Niepowodzenie zawodowe

47 odpowiedzi
Moje pytanie brzmi -na jakie osiągnięcia w życiu osobistym ,naukowym i zawodowym mogę liczyć przy moim ilorazie inteligencji -mój wynik to 112-WAIS -R-PL -test wykonano w wieku -29 -ciu lat jak na razie mało się mi powodzi w życiu ?
Drogi Panie/Droga Pani,
podobny wynik osiąga większość ludzi z Pana/Pani otoczenia, więc z powodzeniem może Pan/Pani mierzyć wysoko. Inteligencja nie będzie tu przeszkodą. W przypadku niepowodzeń należy rozważyć również inne czynniki, np. cechy osobowości.
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz

Dzień Dobry,
Iloraz inteligencji jest bardzo dobry. Opis badania WAIS-R-PL powinien zawierać również informację o umiejętnościach. Jednak o osiągnięciach nie stanowi sam iloraz inteligencji, trzeba do tego dodać codzienną pracę w zakresie rozwijania już posiadanych umiejętności, nabywania nowych i rozwoju osobistego. Zachęcam do codziennej pracy :)

Pozdrawiam
Ewa Czernik
Jest to wynik wskazujący na normę, nawet lekko powyżej przeciętnej - więc może Pan/ Pani wszystko :-), nie ma żadnych przeszkód ze strony " możliwości umysłowych". To .że " mało się powodzi w życiu" zapewne jest uzależnione od czegoś innego. A może trzeba zmienić perspektywę oceny swoich sukcesów, osiągnięć - nauczyć się doceniać to co jest.
Na zadowolenie z zycia, satysfakcje z kontaktów z innymi osobami, kariere zawodowa i naukowa sklada sie więcej niż wynik ilorazu inteligencji. Nie jest mozliwe udzielenie odpowiedzi na Pana pytanie. Wskazana konsultacja, ktora pomoże w uswiadomieniu potencjału jakim Pan dysponuje. Powodzenia
Przede wszystkim osiągnięcia w życiu zawodowym i osobistym nie zależą jedynie od IQ. Jest bardzo dużo czynników, które wpływają na powodzenie lub jego brak. Między innymi czynniki środowiskowe, miejsce, czas, cechy osobowości i charakteru, nastawienie, kompetencje zawodowe i społeczne zdobyte na drodze rozwoju, motywacja, konsekwencja, determinacja i wiele innych. Test WAIS-R PL bada sprawność umysłową i odnosi danego badanego do normy. I o ile o osobie o wyniku poniżej przeciętnej możemy powiedzieć z pewnym prawdopodobieństwem, że może być jej trudnej w niektórych zawodach, o tyle o osobie "w normie" powiedziałabym, że jeżeli chodzi o sprawność umysłową to nie przeszkadza ona w osiągnięciu nawet bardzo wysokich celów.
Dzień dobry
Jestem daleki od postawy, która uzależniałaby "powodzenie w życiu" od wyników testów (wykluczając skrajności oczywiście). Bezkrytyczne ukierunkowanie na wyniki może nieść pewnego rodzaju zagrożenia. Wyniki np mogą stać się wyznacznikiem determinującym daną osobę (nie zrobię/osiągnę czegoś bo wyniki mówią że nie mam szans, nawet nie spróbuję, itp. - jeśli ktoś w to będzie głęboko wierzył prawdopodobnie tak się będzie działo), lub czynnikiem "tłumaczącym" to, co się dzieje w życiu danej osoby, np w kontekście sukcesów i porażek w którejkolwiek z dziedzin życia, np.: to, że się nie powiodło właściwe było do przewidzenia z moimi możliwościami na nic więcej mnie nie stać, itp.
Wyniki testów przedstawiają to, co mierzą, ale są raczej drogowskazem niż absolutną prawdą na zawsze objawioną.
Termin "życiowe powodzenie" można mieć różne znaczenia dla różnych osób, więc trudno jest się odnieść w kontekście tego co Pan ma na myśli. Jednak nie brałbym wyniku testu jako czynniki determinującego osiągane przez Pana sukcesy i porażki, raczej sugeruję rozmowę z psychologiem lub trenerem . Rozmowę na temat rozeznania czego Pan potrzebuje żeby zaczęło się wieść w Pana życiu, tzn czy bardziej potrzebuje Pan coachingu, treningu personalnego, czy raczej przepracowania destruktywnych, błędnych schematów myślenia czy mechanizmów obronnych w terapii, tak żeby iść dalej przez życie z satysfakcją jakiej Pan chce.

