Nie mam do tego kwalifikacji ale z tego co obejrzałem, przeczytałem, usłyszałem wnioskuje, że choruj

3 odpowiedzi
Nie mam do tego kwalifikacji ale z tego co obejrzałem, przeczytałem, usłyszałem wnioskuje, że choruje na kompulsywne objadanie.
Podczas największych napadów potrafię zjeść do okolo 4-5kg jedzenia/płynow co pozniej skutkuje strasznym bolem brzucha, zeber i w tym obrebie glownie, lecz potem sa tez inne nie przyjemne skutki np. biegunka ktora trwa 1-2 dni. Mialem ostatnio lepszy okres prawie 3 miesiace bez napadow, udawalo mi sie to trzymac w ryzach (przedtem napady wystepowaly srednio 2-3 razy w tygodnio), niestety ostatnio stare nawyki powrocily. Stad moje pytanie czy psycholog moze mi pomoc z tego wyjsc, ma to w ogole sens i jakby ta terapia miala wygladac?
Jak najbardziej psycholog będzie tu bardzo pomocny i jest to jego dział ekspertyzy. Najprawdopodobniej terapia psychologiczna byłaby wspierana przez farmakologiczną, psycholog skierował by Pana do psychiatry.
Zaburzenia odżywania takie jak kompulsyne jedzenie, napady objadania się mają najczęściej podłoże nerwowe, lękowe. Na pierwszej, czasem drugiej wizycie psycholog na podstawie rozmowy z Panem stawia diagnozę i razem z Panem stara się znaleźć przyczynę problemu. Następnie uczyłby Pana technik, które pomagają rozładować stres, przewidzieć nadchodzący napad i zapobiec mu odpowiednio wcześnie.
W przypadku zaburzeń odżywiania pomocne są również terapie grupowe lub grupy samopomocy, gdzie spotkałby Pan ludzi z podobnymi lub takimi samymi problemami.

Proszę się nie obawiać wizyty u psychologa, jesteśmy od tego żeby wszystko jasno wytłumaczyć i pomóc.
Życzę wszystkiego dobrego i powodzenia w terapii.

Witam Pana
Podłoże Pana objadania jest psychologiczne, zatem rozwiązanie też powinno być psychologiczne, i tym zajmuje się psychoterapia. Nie można z góry ustalić przebiegu spotkań z psychoterapeutą. Napewno w przebiegu leczenia
psychoterapeuta będzie Panu pomagał rozumieć przyczyny objadania się, oraz we współpracy z Panem, będzie szukać rozwiązania problemu. Ten rodzaj leczenia
może trwać długo.
Pozdrawiam Anna Majewska
Witam Pana,
Problemy, z którymi Pan się zmaga najczęściej mają podłoże psychologiczne, np. stres, zmęczenie, przeżywane emocje, przykre doświadczenia
z przeszłości, zaburzenia nerwicowe…
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń odżywiania.
Stany psychiczne człowieka zawsze oddziaływają na procesy fizjologiczne i vice versa.
Żeby skutecznie uwolnić się od kompulsywnego objadania się, potrzebna jest praca nad emocjami, umysłem, psychiką i tym wszystkim co kojarzy się
z jedzeniem i sprawia, że sięga Pan po jedzenie,
nie bacząc na konsekwencje.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo zdiagnozowany i żeby podjął Pan leczenie - psychoterapię.
Wskazana jest odpowiednia psychoterapia, która rozpoznaje źródła psychicznych uwarunkowań związanych z potrzebą takiej ilości jedzenia, wzmacnia poczucie kontroli, uczy strategii lepszego
radzenia sobie z emocjami, ze stresem i wzmacnia
poczucie własnej wartości.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz
psycholog