Niebezpieczne leczenie kanałowe? - stomatologia biologiczna

14 odpowiedzi
Dzień dobry,

po leczeniu głębokiego ubytku niestety wciąż odczuwam dyskomfort w okolicy zęba, reaguje też on na ciepło i zimno - lekarz już przy wizycie nakazał obserwację i uprzedził, że leczenie kanałowe może być konieczne. Chciałam poczytać nieco więcej o tej procedurze i znalazłam wręcz katastroficzne opinie dotyczące tego zabiegu - nie mówię tu o blogach konspiracyjnych :) ale zauwazyłam, że istnieje specjalizacja dentysty biologicznego, którzy to odradzają leczenie kanałowe całkiem, jako potencjalnie szkodliwe dla organizmu, cyt. z jednej ze stron specjalisty: " Łączna długość kanalików zębinowych jednego korzenia to ok. 1000m. Mają one średnicę ok. 2,5 mikrona. Bakterie są wystarczająco małe, żeby się w nich zmieścić i tam się ukrywać. W czasie leczenia kanałowego tylko główne kanały są opracowywane i wypełniane, zainfekowane kanaliki nie mogą być oczyszczone. (...) Czy bakterie są prawdziwym problemem? Nie, problemem są toksyny produkowane przez bakterie. Dajemy bakteriom miejsce do zamieszkania, dostarczamy im składników odżywczych, a one produkują toksyny i wydalają je do organizmu. [merkaptan i tioeter])"

Przyznam że jestem w kropce i proszę o poradę - leczyć? wyrywać? :) Dziękuję!
Dzień dobry, to prawda, że delta korzeniowa, tzn boczne kanaliki odchodzące od kanału głównego ,potrafi być bardzo rozbudowana i że nie można jej wypełnić przez co ,nawet po prawidłowym wypełnieniu kanału głównego może dojść do stanu zapalnego z powodu pozostawionych bakterii w kanalikach bocznych. Dlatego dobrze jest odkazić deltę korzeniową przed wypełnieniem kanału głównego ( ozonowanie, antybiotyk, wodorotlenek wapnia ). Po dokładnym odkażeniu prawdopodobieństwo powikłań jest dużo mniejsze ,jednak nie wyklucza to powikłań.Jeżeli pomimo to one się pojawiają można wykonać resekcję wierzchołków korzenia, odcinając deltę korzeniową ,wstecznie udrażniając wszystkie kanały boczne i kanał główny i wypełnić je preparatem MTA. Wtedy własny ząb zostaje. Pozdrawiam dr Kręcisz

Odczucia bolowe i podwyzszona wrazliwosc moga przy glebokim ubytku wystepowac przez dluzszy czas.
W kwestii leczenia kanalowego praktyka siega do takich narzedzi jak mikroskop i wciaz udoskonalane materialy, aby minimalizowac niekorzystne efekty tej procedury. Kwestionowanie tego zabiegu co do zasady, przpomina nieco dyskusje szczepic czy nie szczepic.
W mojej ocenie wieksze sa konsekwencje dlugoterminowe i koszty uzupelnien protetycznych w wypadku usuniecia niz przeleczenia kanalowego. Dlatego jesli nie ma innych okolicznosci sugeruje leczyc.
Leczyć! Procedura ta jest stosowana z powodzeniem od bardzo długiego czasu. Prawidłowo wykonana zachowuje ząb na długie lata.
Dzień dobry,
Nie istnieje taka specjalizacja stomatologiczna o jakiej Pani pisze. Proszę udać się do specjalisty stomatologii zachowawczej i endodoncji (właściwa dla opisanego przez Panią problemu).
Pozdrawiam
Leczenie kanałowe przeprowadzone wg. obowiązujących procedur endodontycznych jest bespieczne
Witam serdecznie,
Proszę się absolutnie nie przejmować podobnymi informacjami. Niestety w dzisiejszych czasach w internecie jest mnóstwo niesprawdzonych informacji i niestety potem można trafić na podobne artykuły.
Nie ma takiej specjalizacji jak dentysta biologiczny, więc już samo to wskazuje na osobę, której słowa mają niewiele wspólnego z prawdą.
Co do leczenie kanałowego, to nie jest leczenie, które ma 100% skuteczność, zresztą jak większość zabiegów w medycynie. Jednak dobrze zrobione, czyli pod mikroskopem jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla zdrowia. Przede wszystkim podczas leczenia kanałowe kanały są dokładnie płukane specjalnymi środkami, które mają pozbyć się tych bakterii. Samo oczyszczanie mechaniczne to tylko część leczenia kanałowego, tutaj często nawet ważniejsze jest właśnie to płukanie. Dodatkowo obecnie w większości przypadków kanały wypełnia się materiałem "na ciepło", więc zapływa on do większości bocznych kanalików, a pozostałe są przepłukane.
Jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest usunięcie zęba.