Pozdrawiam
Marek Wójs
Witam,
ilościowy, globalny wynik w teście WAIS-R(PL) to zdecydowanie za mało danych, aby móc przewidzieć przyszłość osoby badanej. Mówi on jedynie o tym, że ma Pan/Pani adekwatne do wieku możliwości poznawcze, czyli że rozwój intelektualny jest prawidłowy i nie stanowi przyczyny niepowodzeń życiowych /nie występuje obniżenie inteligencji czy upośledzenie umysłowe/. Zastosowanie kategorii przedziału ufności pozwala nawet stwierdzić wyższe niż przeciętne możliwości poznawcze. Życie jest jednak zbyt zróżnicowane i zależne od tak wielu uwarunkowań, że sam iloraz inteligencji nie przesądza o jego jakości. Do pełnej interpretacji testu potrzebna jest ocena jakościowa, czyli określenie profilu posiadanych zdolności, mocnych i słabych stron, zdolności radzenia sobie pod presją czasu, co pozwala lepiej przewidzieć w jakich zadaniach zawodowych na Pan/Pani większą szansę na odniesienie sukcesu. Zdolności poznawcze w dużym stopniu, choć też nie całkowicie, warunkują osiągnięcia dzieci i młodzieży na etapie edukacji szkolnej. Natomiast w przypadku osoby dorosłej jej powodzenie w życiu zawodowym, a w jeszcze większym stopniu w osobistym, zależy w bardzo dużym stopniu od posiadanych kompetencji emocjonalnych i społecznych, czyli np.: zdolności nawiązywania i utrzymywania pozytywnych i ważnych relacji z innymi ludźmi, umiejętności komunikowania się, uświadamiania sobie i wyrażania w sposób społecznie akceptowany przeżywanych emocji, radzenia sobie ze stresem, zaufania do siebie, samooceny, wiary w swoje możliwości, umiejętności podejmowania ryzyka i godzenia się z niepowodzeniem oraz wielu, wielu innych. A o nich wszystkich ilościowy wynik w teście inteligencji już nic nie mówi. Dlatego w celu określenia swoich zasobów i trudności oraz znalezienia sposobu na poprawę jakości życia zalecam indywidualną konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą.
Pozdrawiam,
Magdalena Muszyńska
O sukcesach zawodowych i w ogóle życiowych w większym stopniu niż Iloraz Inteligencji decyduje tzw. inteligencja emocjonalna , która pomaga radzić sobie i sterować swoimi emocjami a także rozpoznawać emocje i potrzeby innych osób. Ułatwia komunikację i pozyskiwanie pozytywnych relacji. Najważniejsze jest wiedzieć do czego się dąży, czyli wyznaczenie sobie celów i dróg , które do nich prowadzą, a następnie wykorzystując swoje mozliwości emocjonalne i oczywiscie intelektualne do nich dążyć. Przeciez Pana zwierzchnicy lub partnerzy nierozpoznaja Pana możliwosci intelektualnych inaczej jak poprzezv obserwacje Pana działań. Jestv wiele ksiązek poradników jak realizowac sie w zyciu, warto o tym poczytać lub pójść na kilka spostkań z psychologiem zajmującym sie coachingiem, który pomoze Panu odnależ srogę samorealoizacji. To ciekawa przygoda. Życze powodzenia.
Wynik z testu jest tylko trzema cyframi napisanymi obok siebie i nie należy się do niego przywiązywać. Są osoby z przeciętną inteligencją, którym się powodzi, a także załamane osoby ponadprzeciętnie inteligentne. To co zmienia życie to zaangażowane działanie i gotowość do przeżycia przeciwieństw, jakie pojawiają się po drodze.
Iloraz inteligencji jest tylko jednym zwielu czynników wpływających na osiągnięcia w życiu. Wymienia Pan życie osobiste, naukowe i zawodowe - to naprawdę szeroki temat. Jeśli ma Pan poczucie, że mało się Panu powodzi w życiu, może Pan zdecydować się na psychoterapię tzw. rozwojową. Nie ma ona na celu leczenia - ale skoncentrowana jest na rozwowju osobistym i zawodowym. Jeśli umówi się Pan na konsultacje wstępne z psychoterapeutą, podczas takiego spotkania będzie Pan mógł szerzej omówić ten temat, lepiej przyjrzeć się swojej sytuacji życiowej i podjąć decyzję czy chce Pan pracować w spychoterapii nad swoim rozwojem.
Dzień Dobry. Powodzenie lub niepowodzenie w życiu zawodowym, osobistym, naukowym jest w pewnym stopniu związane z inteligencją. Jednak nie jest to jedyny istotny czynnik. Bardzo ważne, a czasem wręcz dominujące są cechy osobowości, to jak ktoś radzi sobie z porażką, jak wykorzystuje nadarzające się okazje i jak kreuje szanse dla siebie. Nasuwa się pytanie co to znaczy "jak na razie mało się mi powodzi w życiu"?. Jakie konkretnie pojawiają się w związku z tym trudności oraz jakie obszary są najbardziej problemowe i dlaczego? Być może są jakieś istotne prawidłowości.
W związku z powyższym na tak zadane pytanie nie można udzielić w zasadzie żadnej konkretnej odpowiedzi. Być może, w tym celu, pomocna byłaby konsultacja psychologiczna.
Dzień dobry,
sam wynik ilorazu inteligencji nie mówi nam o tym, na jakie osiągnięcia można liczyć w życiu. Do tego, aby osiągać sukcesy w różnych dziedzinach swojego życia potrzebna jest również motywacja, otwartość, inteligencja emocjonalna, umiejętność nawiązywania bezpiecznych i dobrych relacji i wiele innych czynników. One w połączeniu ze sobą, tworzą podkład do dobrego życia. Sam "nawet wysoki" iloraz inteligencji niczego nie gwarantuje i nie można od niego uzależniać swoich sukcesu. Jesteśmy bardziej skomplikowani, aniżeli iloraz inteligencji :-) Proponuję bliżej przyjrzeć się sobie i pozadawać sobie pytania z czym ma Pan trudności. Można też udać się na konsultację psychologiczną, bądź udać się do dobrego coacha osobistego, który pomoże Panu odszukać w sobie własne zasoby i zmotywuje do działania.
Życzę powodzenia!

