Nietypowy ból

25 odpowiedzi
Witam serdecznie od miesiąca walczę z dziwnym bólem jakby bólu prawej strony szczęki- niby ból podobny do bólów zębów tylko bardziej rozlany ciągnący się w stronę ucha, byłam u trzech stomatologów - kontrola zębów - zęby zdrowe, dostałam skierowanie do specjalisty do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego - on zalecił stosowanie szyny relaksacyjnej na górne zęby wydaje mi się że jest poprawa jednak co noc ok 1-2 w nocy budzi mnie ból i codziennie biorę nimesil 1 saszetkę i ból mija, w ciągu dnia zdarza się że ból się nasila jak się zdenerwuję lub jak jest tak jak dziś ciągle deszczowa pogoda. Po jakim czasie mogę spodziewać się że ból minie poprzez stosowanie szyny? Co można jeszcze robić aby pozbywać się tego bólu? Bardzo prosze o pomoc
prosze wybrać sie do neurologa by wykluczyc neuralgie

Zaleciłbym jeszcze zdjęcie panoramiczne, aby wykluczyć wyżynanie się ósemki. Jeśli to nie ósemka, to rzeczywiście wszystko wskazywałoby na staw skroniowo-żuchwowy. Jednak w temacie dysfunkcji narządu żucia nie jestem specjalistą i ciężko mi się wypowiedzieć. Szyny relaksacyjne pomagają już nawet po tygodniu, jak będzie u Pani, to ciężko powiedzieć.
Witam, trudno diagnozować na odległość, ale skoro przyczyny "zębowe" zostały wykluczone , szyna zrobiona i jest po niej jakaś poprawa to proponuje konsultacje neurologiczną. Sprawa może dotyczyć neuralgii nerwu trójdzielnego - nasilenie objawów przy zmianie pogody lub zdenerwowanie. Na cudowną poprawę po stosowaniu szyny specjalnie nie liczyłabym. Szyna powoduje rozluźnienie mięśni żwaczowych oraz prawidłowe ustawienie stawów a to zawsze trwa. Pozdrawiam Ewa Szymanowska
Szanowna Pani , proponuje udać się jeszcze do neurologia , być może ból związany jest ze stanem zapalnym któregoś z nerwów twarzowych . Szyna powinna być użytkowana minimum pół roku aby dać skuteczne efekty .
Dzień dobry. Odpowiadając na pytanie- czy pisząc " prawej szczęki " ma Pani na myśli prawą szczękę czy prawą stronę żuchwy ( jest to o tyle istotne , że szczęka -prawa lub lewa dotyczy górnych zębów a żuchwa - jest jak wiadomo jedna, dotyczy dolnych zębów). Jeśli jest to problem związany ze stawem skroniowo-żuchwowym, to dotyczy żuchwy i należałoby się uzbroić w cierpliwość ponieważ leczenie dysfunkcji tego stawu trwa co najmniej kilka miesięcy. Zalecałbym też dietę miękką.
Jeśli szyna jest wykonana prawidłowo tzn.z użyciem łuku twarzowego i deprogramacją mięśni,noszenie szyny już po kilku dniach powinno wyeliminować dolegliwości bólowe i konieczność zażywania leków przeciwbólowych,Proszę sobie przypomnieć przebieg pierwszej wizyty,czy oprócz wycisku były wykonywane dodatkowe rejestracje,jest to dość skomplikowane.Niepokojące jest to że mimo noszenia szyny odczuwa Pani ból.Z poważaniem Mariola Jodłowska
Szanowna Pani, Panie. Jak najbardziej obrzęki węzłów chłonnych i zmiany w jamie ustnej MOGĄ być pochodną choroby próchnicowej. Niestety w opisanych stanach należy działać przez wykluczanie i kontynuować diagnozowanie. Bezwzględnie w pierwszym rzedzie należy uporać się z chorobą próchnicową i sanować jamę ustną, której stan zapalny bezpośrednio przenosi się na inne organy. Bezwzględnie proszę wyleczyć ząb numer siedem i (prawdopodobnie) usunąć ósemkę. Przede wszystkim konieczne jest zdjęcie pantomograficzne które pozwoli ocenić stan uzębienia. Potem ewentualnie tomograf i dalsze specjalności medyczne. Niestety nasz chirurg twarzowy i stomatolog Małgorzata Sturska pracuje w warszawie. Gdyby była tak potrzeba, zapraszam, Renata Sznajder.
Witam serdecznie. Odpowiadałam już na to pytanie. Pozdrawiam Kamila Haus
Dzień dobry,
dobrze by było zgłosić występowanie tych dolegliwości bólowych lekarzowi w trakcie wizyty, ponieważ być może warto poszerzyć diagnostykę- wykonać zdjęcie pantomograficzne, sprawdzić stan zatoki szczękowej prawej, ewentualnie w dalszej kolejności wykonać tomografię w celu oceny stawów skroniowo-żuchwowych, oraz całej okolicy szczęki jeżeli poprzednie badania nie przyniosłyby odpowiedzi.
