Niewielka przepuklina pachwinowa zawiera sieć-co to oznacza

16 odpowiedzi
Stwierdzono w trakcie tomografii komputerowej,że mam niewielką przepuklinę pachwinową ,zawierającą sieć.Od czasu do czasu dokucza mi ból w okolicy podbrzusza i pachwiny.Proszę mi wytłumaczyć co oznacza ,że przepuklina ta zawiera sieć i czy należy w miarę szybko ją usunąć oraz czy może to być metoda bez używania sztucznych materiałów ?
Oznacza to, że jest przepuklina a w worku przepuklinowym jest tzw. sieć większa. Sieć większa jest to struktura z wnętrza jamy brzusznej - rodzaj firanki układającej się na jelitach - zbudowanej z tkanki tłuszczowej. Przepuklina taka stanowi wskazanie do operacji. Taką przepuklinę należny usunąć w ciągu kilku miesięcy. Można to zrobić również bez materiału sztucznego/syntetycznego.

Konieczna jest operacja
Jest to zwyczajna przepuklina wymagająca leczenia operacyjnego wg.obecnie obowiązujących standartów.Jeżeli będzie potrzebna siatka przepuklinowa to chirurg ją zastosuje.Jak sprawia dolegliwości proszę nie zwlekać.
Sieć większa (łac. omentum majus) to zdwojona blaszka otrzewnej, zwisająca z krzywizny większej żołądka, tworząca "fartuch" pokrywający od przodu pętle jelitowe. Sięga często aż do spojenia łonowego i na wysokość więzadeł pachwinowych. Może być zawartością worka przepuklinowego. Należy wykonać dokładne badanie kliniczne przez chirurga, żeby odpowiedzieć na Pana/Pani wszystkie pytania. Pozdrawiam.
Witam,
sieć czyli tkanka tłuszczowa która jest barierą ochronną dla jelit. Przepuklinę pachwinową należy w miarę szybo zoperować aby nie doprowadzić do powikłań np. żeby sieć nie wciągnęła jelit do przepukliny. Wg współczesnych standardów przepuklinę należy zoperować używając implantu w postaci siatki. Rekomenduję metodę Lichtensteina.
Pozdrawiam M.Garbień
Przepuklina pachwinowa to otwór między jamą brzuszną a powłokami ciała. Poprzez ten otwór w Pana przypadku przemieszcza się kawałek sieci większej (tkanki pokrywającej jelita). Ten problem należy rozwiązać operacyjnie. Najlepszymi metodami są operację z użyciem materiału syntetycznego (siatka). Naprawa bez siatki to szycie chorych tkanek (nieskuteczne-duże ryzyko nawrotu przepukliny)
Wszystko zależy od sytuacji. Sieć to fragment tłuszczu występującego wewnątrz jamy brzusznej. Może to stać przyczyną ostrego stanu wymagającego operacji pilnej. Jeśli to dokucza Panu od czasu do czasu, lepiej na tym etapie zoperować to w sposób planowy. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć taką przepuklinę z wszczepieniem sztucznej siatki, ale jeśli jest mała, to można zrobić to za pomocą szwów (też sztucznych). Sposób zaopatrzenia zależy od rodzaju Pana aktywności fizycznej.
Zawartość worka przepuklinowego może się różnić (jelito, sieć, pęcherz). Nie ma na razie co się spieszyć. Proponuję planową plastykę przepukliny pachwinowej. Najczęściej wykonuje się plastykę z siatką, jednak możliwe jest również wykonanie plastyki bez zastosowania materiału sztucznego (metoda Girarda, Shouldice'a).
Sieć większa jest swego rodzaju fartuchem tłuszczowy, który pokrywa od przodu narządu jamy brzusznej. W tym przypadku sieć większa stanowi zawartość worka przepuklinowego. Z operacją przepukliny radziłbym nie czekać zbyt długo, ponieważ będzie ona się z czasem powiększała, ponadto jest ryzyko uwięźnięcia przepukliny, które jest stanem zagrożenia życia. Standardem leczenia jednostronnej przepukliny pachwinowej jest operacja Lichtensteina z wszczepieniem siatki z tworzywa sztucznego, w polskich warunkach to jest operacja, którą najbardziej bym polecał. Alternatywą mogą być operacje Shouldice'a, ew. Bassiniego, które wykonywane są bez użycia siatki, ale tego typu operacje w większości przypadków związane są z większym ryzykiem nawrotu. Wyniki porównywalne z operacją Lichtensteina jeśli idzie o operację Shouldice'a osiągają jedynie wyspecjalizowane ośrodki jak np. Shouldice Hernia Centre w Kanadzie. Podsumowując w większości sytuacji polecałbym operację Lichtensteina, ale decyzję wspólnie z Panem musi podjąć chirurg, który Pana zbada i zakwalifikuje do zabiegu. Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry.