Marzena Reszczyńska-Owczarek
psycholog, psychoterapeuta
Dzień dobry, sukcesy w życiu naukowym, zawodowym a przede wszystkim w życiu osobistym są wypadkową wielu czynników, takich jak, między innymi; poziom inteligencji, cechy temperamentu, cechy osobowości, motywacja i wiele innych. Dlatego nie można w sposób bezwzględny prognozować sukcesów w powyższych sferach tylko na podstawie poziomu IQ. Ważna jest także tzw. inteligencja emocjonalna i społeczna. Posiadane zasoby intelektualne są pomocne ale nie wystarczające do osiągnięcia sukcesu.
Inną kwestią jest to co rozumiemy pod pojęciem „osiągnięcia”. Jeżeli osiągnięciem jest sprawnie wykonane zadanie to uruchamiamy inne zasoby niż wtedy gdy osiągnięciem są dobre relacje społeczne. Test WAIS zbadał tylko część zasobów i zdolności, to jakich oczekiwać osiągnięć zależy także od innych kompetencji psychologicznych.
Dzien dobry, mysle ze osiagniecie dobrostanu, szczescia w zyciu w duzej mierze zalezy od nastawienia oraz wytyczenia sobie jasnych celow. Wizyta u psychoterapeuty moze byc pomocna.Pozdrawiam
Powodzenie zawodowe nie zależy tylko od poziomu ilorazu inteligencji. Zależy między innymi od umiejętności predyspozycji wykształcenia itd.Zapraszam na konsultacje Pozdrawiam
Dzień dobry, nie zawsze nasz poziom ilorazu przekłada się na nasze powodzenie życiowe. Na to co osiągniemy wpływa wiele czynników np. nasze cele, konsekwencja w działaniu, wprowadzanie zmian, wyciąganie wniosków itp. Jeżeli brakuje satysfakcji, ma się poczucie że stać nas na więcej, a nic się nie zmienia, może warto pomyśleć o konsultacji psychologicznej, na której może uda się odkryć przyczyny tych niepowodzeń i uda się coś poprawić.
Pozdrawiam A. Pacia
Dzień dobry. Osiągnięcia w życiu osobistym,zawodowym i naukowym są uzależnione od bardzo wielu czynników. Inteligencja o której Pan/Pani pisze jest tzw. inteligencją poznawczą czyli mówi m.in. o sprawności myślenia /np przyczynowo - skutkowego, abstrakcyjnego/, pamięci, zasobie wiadomości i słownictwa. To ważny czynnik przy przyswajaniu i używaniu wiedzy i liczy się przy działaniach zawodowych i naukowych. Ale istnieje jeszcze wiele innych czynników które mają bardzo duży wpływ na to jak funkcjonujemy w życiu. To np. osobowość, temperament, inteligencja emocjonalne i społeczna, wzorce funkcjonowania które wynosimy z domu rodzinnego. Nasuwa się też pytanie co to dla Pani/Pana znaczy, że mało się powodzi w życiu? Jakie są Pani/Pana oczekiwania? Temu wszystkiemu można się przyjrzeć. Jeżeli jest to Pani/Pana problem to zachęcam do konsultacji psychologicznej. Może jej trakcie uda się znaleźć odpowiedź.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Szanowny Panie,