Witam!
Rzeczywiście diagnoza może być trudna. Ciągły, rozlany ból nie reagujący na użytkowanie szyny relaksacyjnej. Wszystko wskazuje na zmiany patologiczne w stawie skroniowo-żuchwowym. Dla pewności wykonałabym dodatkowo tomografię komputerową stawu po stronie prawej, aby zobaczyć położenie krążka stawowego. Do tego jest bardzo ważne, czy ma Pani braki zębowe po tej stronie, które przemieszczają położenie głowy żuchwy ku tyłowi. W takim przypadku głowa żuchwy trze nie o powierzchnię stawową, lecz o część kostną poza stawem. Zaciskanie i zgrzytanie np. w nocy bądź w stresie daje takie objawy.
Z elementów anatomicznych szczeki, ból może pochodzić z zatoki szczękowej - i tu też zalecana jest diagnostyka. Bardzo ciężko jest zdiagnozować tak silne i rozległe bóle twarzy, które uniemożliwiają normalne życie na co dzień.
Bez względu na wszystko należy się skupić na diagnostyce i wykluczaniu poszczególnych schorzeń. Nie wiem jaką aparaturą dysponują ośrodki medyczne w Pani mieście. Akademia Medyczna w Lublinie zajmuje się schorzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Ziółkowska
Witam, Pani dolegliwości mogą być pochodzenia stawowego ( ze stawu skroniowo-żuchwowego) lub mięśniowego. Jeśli sama szyna nie przynosi spodziewanych efektów ( dolegliwości bólowe powinny wyciszyć się po około 2 tygodniach regularnego stosowania szyny), warto byłoby po konsultacji ze stomatologiem zasięgnąć porady fizykoterapeuty, czasami odpowiednie ćwiczenia bardzo szybko przynoszą spodziewane korzyści ( brak bólu). Jednak dokładne zbadanie pacjenta przez stomatologa jest najważniejsze w celu postawienia prawidłowej diagnozy, zapraszam na wizytę w celu potwierdzenia/ wykluczenia Pani sugestii odnośnie pochodzenia bólu. Pozdrawiam serdecznie
Witam, bez indywidualnej konsultacji i oględzin zdjęcia rtg, trudno jest postawić diagnozę.
Przyczyn takiego bólu może być wiele. Zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam
Polecam optg, kt, konsultacje neurologa.
Warto wspomnieć, że do bólu zębów bardzo często prowadzi także choroba okluzyjna. Dochodzi do niej, gdy zęby przez nieprawidłowe ułożenie w łuku, braki międzyzębowe lub nieprawidłowo założone wypełnienia są przeciążone, co powoduje ich przemieszczenie oraz uszkodzenie szkliwa. Aby temu zapobiec, należy zgłosić się do lekarza, który potrafi zdiagnozować schorzenie oraz zaplanować odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk
Witam,
Czy wcześniej kiedykolwiek pojawiał się ból tego rodzaju? Czy było wykonywane zdjecie rtg?
Czy ktoś proponował Panu/Pani konsultacje z ortodontą? A może zaszły jakieś poważne zmiany w Pana/ Pani życiu w ostatnim czasie i wiąże się to z dużym stresem? Niekoniecznie muszą one dotyczyć zębów ;) To bardzo dobrze, że specjalista zaproponował szynę relaksacyjną i że przynosi ona przynajmniej częściową ulgę. Szyna pasywnie pomoga Panu/ Pani kontrolować nadmierne zaciskanie zębów w nocy, bardzo ważne jest natomiast kontrolowanie zaciskania w ciągu dnia. Walka z nawykami, zwłaszcza nieświadomymi jest bardzo trudna. Z czasem jednak kontrolowanie się w kwestii zagryzania zębów samo stanie się nawykiem. Proszę pamiętać o tym, że wtedy gdy nie jemy i nie mówimy nasze zęby (górne z dolnymi) nie powinny się stykać.
Pomocne w relaksowaniu mięśni żucia są również masaże oraz sauna.
Życzę uwolnienia się od bólu i serdecznie pozdrawiam,
Joanna Mastalerz-Kulik
Proszę skonsultować jeszcze u laryngologa/stan zapalny ucha lub zatoki szczekowej / ipod kątem neuralgii u chrurga
Witam, w związku z dużą iloscią objawów, które są wymienione w wiadomości, trudno ocenić mi holistycznie przyczyny tych dolegliwości. Konieczne byłoby zbadanie pacjenta, skupić się na badaniach diagnostycznych, klinicznych i mogłabym więcej pomóc. Zapraszam na wizytę do gabinetu.