Co do porady - to zdecydowanie leczyć! :)
Witam.
Podczas leczenia kanałowego używam dezynfekcje laserową kanałów korzeniowych. Laser działa nawet na niedostępne okolice.
Pozdrawiam
Dr.Zolnieruk
Witam, oczywiście że leczyć bo usunąć można zawsze, ale gdy jeszcze można uratować zęba to trzeba leczyć. Podczas opracowania kanałów używamy narzędzi oraz środków płuczacych które skutecznie niszczą bakterie. W dobie dzisiejszego rozwoju stomatologii dostępnych metod i sprzętu można skutecznie uszczelnić większość głównych kanałów zęba co nie pozwoli na rozwój bakterii i produkcje toksyn. Nie wiem gdzie to Pani przeczytała, ale nie istnieje "specjalizacja dentysty biologicznego". Jak ze wszystkim badania badaniami a praktyka i tak weryfikuje wiele jej doniesień.
Dzień dobry oczywiście decyzja o tym czy poddać się leczeniu endo należy do pacjenta .Nikt nie zagwarantuje 100 procent powodzenia leczenia dużo zależy od układu odpornosciowego każdego pacjenta.Ale z drugiej strony jeżeli każdy ząb wymagający leczenia kanałowego usuniemy to wiadomo że brak trzeba uzupełnić a to wiąże się z dużymi kosztami
Zawsze leczyć, jesli tylko to możliwe. Usuniecie zęba to ostateczność, mająca swoje konsekwencje: brak zęba to zmiana całego układu stomatognatycznego, prowadząca do zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym, utraty kości w tym miejscu, przesunięcia zębów sąsiednich w stronę luki i wysnięcie zęba przeciwstawnego w stronę luki po usuniętym zębie. Leczenie biologiczne jest możliwe w przypadku odwracalnych zapaleń miazgi i wraz z wiekiem maleje podatnosć pacjena na tego typu leczenie, gdyż malejązdolnościregeneracyjne miazgi zęba. Jeśli pomimo takiego leczenia biologicznego - ból oraz wrażliwość na zimne/ciepłe powraca - należy leczyć ząb kanałowo.
Najlepiej wybrać gabinet, gdzie lekarz specjalizuje się w leczeniu endodontycznym pod mikroskopem. Każda próba uratowania zęba jest właściwym wyborem. Usunięcie zęba jest ostatecznością i wiąże się z koniecznością uzupełnienia braku. Pozdrawiam!
Witam.
1. Nie mamy w UE specjalisty "dentysty biologicznego" (poza UE też czegoś takiego nie istnieje). Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją walczy właśnie z próchnicą i jej powikłaniami.
2. Przytoczony cytat dotyczy badania przeprowadzonego około 60+ lat temu. Nie jest dzisiaj aktualne. Tak, owszem, w tych czasach możliwości i środki leczenia kanałowego pozostawiały wiele do życzenia jakościowo i ilościowo.
3. Dzisiaj, materiały do "kanałówki" są dużo lepsze. A metody leczenia są bardziej skuteczne. Ta skuteczność przybliża się do 100%. Natomiast, jeśli chodzi o zabieg z wykorzystaniem nowoczesnych sprzętów, materiałów i technik (mikroskop, płynna gutaperka, rtg/kt, koferdam...), to prognoza bezpiecznego zachowania leczonego zęba w jamie ustnej może wynieść nawet kilkadziesiąt lat (!).

Wychodząc z powyższego, moja rada - leczyć :)
Witam!
Obecne techniki leczeń kanałowych są bardzo zaawansowane, pozbawiające kały i kanaliki bakterii a tym samym ich toksyn.
Jeżeli istnieje potrzeba wykonania leczenia kanałowego ze względy na stan zapalny w kanałach korzeniowych trzeba je wykonać ratując się tym sposobem przed utratą zęba. Usunięcie zęba to zabieg nieodwracalny, zmieniający w sposób zasadniczy późniejsze planowanie leczenia protetycznego.
Proszę nie czytać blogów, które piszą osoby niekompetentne, tudzież wręcz znachorskie.
Wizyta, konsultacja u lekarza stomatologa specjalisty endodoncji rozwiąże Pani problem wiedzy na temat konieczności i skuteczności leczeń kanałowych.
Absolutnie odradzam ekstrakcję zęba.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam !!!! proponuje leczenie)))