test WAIS-R nie służy prognozowaniu sukcesów w życiu, zarówno osobistym, jak i naukowym. Wymienione przez Pana dziedziny wymagają zaangażowania różnych kompetencji, a nie tylko skrystalizowanej inteligencji, poza tym istnieją duże kontrowersje w posługiwaniu się tzw. testami na inteligencję i nie wiem dlaczego w Pana przypadku taki test był wykonany. Proponuję zwrócić się na bezpośrednie konsultacje ze specjalistą np. doradcą zawodowym, coachem kariery, psychologiem edukacji lub związanym z hr-em, który może pomóc w jakimś ukierunkowaniu zawodowym. Jeśli chce się Pan przyjrzeć sobie i swoim kompetencjom to również polecam psychoterapię lub konsultacje psychologiczne. Chciałam tylko przypomnieć, że nikt nie zagwarantuje Panu sukcesu w życiu, to zależy tylko od Pana i Pana aktywności, podejmowania wyzwań i rozwoju i to nie tylko tego czysto naukowego.

Życzę powodzenia i pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
nie jestem fanem testów IQ :) natomiast wynik powyżej 110 wskazuję, że jest Pan powyżej przeciętnej , więc moje gratulacje , do tego inteligencja z wiekiem rośnie , natomiast nie jest to wyznacznik "powodzenia w życiu" . Jest Pan młodym człowiekiem, świat stoi przed tobą otworem ;))) Powodzenia ! czasem warto poczekać na sukces :) Zapraszam na prywatną konsultacje psychologiczną w Warszawie , bo sam wynik testu IQ w sumie mało daje.
Gdyby od ilorazu inteligencji zależało powodzenie życiowe, to można by było domniemać, że ludziom o wysokim ilorazie wiedzie się dobrze i są szczęśliwi, a ci o niskim ilorazie wiodą życie pełne porażek. Tak nie jest. Osiągnięcia w życiu osobistym, naukowym i zawodowym są zależne od wielu wielu czynników, zarówno tych po stronie człowieka (zasoby zdrowotne, osobowościowe, zdrowie, motywacja, przekonania, schematy), jak i otoczenia (wsparcie bliskich, warunki bytowe, ekonomiczne, pojawiające się szanse, okazje, aż po uwarunkowania prawne, polityczne itp, itd.). Jednym słowem to jak Pan ułoży sobie życie zależy głównie od Pana, tym samym od tego z jakich zasobów będzie Pan korzystał i w jakim stopniu Pan je uruchomi oraz od tego, co zdoła Pan w sobie przełamać, by odważyć się sięgać po więcej. Powodzenia.
Witam. Ten wynik intepretowany jakościowo odpowiada inteligencji ponad przeciętnej, ważne są jednak wyniki poszczególnych skal - mierzą one szczegółowe umiejętności intelektualne, które dają już możliwości bardziej precyzyjnego wyboru swojej drogi życiowej, np. zawodowej. Warto byłoby poprosić psychologa o wydanie dokładnego wyniku, zawierającego wyniki uzyskane w poszczególnych skalach i interpretację jakościową testu. Na sukces zawodowy i życiowy składa się jednak nie tylko wynik badania inteligencji, ważne są również posiadane cechy osobowości i temperamentu. Pozdrawiam.
Szanowny Panie, wynik testu WAIS-R nie jest predykatem sukcesu w życiu, a jedynie wskaźnikiem sprawności intelektu w kilku badanych obszarach.
Pozdrawiam
Witam, wynik testu jest dobry, czy osoba przeprowadzająca test nie udzieliła informacji zwrotnej? Osiągnięcia w życiu osobistym, naukowym i zawodowym trudno jest zmierzyć lub przewidzieć za pomocą wyniku z jednostkowego testu. Jest zbyt dużo zmiennych, czynników od których zależy nasza przyszłość. Duże znaczenie ma potrzeba osiągnięć, motywacja, zaangażowanie, wysiłek włożony w osiągnięcie celu. Realistyczne podejście do tego co mogę osiągnąć, co leży w sferze marzeń, a co jest możliwe, jakie mam narzędzia aby to osiągnąć. Pozdrawiam serdecznie
Witam!