Pozdrawiam.
ból minie po 14 dniach od początki stosowania szyny ,ale potem trzeba zobaczyć dokładniej co z tym stawem zaleciłbym tomograf komputerowy tej okolicy pozdrawiamy i zyczymy powrotu do zdrowia
Witam serdecznie,
Takiego typu bóle noga mieć różną przyczynę rozpoczynając od problemów ze stawami a kończąc na nerwobolach na tle nerwowym czy neuralgii nerwu trojdzielnego. Najlepiej wykluczyć wszystkie przyczyny udając się do specjalisty chirurgi szczekowo -twarzowej oraz protetyka zajmującego się dysfunkcją narządu zucia. Dopiero potem rozpocząć leczenie celowane w dany problem .Pozdrawiam serdecznie
Witamy serdecznie. Zalecamy skonsultować z lekarzem, który rozpoczął leczenie gdyż jest ono indywidualnie dostosowane pod Panią lub skontaktowanie się z przychodnią Korona celem ustalenia terminu konsultacji w zakresie podawanych dolegliwości.
Witam,
Etiologia w tym przypadku może być bardzo złożona. Czy można połączyć pojawienie się bólu z jakimikolwiek zabiegami wykonanymi wcześniej u stomatologa, bądź z urazami? Czy jest to ból występujący głównie w nocy, w pozycji leżącej. Do wstępnej diagnozy niezbędne będzie zdjęcie pantomograficzne OPG, a najlepiej tomografia tej okolicy CBCT.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
W pańskim przypadku należy przede wszystkim dokładnie ustalić przyczynę dolegliwości bólowych. Poprawa, nawet niewielka, przy wykorzystaniu szyny, może oznaczać, że cierpi Pan na chorobę okluzyjną. Jest to związane z nieprawidłowym zagryzaniem, zaciskaniem zębów i nocnym zgrzytaniem. Tego typu bóle zwykle nasilają się w nocy.
Szyna relaksacyjna może pomóc, ale trzeba będzie już zawsze z nią funkcjonować. Aby zająć się problemem kompleksowo, należy wykonać analizę okluzyjną i ustalić w ten sposób właściwą pozycję żuchwy w stawie. Następnie, w zależności od przypadku, we właściwy sposób doprowadzić do prawidłowego zgryzu, w tzw. relacji centralnej.

Przyczyna tkwić również w innym miejscu, jednak do tego trzeba poszerzyć diagnostykę - sprawdzić dokładnie struktury kostne oraz tkanki miękkie w tej okolicy zarówno podczas badania, jak i na zdjęciu rtg.
Po wykluczeniu wszystkich przyczyn zębowych , przyczyna faktycznie może leżeć w dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych na co wskazuje nasilenie dolegliwości w sytuacji stresu ( zaciskanie zębów ). Ulgę w dolegliwościach przynoszą środki przeciwbólowe , zmniejszające napięcie mięśni , masaże oraz rozklinowanie zębów . Aby szyna przyniosła wyraźną poprawę powinna być wykonana w nowym zgryzie konstrukcyjnym czasami potrzebne jest stale podniesienie wysokości zwarcia, które powoduje rozciągniecie napiętych mięśni i przez to relaksację układu stomatognatycznego .
Dzień dobry, bardzo mi przykro,ale ale nie jestem w stanie wydać swojej opinii bez zbadania pacjenta i obejrzenia zdjęcia pantomograficznego.Pozdrawiam
Na pewno wart pogłębić diagnostykę - wykonać zdjęcie CBCT, sprawdzić kontakty w szynie. Widziałem wiele szyn, które zamiast pomagać zaostrzały objawy. Czasami poza szyną należy zastosować dodatkowe leczenie jak fizjoterapia, laser etc.
Dzień dobry,
pierwsze co się nasuwa po wymienionych objawach to zatrzymana całkowicie lub częściowo ósemka prawa (górna lub dolna).
Można to sprawdzić wykonując RTG pantomograficzne (musi mieć Pani skierowanie od dentysty).
Oprócz tego przyczyny często leżą w brakach zębowych i wadach zgryzu, oraz utratą wysokości zwarcia przez ścieranie zębów (bruksizm czynny), ale to już można ocenić na fotelu badając pacjenta.
A samo leczenie i rehabilitacja dysfunkcji w stawach skroniowo- żuchwowych to długi proces, ale przynoszący ogromne rezultaty. Trwa różnie, czasem długie miesiące (podobnie jak leczenie stawu kolanowego - na efekty trzeba poczekać). Podsumowując- proszę wyeliminować wszystkie inne możliwe przyczyny, o których pisałam na początku, a potem można skupić się na stawach.
pozdrawiam