Niewielka przepuklina pachwinowa

Czy można prosić o wyjaśnienie wyniku z tomografii komputerowej,gdzie stwierdzono przy okazji ,że mam niewielką przepuklinę pachwinową prawostronną zawierającą sieć?

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Michał Molski

Sieć to tkanka tłuszczowa znajdująca się w jamie brzusznej. W przypadku przepukliny ulega przemieszczeniu do worka przepukliny. Należy to skonsultować. Zapraszam do gabinetu konsultacyjnego w Żninie lub do Szpitala W Osielsku

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Grzegorz Szczęśniak

Dzień dobry,
Przepuklina pachwinowa jeśli chorobą leczona operacyjnie. Proszę pójść na konsultacje do chirurga żeby zbadać dokładnie i ocenić rangę problemu. Jeśli w przepuklinie jest sieć obecnie nie daje dolegliwości zawierająca sieć przyrośnięta może dojść do jej skręcenia i martwicy, wtedy operacja będzie pilna.

Zachęcam do konsultacji z chirurgiem
pozdrawiam
Dr Szczęśniak

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Artur Terlecki

Badanie tomografii komputerowej brzucha pkazuje nam to czego nie widzimy i czasami nie jesteśmy w stanie zbadać fizykalnie. Początkowo przepuklina nie musi być widoczna na zewnątrz, ale w badaniu ct już widać worek przepuklinowy wchodzący przez pierścień głęboki. Nie zawsze na tym etapie można zbadać obecność przepukliny w badaniu palpacyjnym pacjenta. W badaniu tomografii widać również to co jest w worku przepuklinowy. Tak więc jest Pan/Pani kandydatem do operacji plastyki przepukliny pachwinowej, być może nie w tym momencie ale za jakiś czas. Aby potwierdzić wynik badania tomografii należy również zgłosić sie na badanie do chirurga

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Wojciech Kaczmarek

Nie ma co wyjaśniać.Należy ja zoperować.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Dionizy Halasa

odpowiedzi na to pytanie udzielono

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Piotr Piwowar

Proszę udać się do chirurga-konieczna jest operacja

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Marcin Migaczewski

Witam,
taki wynik tomografii oznacza, że do tzw. worka przepuklinowego przedostała się sieć czyli tkanka tłuszczowa pokrywająca jelita. Taki stan może dawać dolegliwości bólowe i wiąże się z ryzykiem niedokrwienia tkanki, która znajduje się w obrębie przepukliny.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Miłosz Lewandowski

Odpowiadałem niedawno na bardzo podobne pytanie, pozwolę sobie zacytować odpowiedź, której wówczas udzieliłem:
"Sieć większa jest swego rodzaju fartuchem tłuszczowy, który pokrywa od przodu narządu jamy brzusznej. W tym przypadku sieć większa stanowi zawartość worka przepuklinowego. Z operacją przepukliny radziłbym nie czekać zbyt długo, ponieważ będzie ona się z czasem powiększała, ponadto jest ryzyko uwięźnięcia przepukliny, które jest stanem zagrożenia życia. Standardem leczenia jednostronnej przepukliny pachwinowej jest operacja Lichtensteina z wszczepieniem siatki z tworzywa sztucznego, w polskich warunkach to jest operacja, którą najbardziej bym polecał. Alternatywą mogą być operacje Shouldice'a, ew. Bassiniego, które wykonywane są bez użycia siatki, ale tego typu operacje w większości przypadków związane są z większym ryzykiem nawrotu. Wyniki porównywalne z operacją Lichtensteina jeśli idzie o operację Shouldice'a osiągają jedynie wyspecjalizowane ośrodki jak np. Shouldice Hernia Centre w Kanadzie. Podsumowując w większości sytuacji polecałbym operację Lichtensteina, ale decyzję wspólnie z Panem musi podjąć chirurg, który Pana zbada i zakwalifikuje do zabiegu. Pozdrawiam serdecznie!"

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Artur Sandelewski

Sieć większa to jak gdyby tłuszczowy fartuszek w brzuchu. W przypadku przepukliny pachwinowej fragment sieci może dostać się do worka przepuklinowego i może dojść do niedokrwienia i zgorzeli. Wobec czego należy szybko zdecydować się na operację przepukliny.
W chwili aktualnej najnowszej wiedzy medycznej operacje przepukliny pachwinowej wykonywane są tylko użyciem siatek . Wykonanie naprawy przepukliny bez siatki niesie ze sobą duże ryzyko nawrotu przepukliny.

ODPOWIEDŹ LEKARZA:

Monika Bieniasz

Zapraszam na konsultację z wynikiem badania. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Twoje pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

* Internet nie może być substytutem profesjonalnej opieki medycznej.

Dodaj pytanie

Już prawie gotowe! Wypełnij jeszcze pozostałe dane. Dzięki nim będziemy w stanie precyzyjnie rozwiązać Twój problem.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji będziemy mogli przesłać pytanie w pierwszej kolejności do najlepszych specjalistów z Twojej okolicy