Odpowiedź na pytanie jest o tyle trudna, że sam iloraz inteligencji nie determinuje tego, jak się rozwijamy lub co osiągamy w poszczególnych sferach. Poza naszym intelektem, wpływ mogą mieć takie zdolności jak np. radzenie sobie ze stresem, wytrwałość itp. Ponadto testy inteligencji nie odzwierciedlają pełni naszego potencjału. Mówiąc metaforycznie: są jedynie jego próbką "pobraną" za pomocą określonych zadań, z których dany test się składa.

Podsumowując: iloraz inteligencji mierzony za pomocą testu WAIS-R nie jest wyznacznikiem osiągnięć. Osoba mająca wysokie wyniki może nie być zadowolona ze swoich osiągnięć i odwrotnie - ktoś kto uzyskał przeciętny rezultat może byś usatysfakcjonowany ze sfery zawodowej. Polecam poszukiwanie oraz koncentrację na swoich mocnych stronach, również przy wsparciu psychoterapeuty lub coacha.

Pozdrawiam!
Dzień dobry,

testy inteligencji badają umiejętności poznawcze, a to tylko jeden z wymiarów naszej osobowości i indywidualnych zdolności. Na osiągnięcia w życiu osobistym, naukowym i zawodowym ogromny wpływ mają na przykład tzw. "umiejętności społeczne", takie jak otwartość i gotowość do współpracy, tak zwana "inteligencja emocjonalna", ale także cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celu, gotowość do znoszenia zmian, umiejętności radzenia sobie ze stresem, asertywność i szereg innych cech (nie mówiąc o predyspozycjach fizycznych, zdrowiu somatycznym, etc.)... Sam iloraz inteligencji nie stanowi więc "predyktora" sukcesu życiowego - czyli nie stanowi czynnika umożliwiającego przewidzenie, co takiego dana osoba osiągnie w życiu.

Pomyślałam, że pyta Pan/Pani o przyczyny niepowodzeń w życiu, bo poszukuje Pan/Pani odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, by tych niepowodzeń już nie było. Jak poprawić swoje osiągnięcia zawodowe, jak lepiej funkcjonować w życiu osobistym?

