Niesmialosc

1 odpowiedzi
Dzien dobry chcialam zapytac jak moge pomoc 14 letniej corce ktora jest bardzo niesmiala i przez to nie ma w szkole kolezanek kazdy sie od niej odsuwa nawet jak probuje nawiazac kontakt poza tym w szkole sa juz potworzone grupki do ktorych trudno jej wejsc rozmowa z wychowawczynia niewiele zmienila wspieramy ja we wszystkim tylko szkola jest dla niej miejscem gdzie sie zamyka w sobie co mozemy zrobic .z gory dziekuje za odpowiedz
Witam,
Pani córka jest dorastającą nastolatką. Okres dojrzewania to niełatwy czas dla młodej osoby. Większa nieśmiałość i mniejsza pewność siebie to stany związane z budowaniem obrazu siebie, zdobywaniu wiedzy na swój temat, przyglądaniu sie sobie- które są typowe w tym wieku. W bardzo wielu sytuacjach taki stan mija i młoda osoba rozwija w sobie świadomość swoich mocnych stron, pewność siebie i co za tym idzie otwartość i śmiałość.
Cenne jest wsparcie dla córki o którym Pani pisze. Wygląda na to, że 14 latka żyje wśród bliskich którzy są uważni, reagują i szukają rozwiązania.
Pomocna dla córki może być koncentracja na jej zasobach i mocnych stronach. Pozytywna samoocena ułatwia działanie i daje motywacje do bycia wytrwałym w budowaniu relacji krok po kroczku.
Zainicjowanie spotkania, wyjścia, kina, wieczoru filmowego, urodzin itp. to okazje do poznawania sie i zbliżania do koleżanek z klasy.
Rozmowa z osobą obcą jaką jest psychoterapeuta to także jedna z możliwości. W okresie dojrzewania naturalnym jest bowiem fakt, że słowa rodziców zapewniające o zaletach dziecka, są dla młodzieży mniej wiarygodne.
Pozdrawiam serdecznie