze inne miejsca, ale nie umiem wskazać imiennie osoby, która się tym zajmuje. Wyszła aktualnie rewelacyjna metoda leczenia farmakologicznego ciężkiej niewydolności serca, która znalazła się wysoko w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Dzień dobry! Wszczepiane przezskórnie (czyli bez konieczności otwierania klatki piersiowej) urządzenia wspomagające pracę serca, stanowiące pomost do przeszczepienia serca to Impella oraz TandemHeart. Żadne z nich nie jest zupełną nowością. Pacjent jest zmuszony do przebywania w szpitalu, urządzenia te stosuje się krótkoterminowo. Chirurgicznie wszczepiane pompy długoterminowe, z którymi pacjent może przebywać w domu, to HeartWare, HeartMate II i HeartMate III. Obawiam się, że żadne z powyżej wymienionych urządzeń nie jest tym, którego Pan/Pani poszukuje.
Szanowna Pani / Szanowny Panie.
Proponuję uważną lekturę wydawnictw powaźniejszych od tabloidowatych pisemek. Urządzenia do wspomagania serca są w Polsce implantowane od dawna. Być może jeszcze nie drogą przeznaczyniową. Poza tym, jaki jest cel pisania o tych "pseudo-rewelacjach" w tym miejscu ? Proszę popisywać się tą wiedzą na forach gazetowych.
nie zajmuję się tym
Są różne urządzenia wspomagające pracę serca, jednak domyślam się, że w tej wypowiedzi chodzi o zminiaturyzowane pompy wszczepiane do jednej lub obu komór serca (tych miejsc w sercu, które odpowiadają za ogromną większość pracy serca). A zatem - tak, istnieje taka metoda, wszczepialne pompy mają za zadanie albo pozwolić skrajnie osłabionemu chorobą sercu na regenerację, albo umożliwić doczekanie do przeszczepienia serca (czyli doczekanie do chwili, gdy znajdzie się dawca). I tu korekta - zabiegi wykonywane są w wielu krajach świata, także w Polsce, co najmniej w kilku ośrodkach, między innymi na Śląsku, w Krakowie i w szpitalu, w którym pracuję, czyli w Instytucie Kardiologii w Warszawie (Anin). I jeszcze jedna korekta - niektóre pompy są faktycznie wszczepiane przez tętnicę udową pacjenta, czyli nie wymagają otwarcia klatki piersiowej a zabieg wykonywany jest przez kardiologa interwencyjnego, natomiast inne pompy wymagają jednak otwarcia klatki piersiowej i wszczepienia (=umieszczenia w komorze serca) przez doświadczonego kardiochirurga.