Myślę, że w odpowiedzi na to pytanie pomocne mogłyby być konsultacje psychologiczne - rozmowa z psychologiem o różnych obszarach życia, a nie tylko o inteligencji. Mam na myśli tutaj np. rozmowę o różnych doświadczeniach, bliskich relacjach, zainteresowaniach, wyborach życiowych itp.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.
Dzień dobry,
uzyskany wynik plasuje się w przedziale wyników dla inteligencji ponadprzeciętnej, więc nie ma powodów do obaw co do swoich zdolności intelektualnych. W świetle badań naukowych poziom inteligencji ma związek z wysokością zarobków oraz jakością życia, ale korelacje te są niskie. Na podstawie wyniku testu IQ nie sposób przewidywać o tym, jak ułoży się Pani/Pana życie. Inteligencja nie jest jedyną determinantą osiągnięcia życiowego powodzenia; do innych istotnych czynników należą między innymi wytrwałość, zdolności interpersonalne oraz umiejętność odraczania gratyfikacji czyli umiejętność znoszenia frustracji. Rozumiem, że na obecną chwilę postrzega Pan/Pani swoje życie jako niesatysfakcjonujące i czeka na zmianę na lepsze. To, czy ona nastąpi zależy także od Pani/Pana. Zachęcam do spotkania ze specjalistą zajmującym się rozwojem osobistym, aby lepiej zrozumieć naturę przeżywanych trudności i wspólnie zastanowić się nad sposobami ich rozwiązania.
Witam Pana/Panią
Wynik w teście inteligencji nie przesądza w zasadzie o niczym. Na podstawie testu nie można nic powiedzieć o przyszłych osiągnięciach naukowych, zawodowych a tym bardziej osobistych. Na sukces składa się bardzo wiele rzeczy np. sumienność czy umiejętności psychospołeczne. Test nie jest żadną wyrocznią, jest to tylko pomoc w diagnozie jeśli jest to czego pomocne. Nie testuje się nikogo bez wyraźnego powodu. Myślę, że warto zastanowić się dlaczego Pani/Panu w życiu "mało się powodzi". Jakie są tego przyczyny i co warto byłoby zrobić, żeby to zmienić. Warto rozważyć wizytę konsultacyjną u psychologa.
Pozdrawiam serdecznie
Witam Pana.
Wynik jest w normie, tym samym Pana poziom inteligencji nie powinien mieć wpływu na niepowodzenia zawodowe. Myślę, że warto poszukać przyczyn w innych sferach niż intelektualna. Odpowiadając na Pana pytanie, sam wynik testu nie jest wystarczającym wyznacznikiem osiągnięć w życiu osobistym, naukowym lub zawodowym.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał Pyter
Witam.
Myślę, że to nie tylko iloraz inteligencji decyduje o tym, co można osiągnąć w życiu. To jeden z czynników mających wpływ na powodzenie w życiu. Jeśli się do czegoś dąży, o czymś marzy, to można to zdobyć. To od Pana/Pani zależy, co osiągnie w życiu. Życzę więcej wiary we własne możliwości.
Powodzenia
Dzień dobry,
iloraz inteligencji niekoniecznie musi być wyznacznikiem tego jak powodzi nam się w życiu. Składa się na to wiele różnych czynników, związanych np. z naszymi uwarunkowaniami osobowościowymi. W związku z odczuwanym brakiem satysfakcji, zachęcałabym do konsultacji z psychoterapeutą lub coachem, który pomoże zastanowić się jakie mogą być tego powody i wspólnie zastanowią się Państwo jakimi zasobami, które Pan/Pani posiada można obecną sytuację zmienić na zadowalającą.
Serdecznie pozdrawiam!
Dzień dobry,
wbrew pozorom to pytanie nie jest wyjątkowe . Wiele osób zastanawia się nad tym dlaczego im się nie udało osiągnąć sukcesów skoro dobrze się uczyli, wygrywali konkursy czy mieli wysokie wyniki w kwestionariuszach i testach np. na inteligencję. Niestety to podstawowy błąd myślenia. Czerwony pasek w szkole czy wysokie IQ nie jest tym składnikiem który gwarantuje udane życie. Umiejętności interpersonalne, komunikatywność, dojrzałość społeczna, optymizm, cierpliwość, asertywność a przede wszystkim wysokie poczucie własnej wartości czyli zasoby które pomagają nam w trudnych i stresujących chwilach, mogą przy odrobinie szczęścia pomóc nam w osiągnięciu sukcesu. Dzieci które nie miały w swoim życiu szkolnym porażek dużo gorzej radzą sobie w życiu zawodowym. Nie mają nabytych umiejętności radzenia sobie z lękiem i stresem.
Nie wiem z czego wynikają i jak się objawiają Pana ( Pani) niepowodzenia w życiu ale czasem wystarczy trochę spokoju, plan działania, wiara w sukces i cierpliwość żeby zaczęły spełniać się nasze marzenia czy realizować plany.
Serdecznie pozdrawiam
Magda Synowska
Kwestia inteligencji, oraz jej wpływu na powodzenie życiowe jest bardzo złożona. Przede wszystkim doprecyzowania wymaga Pańskie stwierdzenie, że "mało się Panu powodzi"-
jak Pan to rozumie? Kolejnym problemem jest pytanie, czym właściwie jest iloraz inteligencji? Możemy przeczytać, że "inteligencja" to bardzo ogólna zdolność umysłowa, obejmująca zdolność rozumowania, planowania, rozwiązywania problemów, myślenie abstrakcyjne, rozumienie złożonych idei, szybkość uczenia się i korzystania z doświadczeń (J. Strelau). W tym miejscu należy zaznaczyć, że skonstruowane przez psychologów testy inteligencji nie są pozbawione błędu, a właściwość którą dokładnie mierzą to tzw. "inteligencja psychometryczna", którą można w uproszczony sposób określić jako umiejętność rozwiązywania testów (P. Vernon). Powiązania wyników otrzymywanych w testach inteligencji z powodzeniem życiowym były wielokrotnie badane i analizowane. Ze wspomnianych analiz wynika, że osoby o wyższym ilorazie inteligencji zwykle osiągają