Niedobór tkanki chrząstnej i ból kolan.

7 odpowiedzi
Od ponad roku bolą mnie kolana, szczególnie jedno. Przestałem trenować na siłowni nogi, zero przysiadów, martwych ciągów etc. Brałem odżywki z kolagenem niestety nic nie pomaga a ból występuje nawet podczas normalnego dnia, zwykłego chodzenia. Miałem USG kolana, mam za mało tkanki chrząstnej, możliwe iż jest to dziedziczne.
jeżeji są ubytki w tkance chrzęstnej, to po pierwsze, należy znależć przyczynę ścierania się chrząstki.
przyczyn może być sporo. zdecydowanie trzeba znaleźć terapeutę od sportu i ruchu, któy potrafiłby poszukać i naprawić system ruchowy.
i koniecznie uruchamiać stawy!

Za mało danych ,ile lat,jaki stopień utraty tkanki chrząstnej,jesli ból dwóch kolan ,to należy zbadać z morfologii crp na stan zapalny w organizmie ,ból może pochodzić tez ze stawu biodrowego-czyli do badania manulanego.
Witam,

Przede wszystkim w Pana przypadku konieczne jest rozszerzenie diagnostyki (w szczególności wywiadu). Konsultacja z reumatologiem i ortopedą również wniosą istotne informacje.

Leczenie będzie uzależnione od ostatecznej diagnozy. Może się okazać, że tkanka chrzęstna uległa wytarciu wskutek zbyt wielkich obciążeń treningowych. Jednak należy pamiętać, że występująca w stawie chrząstka szklista nie regeneruje się. Co za tym idzie w czasie leczenia organizm uzupełnia jej ubytki chrząstką łączną posiadającą gorsze właściwości ślizgu oraz wytrzymałości. Dlatego też w wypadku leczenia zachowawczego zwykle jest konieczne powtarzanie zabiegów co jakiś czas.

Jeśli chodzi o sporty - do czasu diagnozy i leczenia proponuję wykorzystać środowisko wodne. Pozwoli ono na pracę stawu w częściowym odciążeniu, i może przynieść poprawę jakości płynu stawowego i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Pozdrawiam
Przede wszystkim nie wyłączaj ćwiczeń na nogi! To ruch odżywia stawy. Chrząstka jest odżywiania poprzez maź stawową, a ta jest wytwarzana w trakcie ruchu stawów. Proponuję wprowadzić więcej ćwiczeń rozciągających kończyny dolne i zastanowić się nad systematycznym bieganiem. Pozdrawiam
Dzień dobry, porusza Pan wiele wątków ale postaram sie rozwiać wszystkie wątpliwości jakie moge zrobić w tej wiadomości. Po pierwsze badanie USG nie jest dobrym badaniem oceniającym chrząstke stawową co mogę polecic to wykonanie rezonansu magnetycznego( wiem duże koszty) ale tylko to badanie zobrazuje nam rzeczywisty stan chrząstki. po 2 wszystkie środki spożywane doustnie nie działają na chrząstkę jest to naciąganie ludzi, ew można podać bezpośrednio zastrzykiem do stawu kwas hialuronowy co poprawi jakość płynu stawowego. niestety chrząstka jest tak niewdzięczna ze sama się nie regeneruje więc ostatecznością jest atroskopia i wykonanie mikrozłamań które odtworzą strukturę chrząstkopodobną. Ale też systematyczna rehabilitacja i zapewnienie odpowiedniej siły i równowagi pomiędzy mięśniami, elastycznosci tkanek miękkich a przede wszystkim zakres ruchu możemy zniwelować objawy.(chyba ze chrząstka jest kompletnie wytarta co pokaże nam rezonans.) mam nadzieję ze moja odpowiedz sie przyda. Pozdrawiam Szczepaniak Mateusz
trzeba sprawdzić funkcję i ewentualnie skorygować, innymi słowy bez wizyty u fizjoterapeuty się nie obędzie
Witam serdecznie,
Żeby rozwiązać Pana problem trzeba na początku zadać sobie pytanie dlaczego tak jest. Organizm to nie worek z kościami, mięśniami i innymi tkankami. Trzeba na schorzenie popatrzeć holistycznie. Jeśli czegoś brakuje w kolanie to oznacza że coś na nie wpływa blokując co oznacza w Pana przypadku dolegliwości bólowe. Podawanie farmakoterapii to tylko walka z wiatrakami która może przynieść uśmierzenie bólu ale na pewno nie rozwiąże problemu. Skoro przez pewien okres czasu dostawało "w kość " kolano na siłowni i nic się nie działo to musi coś wpływać z zewnątrz na staw (przyczyna nie leży tylko w stawie kolanowym). Proszę udać się na wizytę do specjalisty, który leczy holistycznie.

Zapraszam na wizytę

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski