Czy można prosić o wyjaśnienie wyniku z tomografii komputerowej,gdzie stwierdzono przy okazji ,że mam niewielką przepuklinę pachwinową prawostronną zawierającą sieć?
dr n. med. Michał Molski
dr n. med. Michał Molski
Flebolog, Chirurg naczyniowy, Chirurg
Gdynia
Sieć to tkanka tłuszczowa znajdująca się w jamie brzusznej. W przypadku przepukliny ulega przemieszczeniu do worka przepukliny. Należy to skonsultować. Zapraszam do gabinetu konsultacyjnego w Żninie lub do Szpitala W Osielsku

Dzień dobry,
Przepuklina pachwinowa jeśli chorobą leczona operacyjnie. Proszę pójść na konsultacje do chirurga żeby zbadać dokładnie i ocenić rangę problemu. Jeśli w przepuklinie jest sieć obecnie nie daje dolegliwości zawierająca sieć przyrośnięta może dojść do jej skręcenia i martwicy, wtedy operacja będzie pilna.

Zachęcam do konsultacji z chirurgiem
pozdrawiam
Dr Szczęśniak

dr n. med. Artur Terlecki
dr n. med. Artur Terlecki
Chirurg, Onkolog
Radomsko
Badanie tomografii komputerowej brzucha pkazuje nam to czego nie widzimy i czasami nie jesteśmy w stanie zbadać fizykalnie. Początkowo przepuklina nie musi być widoczna na zewnątrz, ale w badaniu ct już widać worek przepuklinowy wchodzący przez pierścień głęboki. Nie zawsze na tym etapie można zbadać obecność przepukliny w badaniu palpacyjnym pacjenta. W badaniu tomografii widać również to co jest w worku przepuklinowy. Tak więc jest Pan/Pani kandydatem do operacji plastyki przepukliny pachwinowej, być może nie w tym momencie ale za jakiś czas. Aby potwierdzić wynik badania tomografii należy również zgłosić sie na badanie do chirurga

lek. Wojciech Kaczmarek
lek. Wojciech Kaczmarek
Chirurg, Biegły sądowy
Gdańsk
Nie ma co wyjaśniać.Należy ja zoperować.

lek. Dionizy Halasa
lek. Dionizy Halasa
Chirurg
Tomaszów Lubelski
odpowiedzi na to pytanie udzielono

Proszę udać się do chirurga-konieczna jest operacja

dr n. med. Marcin Migaczewski
dr n. med. Marcin Migaczewski
Chirurg, Onkolog, Diagnostyk
Kraków
Witam,
taki wynik tomografii oznacza, że do tzw. worka przepuklinowego przedostała się sieć czyli tkanka tłuszczowa pokrywająca jelita. Taki stan może dawać dolegliwości bólowe i wiąże się z ryzykiem niedokrwienia tkanki, która znajduje się w obrębie przepukliny.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

Odpowiadałem niedawno na bardzo podobne pytanie, pozwolę sobie zacytować odpowiedź, której wówczas udzieliłem:
"Sieć większa jest swego rodzaju fartuchem tłuszczowy, który pokrywa od przodu narządu jamy brzusznej. W tym przypadku sieć większa stanowi zawartość worka przepuklinowego. Z operacją przepukliny radziłbym nie czekać zbyt długo, ponieważ będzie ona się z czasem powiększała, ponadto jest ryzyko uwięźnięcia przepukliny, które jest stanem zagrożenia życia. Standardem leczenia jednostronnej przepukliny pachwinowej jest operacja Lichtensteina z wszczepieniem siatki z tworzywa sztucznego, w polskich warunkach to jest operacja, którą najbardziej bym polecał. Alternatywą mogą być operacje Shouldice'a, ew. Bassiniego, które wykonywane są bez użycia siatki, ale tego typu operacje w większości przypadków związane są z większym ryzykiem nawrotu. Wyniki porównywalne z operacją Lichtensteina jeśli idzie o operację Shouldice'a osiągają jedynie wyspecjalizowane ośrodki jak np. Shouldice Hernia Centre w Kanadzie. Podsumowując w większości sytuacji polecałbym operację Lichtensteina, ale decyzję wspólnie z Panem musi podjąć chirurg, który Pana zbada i zakwalifikuje do zabiegu. Pozdrawiam serdecznie!"

dr n. med. Artur Sandelewski
dr n. med. Artur Sandelewski
Chirurg, Lekarz medycyny estetycznej
Bielsko-Biała
Sieć większa to jak gdyby tłuszczowy fartuszek w brzuchu. W przypadku przepukliny pachwinowej fragment sieci może dostać się do worka przepuklinowego i może dojść do niedokrwienia i zgorzeli. Wobec czego należy szybko zdecydować się na operację przepukliny.
W chwili aktualnej najnowszej wiedzy medycznej operacje przepukliny pachwinowej wykonywane są tylko użyciem siatek . Wykonanie naprawy przepukliny bez siatki niesie ze sobą duże ryzyko nawrotu przepukliny.

dr n. med. Monika Bieniasz
dr n. med. Monika Bieniasz
Chirurg, Onkolog, Lekarz medycyny estetycznej
Warszawa
Zapraszam na konsultację z wynikiem badania. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.