wyższe dochody, a wykonywany przez nie zawód cieszy się większym prestiżem. Nie jest to jednak zasada, a jedynie prawdopodobieństwo, że osoba o wyższym IQ będzie mogła cieszyć się "lepszą" pracą. Te same analizy wskazują również, że wysoka inteligencja jest w pewnym stopniu wskaźnikiem, na którego podstawie można przewidywać sukces życiowy, jednak nie jest to jedyny wskaźnik. Mało tego, w przypadku bardzo wysokich osiągnięć życiowych odgrywa niewielką rolę. Na koniec pragnę zaznaczyć, że testy psychometryczne pozwalają jedynie na pewnego rodzaju przewidywania czy to inteligencji, czy innych cech psychicznych człowieka. Nie można na ich podstawie określić, jak wyglądało będzie czyjeś życie. Na całokształt naszego funkcjonowania wpływa mnóstwo różnorakich czynników, inteligencja jest tylko jednym z nich.
Wynik testu nie odbiega negatywnie od średniej. To znaczy, że poziom inteligencji mierzonej w taki sposób nie jest sam w sobie problemem i tak naprawdę nie mówi nic więcej. Wiele badań pokazało, że sam poziom inteligencji w taki sposób mierzonej nie daje podstaw do przewidywania zawodowej przyszłości, dlatego na to pytanie nie da się odpowiedzieć rzetelnie. Skala nie ma związku z kompetencjami w sferze interpersonalnej, nie można z niej wyciągać wniosków odnoszących się do życia osobistego. Wiele zależy od pomysłu na siebie, motywacji i determinacji, szczególnie od tego, na ile potrafimy wytrwać w staraniach, które nie dają szybkich rezultatów. Pozdrawiam
Tak wysoki iloraz inteligencji świadczy o Pana dużym potencjale do osiągania sukcesów. Jednak pisze Pan o niepowodzeniach w życiu. Czasem tak się zdarza, że pomimo wysokiego, biologicznego potencjału, coś nas zatrzymuje w drodze do osiągnięcia własnych celów. Myślę, że warto przyjrzeć się wraz z psychologiem/psychoterapeutą w kontakcie indywidualnym, jakie czynniki konkretnie w Pana życiu lub być może Pańskie cechy (np. lęk, wyuczona bezradnośc, podatnośc na stres), utrudniają realizację założonych celów.
Dzień dobry,
wynik, który Pan/Pani osiągnęła w teście inteligencji WAIS- R świadczy o tym, iż mieści się Pan/Pani w normie intelektualnej, a nawet uzyskano wynik powyżej przeciętnej (o ile był wykonywany test zgodnie z obowiązującymi normami, wystandaryzowany, wykonywany i omawiany pod okiem psychologa). Trudno natomiast stwierdzić, jakie czynniki sprawiają, iż jest Pan/Pani niespecjalnie usatysfakcjonowana z pewnych obszarów życia, wymagałoby to dalszej diagnozy funkcjonowania społecznego i emocjonalnego, a także tego, jak wysokie są Pana/Pani wymagania odnośnie zadowalających osiągnięć. Nie łączyłabym jednak tego z ilorazem inteligencji. Pozdrawiam serdecznie.
Ogólny wynik Wais-R jest powyżej przeciętnej, ale istotny jest rozkład poszczególnych funkcji a nie wynik ogólny. Poza tym, powodzenie w życiu i osiągnięcia są wypadkową wielu czynników ....np inteligencji emocjonalnej, kompetencji społecznych i cech osobowości.... Niestety i stety... wynik Wais-R nie jest gwarantem jakości życia. Pozdrawiam serdecznie. KK.
Dzień dobry.
Pański (lub Pani) wynik jest prawidłowy, a nawet mieści się w górnym przedziale normy, co sprawia, że nie ma powodów do obaw. Jednak powodzenie w życiu nie musi mieć nic wspólnego z wynikiem w teście WAIS-R. Choć różne drogi mogą stać przed Panem (lub Panią) otworem, to inne czynniki mogą Panu (Pani) ograniczać satysfakcję życiową. Jeśli chciałby się Pan (Pani) przyjrzeć temu bliżej zachęcam oczywiście do osobistych konsultacji ze specjalistą.
Szanowny Pani/ Szanowna Pani. Zasadniczo rzecz biorąc można powiedzieć, że podany IQ jest wynikiem w normie. Co oznacza, że nie ma obciążeń związanych z niskim ilorazem. Krótko mówiąc - nie ma podstaw do tego żeby sądzić, że będzie jakiś problem w karierze związany z niskim IQ. Reszta zależy od Pana/ Pani. Brak sukcesów może być związany z niską samooceną, problemami z automotywacją ale również z deficytami w ogólnych umiejętnościach takich jak organizacja czasu i np. procesu uczenia się. Inteligencja nie jest wyznacznikiem sukcesów. POZDRAWIAM i życzę dużo samozaparcia w dążeniu do celu.
To jest pytanie, na które trudno udzielić odpowiedzi. Konieczne jest spotkanie ze specjalistą i omówienie trudności jakie Pan/Pani napotyka w życiu. Zmiana jest możliwa, trzeba w uwierzyć :) pozdrawiam
Dzień dobry.
Odpowiem, zadając Pani/Panu przewrotne pytania. Jakie osiągnięcia chce Pani/Pan mieć na swoim koncie w życiu osobistym, naukowym i zawodowym? Potrafi Pani/Pan sprecyzować te osiągnięcia? Po czym pozna Pani/Pan, że zaczyna się powodzić w Pani/Pana życiu? To tylko nieliczne pytania do refleksji i szczerych odpowiedzi. ????
Test inteligencji WAIS-R wykonany był z pewnością w jakimś celu. Trudno mi odnosić się do wyniku testu nie znając kontekstu. Iloraz inteligencji jest wysoki. Oznacza to, że posiada Pani/Pan mnóstwo zasobów i ma olbrzymi potencjał. Tylko od Pani/Pana zależy, czy i w jaki sposób przekuje Pani/Pan swoje zdolności i umiejętności w osiągnięcia oraz sukces w wymienionych obszarach. Być może potrzebuje Pani/Pan towarzyszenia i wsparcia psychologa/psychoterapeuty w odkrywaniu wspomnianych zasobów? Życzę powodzenia, dobrych wyborów oraz nowych odkryć na swój temat. Trzymam kciuki!
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień Dobry Panu,

