Natrętne myśli, jak je leczyć?

4 odpowiedzi
Witam! Od pewnego czasu coś dzieje się z moją psychiką. A mianowicie, mam bardzo uciążliwe myśli, że np. muszę coś gdzieś sprawdzić, coś zrobić nawet kilka razy, bo w mojej głowie pojawia się myśl, że jeśli tego nie zrobię, to stanie się coś złego. Chciałabym nie mieć tych myśli, ale nie potrafię ich kontrolować. Są bardzo uciążliwe. Wiem, że takie myślenie jest bezsensowne, ale jednak za bardzo się boję, żeby przestać. To taki jakby przymus. Te myśli to jakaś choroba? Jak to leczyć? Z góry bardzo za odpowiedź i życzę miłego dnia!
Szanowna Pani,
to, co pani opisuje, to objawy nerwicy obsesyjno-kompulsywnej. Poddaje się ona terapii psychologicznej. Polecam wizytę u psychoterapeuty.
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz

Witam Panią. Dokładną diagnozę można postawić jedynie na podstawie bezpośredniej rozmowy oraz po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu. Z tego co Pani napisała można wstępnie wnioskować, że cierpi Pani na zaburzenia obsesyjno - kompulsywne, czyli natrętne myśli i czynności przymusowe (dawna nerwica natręctw). Na poziomie świadomym objawiają się one przymusem wykonania pewnej czynności w celu redukcji lęku (gdy tego nie zrobimy to napięcie wzrasta). Bardzo istotne jest poznanie przyczyn takiego lęku. Na poziomie nieświadomym często za takie lęki odpowiadają nasze wewnętrzne konflikty i dylematy związane z agresywnością, seksualnością, lękami i pragnieniami, których z jakiegoś powodu nie dopuszczamy do świadomości. Nazywaniem i pracą z takimi lękami zajmuje się psychoterapeuta. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana tego typu pracą polecam psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Czasami przy dużym zaostrzeniu objawów wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry. Małgorzata Danielewicz
Witam i od razu uspokajam -pisze pani o natrętnych myślach ( zaburzenia obsesyjne - kompulsywne ). Zaburzenia lękowe mozna leczyć psychoterapeutycznie . Warto zgłosić się na terapię wlasnie teraz - kiedy objawy są już bardzo dokuczliwe ale nie są jeszcze na tyle silne aby uniemożliwiały pani " normalne funkcjonowanie" - pozdrawiam.
Witam, nie jestem w stanie na podstawie Pani opisu jednoznacznie stwierdzić ale mogą się u Pani rozwijać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Ich nasilenie i treść może być różna, nie mniej jak najbardziej zachęcam do podjęcia terapii, zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym, i złagodzenia uciążliwych objawów. Jest to możliwe. Pozdrawiam serdecznie K.P.