Przepuklina, która daje dolegliwości powinna być operowana niezależnie od wielkości. Przepuklina zawiera sieć-czyli przez ścianę jamy brzusznej w tzw worku przepuklinowym "wychodzi" poza jamę brzuszną sieć, czyli taki tłuszcz, który jest wewnątrz jamy brzusznej. Jeżeli sieć do przepukliny wchodzi a potem wraca do jamy brzusznej to mówimy o tzw przepuklinie odprowadzalnej, która nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.
Powinna odbyć się konsultacja chirurgiczna.
Jeżeli chodzi o operację, to złotym standardem jest tzw op. metodą Lichtenstein'a z wszczepieniem tzw siatki. Można oczywiście operować bez materiału sztucznego, jednak częstość nawrotów jest w takim przypadku większa.
Metodę operacji należy omówić z chirurgiem.
Aj, jak dokucza, to zoperować trzeba! Bez syntetyki obejść się można, ale po co? Lepsze wyniki... PZDR
Szanowny Panie/Szanowna Pani,
przez wrota przepukliny pod skórę mogą przedostawać się narządy jamy brzusznej, m.in. sieć. Standardem leczenia przepuklin jest plastyka z użyciem materiałów syntetycznych, tzw. siatek.
Jeżeli występują dolegliwości bólowe w obrębie przepukliny, nie należy zwlekać z operacją.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Rozpoznanie przepukliny pachwinowej ustala chirurg badając pacjenta z uwzględnieniem wywiadu i badań pomocniczych (w tym również tomografii), ponieważ istnieje wiele przyczyn dolegliwości bólowych podbrzusza i pachwiny.
W przypadku rozpoznania przepukliny zawsze lepiej operować we wczesnym stadium.
Po zabiegach z użyciem sztucznych materiałów odsetek nawrotu przepukliny jest znacznie mniejszy, zwłaszcza że obecnie na rynku jest dużo propozycji tzw. "siatek" częściowo wchłanialnych i z materiałów biologicznych.
Witam,
Sieć większa to blaszka otrzewnej, czyli specjalnej błony surowiczej wyściełającej powierzchnię jamy brzusznej. Może stanowić zawartość worka przepuklinowego a w przypadku przepuklin pachwinowych bywa tak często. Obecność sieci w worku przepuklinowym nie ma moim zdaniem większego znaczenia. Oczywiście przepuklinę pachwinową można zaopatrzyć techniką bez użycia siatki, tzw. metodą napięciową, najlepiej techniką Shouldice'a, która wykonywana przez doświadczonego chirurga niesie za sobą ryzyko nawrotu choroby ok. 5 %. Proszę pamiętać jednak, że czas rekonwalescencji po technikach napięciowych jest dłuższy niż w przypadku metod z użyciem siatki. Poza tym jest to metoda jednak rzadko stosowano współcześnie, zatem trudno dostępna.
Pozdrawiam,
Michał Kuklo
Witam,
objawowa przepuklina pachwinowa jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Sieć to tłuszcz leżący na jelitach i często wpukla się do przepuklin. Obecnie preferowane są metody operacyjne z użyciem wszczepów syntetycznych.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Sieć większa to jak gdyby tłuszczowy fartuszek w brzuchu. W przypadku przepukliny pachwinowej fragment sieci może dostać się do worka przepuklinowego i może dojść do niedokrwienia i zgorzeli. Wobec czego należy szybko zdecydować się na operację przepukliny.
W chwili aktualnej najnowszej wiedzy medycznej operacje przepukliny pachwinowej wykonywane są tylko użyciem siatek . Wykonanie naprawy przepukliny bez siatki niesie ze sobą duże ryzyko nawrotu przepukliny.