Uzyskany przez Pana iloraz inteligencji, wskazuje na mocno ponad przeciętną inteligencję, która przy dołożeniu przez Pana pracowitości, zaangażowania, cierpliwości, pasji i nie odpuszczania, w przypadku pojawiających się trudności pozwoli Panu w sposób skuteczny osiągnąć to, co jest dla Pana celem w życiu zawodowym i osobistym, czego Panu serdecznie życzę.

Z przesłaniem dla Pana, odkrycia swoich pasji,
Irena Mielnik-Madej
Inteligencja jest tylko jednym z czynników ułatwiających sukces życiowy (szeroko pojęty). Ważna jest również inteligencja emocjonalne, konkretne umiejętności i kompetencje, a także wiara we własną skuteczność czy stabilne poczucie własnej wartości.
ppp-salamandra.blogspot.com
Witam. Nie ma takich badań,które pokazywałyby że iloraz inteligencji zapewnia nam sukces.Jest to na pewno ogromny zasób ale aby go wykorzystać efektywnie musimy rozwinąć również ,inteligencję emocjonalną,konsekwencje i nawyk uporu.W takim timie na pewno jest duża szansa.Możemy mieć opór w związku z trudnościami osobowościowymi,które wynikają ze schematów w nas tkwiących .Terapia pozwala uporać się z nimi.Zapraszam.
Witam,

Sam, "suchy" wynik, same liczby, które widzę ujęte w liście, niewiele mówią. Test interpretuje się w oparciu o kategorie, pod testy, jak również istotna jest dla wyniku obserwacja poczyniona w trakcie rozwiązywania testu, czy też -czynnik z powodu, którego test ten został wykonany. Można stwierdzić, że należy mieć więcej danych by stworzyć opinię. Jak również, mam takie poczucie, że miara inteligencji to umiejętność spojrzenia na siebie, czyli: gdzie zakotwiczone są trudności - by móc nad nim pracować, by zdawać sobie z nich sprawę, jak również - gdzie są moje mocne strony, by móc właśnie w nie inwestować, rozwijać.
Zachęcam do głębszej interpretacji testu, a może do jego powtórzenia...

Pozdrawiam, Magdalena Pstrągowska
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

na podstawie samego wyniku w jednym teście inteligencji nie można wysnuć wniosków dotyczących tego co osiągniemy w życiu. Każdy z wymienionych aspektów życia składa się z wielu elementów np. doświadczenia, wiedzy, cech osobowościowych.
Jednocześnie bardzo ważne jest aby zadane pytanie nie dotyczyło tego na co może Pani/Pan liczyć tylko co Pani/Pan chciał/aby osiągnąć? Ponieważ nie znam ani obecnej sytuacji osobistej, ani zawodu jaki Pani/Pan wykonuję nie mogę udzielić konkretnej odpowiedzi. Tytuł pytania sugeruje jakiś problem w pracy - tutaj w domyśle może być to brak awansu lub docenienia przygotowanego projektu, nieudana zmiana miejsca pracy. Niestety i w tym wypadku bez konkretnych informacji nie mogę Pani/Panu pomóc.
Zapraszam zatem do kontaktu osobistego z psychologiem na terenie Lublina, z którym będzie Pani/Pan mógł określić swoje cele życiowe i ułożyć plan ich realizacji.

Życzę powodzenia,
Agnieszka Laskowska
A na jakie osiągnięcia Pan lub Pani liczy?
Norma jeśli chodzi o iloraz inteligencji to 100 +/- 10. A zatem iloraz jest w normie. Powodzenie w życiu nie zależy tylko od ilorazu, ale też od emocji, motywacji , czynników społecznych oraz losowych. Życzę powodzenia ! - Dagna Ślepowrońska