niski poziom fosforu nieorganicznego

4 odpowiedzi
Witam, czym może być spowodowany niski poziom fosforu nieorganicznego w organiźmie? mój wynik to 2,60 mg/dL (norma: 2,70-4,50). Jestem osobą szczupłą, wyniki innych elektrolitów (sód, potas, wapń całkowity, wapań zjonizowany ) są w normie, jedynym moim problemem zdrowotnym jest wole wieloguzkowe nietoksyczne tarczycy, nie stosuję żadnych diet, leków, używek, odżywiam się zdrowo... W ostatnim czasie na paznokciach zaczęły wychodzić mi białe bruzdy, czy to objaw niedoboru fosforu? czy są jakieś suplementy diety/leki którymi bede mogła unormować ten pierwiastek? Dodam że w/w wyniki wykonywałam w ramach badań okresowych do pracy, nie z jakiegoś konkretnego powodu.
Pani wynik poziomu fosforu jest na dolnej granicy normy. Z informacji wynika, że Pani jest bezobjawowa - czyli nie ma żadnych dolegliwości. Proszę się poobserwować : ewent. osłabienie mięśni, bóle kości i mięśni. Badania diagnostyczne w kierunku zmniejszenia stężenia fosforanów to ponadto: poziom vit. D, magnezu, parathormonu, gazometria, wydalanie fosforanów z moczem, badanie ogólne moczu. Zalecana jest dieta bogata w fosfor: mięso, owoce, sezam, mleko - do internetu. W razie pogłębiania się niedoboru fosforu- konsultacja internistyczna lub endokrynologiczna.

Niedobór fosforu może być spowodowany niedożywieniem, zaburzeniami wchłaniania (np. przy niedoborze wit. D), niektórymi zaburzeniami metabolicznymi (np. zasadowica, dna moczanowa) oraz nadmiernym wydalaniem z moczem.
W Pani przypadku należałoby w pierwszej kolejności powtórzyć oznaczenie stężenia fosforu, bowiem wartości nieznacznie odbiegają od normy.
Objawy kliniczne niedoboru fosforu (niedobór jest zwykle bezobjawowy), mogą obejmować osłabienie, bóle mięśni, a przy ciężkiej hipofosfatemii (<1mg/dl) mogą wystąpić wymioty, zaburzenia neurologiczne (np. porażenia mięśni, zaburzenia świadomości, drgawki).
Fosfor powszechnie występuje w wielu produktach żywnościowych: czerwone mięso, produkty mleczne, ryby, drób, produkty zbożowe i zwykle nie ma potrzeby przyjmowania farmaceutyków.
Dzień dobry, jest wiele przyczyn obnizonego poziomu fosforu, choć poziom Pani badania nie odbiega znacząco od normy- radzę pogłębić diagnostykę i udać się do lekarza rodzinnego na konsultację -on dalej pokieruje Panią do odpowiedniego specjalisty. Pozdrawiam
Dzień dobry, tak niewielkie odchylenia od podanych norm laboratoryjnych nie są niczym niepokojącym. Ze względu na sposób wyznaczania tych norm zdarza sie że pewna populacja nie mieści sie w nich. Należy powtórzyć badania za kilka miesięcy. Obecnie nie widzę konieczności stosowania żadnych leków/suplementów. Co do zmian na paznokciach w razie narastania zmian konieczna może być konsultacja lekarska. Pozdrawiam.