Nie potrafię rozmawiać o seksie

6 odpowiedzi
Kilka miesięcy temu rozstałam się z partnerem po 9 latach związku. Nigdy nie potrafiliśmy porozmawiać na temat seksu, a właściwie to problem jest ze mną. Nie umiem powiedzieć czego chcę, co lubię i jak mi dobrze. Poznałam niedawno nowego mężczyznę, dogadujemy się świetnie, ale na pytanie w jakiej pozycji najbardziej lubię się kochać, zobaczyłam ścianę w mojej głowie. Wiem co powinnam odpowiedzieć, ale nie potrafię się przełamać. Mówi się, że wystarczy zwyczajna odpowiedź typu "lubię być na górze", ale nie jest to takie proste. Boję się, że zabrzmię idiotycznie lub coś w tym stylu. Nie potrafię sobie z tym poradzić. Mam wrażenie, że mimo mojego wieku, a mam 30 lat, jestem pod tym względem sporo w tył. Czy da się to jakoś naprawić?
Dzień dobry, tak można popracować nad satysfakcjonującą komunikacją dotycząca swojej seksulaność. Brak umiejętności mówienia o swoich potrzebach dośc czesto łączy się z obawą przed oceną lub mysleniem iż własne potrzeby w seksualne nie są najważniejsze. Proponuję konsultacje w gabinecie. Pozdrawiam

Cześć,
trudności w komunikowaniu swoich potrzeb w sprawach intymnych, to dość częsty kłopot u kobiet. Takie tematy powodują zażenowanie, skrępowanie, wstyd, obawę przed ośmieszeniem. Częściej spotykam się z kobietami, które nie potrafią powiedzieć o swoich potrzebach, ale są i mężczyźni skrajnie skrępowani i rozmowy na temat seksu są dla nich tematem tabu.
Proponuję Ci, żebyś na początek próbowała pokazywać swojemu mężczyźnie co lubisz. Jeśli on się Ciebie zapyta "w jakiej pozycji lubisz się kochać" powiedz mu "pokażę Ci" i przejdź do działania ;) i powiedz "właśnie w takiej lubię". Tym samym nie mówisz wprost "lubię być na górze" ale plan zrealizowany :) Pokazałaś mu swoje potrzeby.
Z czasem możesz sama się przełamać i zacząć mówić o pewnych rzeczach.
Możesz też napisać swojemu mężczyźnie smsa. To pobudzi jego wyobraźnię, rozpali,
a Ty dasz informację wprost czego chcesz. Możesz tak zrobić jak będziecie w domu i wiesz, że za chwilę może dość do zbliżenia. Możesz wyjść do toalety i napisać do niego taką wiadomość lub siedząc naprzeciw niego i patrząc mu w oczy kokieteryjnie wysłać mu taką wiadomość.
Spróbuj choć raz i potem napisz jaki efekt. Uwierz w siebie :)
Pozdrawiam :)
Witam,
bardzo często się zdarza, że nie umiemy ze sobą rozmawiać w parze, artykułować swoich potrzeb, pragnień czy lęków, obaw. Boimy się oceny, urażenia partnera, czasem nie mamy odpowiedniej wiedzy na tematy dotyczące seksualności lub jesteśmy nieśmiali i zawstydzeni bo nie nauczono nas rozmawiać o tej sferze życia.
Mówienie o swoich potrzebach, o tym, czego się pragnie, jak możemy wzmocnić, poprawić seks jest jedną z podstaw udanej relacji seksualnej i związku.
Można nad tym pracować, otwierać się i umacniać dzieki komunikacji relację, unikając ewentualnych nieporozumień.
Jeśli czuje Pani potrzebe aby dowiedzieć się więcej i zmierzyć z tym niepokojem zapraszam na konsultację,
Pozdrawiam,
PFC
Dyskretna intymność jest dużą wartością, zwłaszcza teraz, w dobie "facebookowej" maniery psychicznego ekshibicjonizmu i "podglądactwa"...
Na każdy jednak temat można rozmawiać, jeśli robi się to kulturalnie i z uwzględnieniem wrażliwości drugiej osoby.
Jest możliwe pokonanie komunikacyjnych trudności w parze, proponuję robić to stopniowo, krok po kroku.
Wydanie pieniędzy na profesjonalną pomoc mam nadzieję, że nie będzie konieczne.
Zachęcam do pozytywnej "pracy nad ekspresją emocji i wyrażania poglądów, potrzeb".
Pozdrawiam. Człowiek ma duże możliwości, tylko sporo autodestrukcyjnych blokad...
Poznań. JW, blog seksuologia.com. marzec 2017.
Szanowna Pani,
Dziękuję przede wszystkim za zaufanie i za chęć pokonania trudności w celu lepszej jakości Pani życia intymno/seksualnego.
Komunikacja w relacjach intymnych bez wątpliwości ma ogromne znaczenie dla jakości związku interpersonalnego z partnerem. Ta komunikacja nie musi mieć charakter standardowy i jednokierunkowy. Komunikować się możemy na różnych poziomach i w rozmaitych sposobach ..istotnie i bardzo ważne aby Pani była otwarta a przede wszystkim sobą w trakcie sygnalizowania swoich preferencji i upodobań podczas komunikowania się z partnerem werbalnie lub niewerbalnie.
Pozdrawiam i proszę nie myśleć o swoich problemach w kategoriach " naprawę" ale bardziej w kierunku wspomagania.
Dobry wieczór Pani,
z problemem, który Pani opisuje boryka się wiele kobiet i mężczyzn w naszym kraju. Jest to kwestia środowiska, w którym Pani wyrastała i dorastała oraz braku edukacji seksualnej. Społecznie nie jest mile widziane, kiedy dziewczynki są zbyt otwarte na swoje potrzeby, nie wolno im się złościć, mają być czysto i schludnie ubrane, seksualne zachowania uważa się za nieprzyzwoite. Dlatego proszę nie wyrzucać sobie, że nie potrafi Pani, mimo 30 lat, mówić swobodnie o seksie i o swoich preferencjach seksualnych.
Jeśli zechce Pani, może nauczyć się sztuki swobodnego mówienia i wyrażania swoich potrzeb poprzez edukację. Może się tak stać m.in., jeśli rozpocznie Pani proces edukacji poprzez czytanie i oglądanie różnych poradników seksualnych, próbę wyrażania pomimo trudności swoich potrzeb do partnera w sytuacjach intymnych i poza intymnych.