Nie możemy dotrzeć do Syna, przestał chodzić do szkoły. Siedzi w pokoju i nie chce powiedzieć co się

3 odpowiedzi
Nie możemy dotrzeć do Syna, przestał chodzić do szkoły. Siedzi w pokoju i nie chce powiedzieć co się stało. Nie wiem co robić.
Przede wszystkim proszę pamiętać, że jesteście Państwo jego rodzicami, w danym momencie być może jedynymi osobami zdolnymi mu pomóc. Zakładając, że syn nie przeżywa w ten sposób trudności domowych, mogą to być sprawy natury osobistej lub środowiskowej. Trudno teraz gdybać, potrzebne jest Państwa działanie. Czy rozmawiali Państwo z pedagogiem szkolnym oraz z wychowawcą syna? Jeśli syn ma przyjaciela, to czy on może z synem porozmawiać i dowiedzieć się, jakiego wsparcia synowi potrzeba? Być może to nie pierwsza sytuacja związana z niechęcią pójścia do szkoły. Na pewno sytuacja ta wskazuje na fakt, iż Państwa syn z czymś sobie nie radzi i woli uciec, niż stawić sytuacji czoło, Czyli jest coś, co przerasta jego możliwości. Syn potrzebuje teraz Państwa empatii, zrozumienia i wsparcia skrojonego na miarę jego potrzeb. Trzeba się zatrzymać i skupić na nim uwagę, odkładając na bok dorosłe sprawy, plany i harmonogramy. Życzę Państwu powodzenia.

Szanowna Pani
Rozumiem jak trudno Pani może być w tej sytuacji.
Trudno cokolwiek napisać na ten temat co byłoby użyteczne dla syna w momencie gdy nie odbyłam z nim rozmowy i nie miałam okazji go poznać. Nic o nim nie wiem. Nawet tego w jakim jest wieku. W takiej sytuacji ze względu na obowiązek szkolny zalecam podjęcie rozmowy z pedagogiem, psychologiem szkolnym i wychowawcą klasy. W tej sytuacji ważne jest aby nawiązać kontakt z synem. Można spróbować dotrzeć do niego z pomocą jego przyjaciół. Wskazane było ustalenie co powstrzymuje go przed pójściem do szkoły. Czy są to problemy mające źródło w szkole czy też może wynikają one z Państwa sytuacji rodzinnej. Polecam również skorzystanie z pomocy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej mieszczącej się przy Szkole do której uczęszcza syn. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z terapii systemowej , której oddziaływaniom możecie być Państwo poddani jako cała rodzina. Życzę podjęcia trafnych wyborów.
To musi być bardzo trudny czas dla Ciebie i Twojej rodziny. Kiedy młody człowiek nagle zmienia swoje zachowanie, może to wzbudzać wiele obaw. Kluczowe jest podejście pełne empatii, wsparcia i otwartości na dialog. Oto kilka kroków, które możesz rozważyć, aby spróbować nawiązać kontakt z synem i zrozumieć, co się dzieje:

Zaproponuj spokojną rozmowę: Wybierz odpowiedni moment, kiedy nie ma innych stresów czy zakłóceń. Podejdź do rozmowy z empatią, nie osądzaj i wyraź gotowość wysłuchania, nie tylko mówienia.

Wyraź troskę, a nie frustrację: Rozpocznij rozmowę od wyrażenia troski o jego dobrostan, zamiast skupiać się na konkretnych problemach, jak np. brak chodzenia do szkoły. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Zauważyłem, że ostatnio dużo czasu spędzasz w pokoju i wydajesz się zaniepokojony. Chcę, żebyś wiedział, że jestem tu dla Ciebie, jeśli chcesz porozmawiać".

Słuchaj bez przerwania: Jeśli Twój syn zdecyduje się podzielić swoimi myślami, staraj się słuchać bez przerywania i bez natychmiastowego oferowania rozwiązań. Czasami samo bycie wysłuchanym może być bardzo wartościowe.

Zaproponuj profesjonalną pomoc: Jeśli wydaje się, że problem jest poważny i sami nie możecie sobie poradzić, warto rozważyć wsparcie profesjonalne. Psycholog dziecięcy lub terapeuta może pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów, które mogą być za tym zachowaniem.

Sprawdź wsparcie w szkole: Szkoła może również oferować wsparcie, takie jak doradztwo szkolne. Warto porozmawiać z nauczycielami lub pedagogiem szkolnym, aby zrozumieć, czy coś w środowisku szkolnym mogło przyczynić się do zmiany zachowania.

Bądź cierpliwy: Zmiana zachowania może być sygnałem różnych problemów - od trudności w szkole, przez problemy z rówieśnikami, po kwestie zdrowia psychicznego. Zrozumienie i rozwiązanie tych problemów wymaga czasu.

Zachowaj otwarte kanały komunikacji: Nawet jeśli na początku Twój syn nie będzie chciał rozmawiać, ważne jest, aby wiedział, że jesteś dostępny i otwarty na rozmowę, kiedy tylko będzie gotowy.

Pamiętaj, że wyrażenie zrozumienia i gotowości do wsparcia, bez nacisku na natychmiastowe rozwiązania, może pomóc w odbudowie zaufania i otwartości na dalszą komunikację.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.