Nerwica a escitalopram i clonazepam

13 odpowiedzi
Mam nerwicę lękową już od 8 miesięcy, ale dopiero od 2 miesięcy zaczęłam się leczyć luoksetyną przez 7 tygodni, która nic nie pomogła.
Po jakim czasie zaczyna działać depralin (escitalopram) przy nerwicy lękowej, która objawia się głownie bólami i pieczeniami części ciała i to przez cały czas, codziennie?
Czy można brać jakieś leki doraźne przy tym leku, np. clonazepam? Co lepsze clonazepam czy propranolol?
Efekt działania stosowanej escitalopramu będzie widoczny po 4-6 tygodniach. Z praktyki klinicznej w nerwicy z licznymi objawami somatyzacyjnymi ( pieczenia, swędzenia, bóle) dobry efekt i szybką poprawę przynosi sulpiryd, mianseryna, wenlafaksyna czy z najnowszych leków duloksetyna. Proponuję rozważyć z prowadzącym leczenie psychiatrą zmianę na inny lek np. któryś z wymienionych.
Klonazepam jest benzodiazepiną o potencjale uzależniającym , dlatego można go stosować tylko kilka tygodni potem należy odstawić. Nie praktykuję dołączania tych leków w nerwicy tylko poszukanie dobrego leku, skutecznego, po którym ustąpią objawy nerwicy.

Witam, myślę, że należy dobrać odpowiednio lek przeciwdepresyjny z dużą komponentą przeciwlękową, nie opisuje Pani/Pan żadnych objawów. Z pewnością nie zachęcam do samowolnego używania jakichkolwiek leków, a szczególnie Clonazepanu, jest lekiem uzależniającym. Zachęcam do rozmowy ze swoim lekarzem nt,objawów, które utrudniają Pani funkcjonowanie, ewentualnie do kontaktu ze mną. Po szczegółowym badaniu postaram się pomóc.
Poprawa występuje po escitalopramie po ok .2-4 tyg. ale czekałbym co najmniej 6 tyg. na ew. zmianę leku. W pierwszym okresie radzę brać pół tabl. bo objawy mogą nasilić się. Lekarz zapisze Pani lek dodatkowy .Piotr Znamirowski
Dzień dobry
Leki p/depresyjne, jak escitalopram, zaczynają działać po 2-4 tygodniach. Co do leków doraźnych, radzę unikać uzależniających leków z grupy benzodiazepin (a zwłaszcza clonazepamu!) a w razie utrzymywania się objawów do rozważenia dołączenie na stałe np. chlorprothixenu lub kwetiapiny.
Z poważaniem
M.Skarbek
W przypadku nerwicy lękowej najlepiej podjąć psychoterapię. Escitalopram zazwyczaj zaczyna działać między 2 a 4 tygodnie. Doraźnie można przyjmować clonazepam lub propranolol. Jeśli propranolol jest skuteczny i dobrze tolerowany, proszę przy nim pozostać. Clonazepam jest lekiem uzależniającym.
Witam,efekty większości leków przeciwdepresyjnych są widoczne po około 4-6 tygodniach stosowania. W tym czasie do doraźnego stosowania w zespole lękowym z odczynem wegetatywnym (mrowienie skóry, drętwienie kończyn, ucisk w gardle, drżenie, potliwość, nudności, etc) zalecam moim Pacjentom zestaw Afobam 0,5mg + Propranolol 10mg. Proszę porozmawiać ze swoim psychiatrą, który zna przebieg i obraz Pani choroby jaki lek do przyjmowania doraźnego sugeruje. Pozdrawiam.
Poprawa po lekach przeciw lękowych i przeciw depresyjnych następuje czasem po kilkunastu tygodniach. Lekarz może zmienić dawkowanie. Rzadko dodaje się lek dodatkowy. Jaki? Nie mnie o tym decydować. Musi to zrobić lekarz leczący. Clonazepem i Propranolo to leki z dwóch różnych grup. Nie można ich w ten sposób porównywać. Mają inne wskazania i przeciw wskazania. Proszę samemu nie eksperymentować z lekami!To zwykle się źle kończy.
Witam
Sugerowałbym Pani jednak skontaktować się z lekarzem prowadzącym Pani leczenie i nie dobierać leków samodzielnie ze względu na ryzyko interakcji i wystąpienia w takiej sytuacji poważnych działań niepożądanych. Escitalopram tak jak wszystkie leki z grupy SSRI zaczyna "działać" po 2-4 tygodniach stosowania. Pozdrawiam.
W zaburzeniach lękowych leki z tej grupy zaczynają działać po około 4 tygodniach, można bezpiecznie dołączyć propranolol oraz benzodiazepinę krótkodziałającą
escitalopram działa średnio po 1.5-3 tyg podawany w odpowiedniej dawce tj. przynajmniej 10mg (często przez pierwszy tydzień podajemy 5mg i po tyg zwiększamy do 10mg co wydłuża początek działania). Z lekami typu clonazepamu (czyli benzodiazepinami) ostrożnie- można doraźnie na lęk ale to leczenie tylko objawowe. Biorąc go regularnie z czasem przestanie działać. Nie można go brać dłużej niż ok 2 m bo rozwija się uzależnienie. Benzodiazepiny są lekami uzależniającymi i nie wolno po nich prowadzić samochodu. Odwrotnie leki typu escitalopramu czy duloksetyny - to leki przeciwdepresyjne nie uzależniają i wymagają regularnego brania aby zadziały. Propranolol czasami pomaga ale głównie przy objawach typu "kołatania serca powiązanego z lekiem" - należy kontrolować ciśnienie krwi - jest to lek działający min na serce płuca i naczynia krwionośne -ostrożnie
PS. jeśli to "Nerwica" to poza lekami przydałaby się Psychoterapia.
Witam! Leki, które pani przyjmuje, charakteryzują sie duża skutecznością w terapii zaburzeń lękowych. Wymagaja jednak odpowiedniej dawki i czasu stosowania. Często dopiero po upływie kilku tygodni odczuwamy poprawę samopoczucia, choć zdarza się to również nawet po kilku dniach. W uzasadnionych przypadkach doraźnie możemy stosować leki z grupy benzodwuazepin, nie polecam jednak w takich sytuacjach clonazepamu ( z wielu powodów).Propranolol jest dośc często stosowany jako leczenie wspomagajace lub doraźnie, wymaga to jednak szczegółowego omówienia z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam,
Marcin Koprowski
Przy takich objawach duloksetyna wydaje się być skutecznym lekiem. Niestety w tym przypadku nie pomógł. Escitalopram zaczyna działać najwcześniej po 2 tygodniach, jednak w zaburzeniach lękowych na efekt trzeba często czekać dłużej do 8 tygodni czasem nawet do 12. W niektorych przypadkach moze byc wskazane zwiekszenie dawki. Clonazepanum jest lekiem uzależniającym, dlatego zalecam ostrożność z tym lekiem. Agata Walczak
Witam,

początek działania escitalopramu może być już po 1-2 tygodniach leczenia jednak czasem pojawia się później- radziłbym poczekać min. 6 tygodni na efekty.
Można zastosowac doraźnie zarówno clonazepam jak i propranolol- są to jednak leki z róznych grup. Clonazepam jest benzodiazepiną- lekiem o działaniu uspokajającym jednak mogącym wywołać uzależnienie, poza tym może pogarszać sprawność psychofizyczną. Propranolol to betabloker- lek o działaniu łagodnie uspokajającym (doraźnie w dawce 10 mg)- może jednak zwalniać akcje serca i obniżać ciśnienie krwi. Nie powoduje jednak uzależnienia.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl