Napiecie mięśni/ból kręgosłupa

30 odpowiedzi
Wszystko zaczęło się w lutym na siłowni. Na początku sądziłem, że wyrzucenie konkretnych ćwiczeń z programu aż doszem do całkowitej rekonwalescencji. Mimo czasu i wizyt u kilku specjalistów, nic się nie zmienia.
Objawia się to napięciem mięśniowym zmieniającym swoją lokację w zależności od tego, co robię/w którą stronę jestem obrócony podczas snu itp. Obszary spięć to okolice pleców od kawałka dwugłowego ramienia maksymalnie aż przez barki,obojczyk, łopatki i pod łopatkami. Mięsień równoległoboczny aż do dźwigacza łopatki i w dolnej części dźwigacza grzbietu też się czasem pojawia.
Spięcia są głównie po prawej stronie, ale potrafią przejść na stronę przeciwną, Można więc mówić o pewnej symetrii. Są to spięcia punktowe i tak jak mówię. Jak mam spiętą teraz okolicę pod łopatką to nie mam spiętej całej reszty.
Oprócz tego odczuwam ból przy nacisku na kości (podejrzewam jakieś zwyrodnienia na przyczepie mięśni) przyczepu okolicach łopatek, barków,dolnej części żeber oraz górna część miednicy i to też symetrycznie po obu stonach.

Sam już nie wiem, czy to kwestia kręgosłupa. Taka jak czasem czuć
wyraźne promieniowanie od kręgosłupa przez cały mięsień (chyba równoległoboczny) Tak innym razem nie czuć. No może poza lekkim dyskomfortem pojawiającym się przy nacisku na górne kręgi odcinku piersiowego. ( stąd też promienieje często).
Sugeruję zastosowanie terapii punktów spustowych

Z opisu wynika, że dolegliwości dotyczą wielu obszarów a ich nasilenie ulega zmianie. Przypuszczam, że problem leży po stronie nadmiernego napięcia mięśni posturalnych spowodowane brakiem odpowiedniej dawki ruchu aerobowego (marsz, pływanie itp). Dla właściwej równowagi niezbędna jest właściwa proporcja aktywności. Proszę wprowadzić marsz (min. 2 godz. w tyg.)
Dzień dobry. Wielu pacjentów z podobnym opisem bólu zgłasza się do mojego gabinetu. Trzeba szukać przyczyn bólu w strukturach mięśniowo powięziowych. Zapraszam pozdrawiam Sławek Piter
Witam, polecam skorzystać z kilku wizyt u jednego specjalisty. Warto dać szanse medykowi, jeśli ten jest w stanie postawić diagnozę!
Dalej.... "chodzące" bóle raczej wskazują za zaburzenia mięśniowo- powięziowe, choć należy zbadać czy kręgosłup ma wpływ na generowanie objawów. Do tego dodał bym pracę z obwodowym układem nerwowym po to aby poprawić neuromechanikę - poruszanie się nerwów w ciele. Wywiad i badanie manualne dostarcza nam odpowiednich informacji aby wdrożyć skuteczne leczenie - jeśli nie, to zalecam wykonanie badania obiektywnego, np. MRI. Pozdrawiam
Witam,
Możliwe, ze masz przeciążone i napięte mięśnie ogólnie mówiąc pleców w wyniku czego doszło do zablokowania paru segmentów kręgosłupa. Wytworzyły sie punkty spustowe, ktore dają ci rozsiane bóle, ktore mogą promieniować w rożne obszary.
Znajdź Osteopate a poprawa przyjdzie szybko
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz
Trudno się ustosunkować ponieważ nie zadał Pan pytania. Problem na pewno jest złożony dlatego to terapeuta ma za zadania określić z jakimi strukturami jest problem i poddać je terapii. Skoro by już Pan u kilku i nic nie pomogło to znaczy, że nie byli kompetentni lub byli, ale Pan nie stosował się do ich zaleceń.
Witam,
Proszę przyjrzeć się objawom ze strony układu żołądkowo-jelitowego (zmiana diety, jakieś pobolewania, zaparcia, biegunki). Objawy bólowe umiejscowione w odc. piersiowym mogą świadczyć, że przyczyna problemu ma miejsce w narządach wewnętrznych, które w wyniku ograniczonej funkcji mogą ulegać zbyt nadmiernemu napięciu i wówczas zaburzają pracę w okolicach swojego unerwienia - czyli odc. piersiowego zwłaszcza. Proszę spróbować znaleźć terapeutę, który zajmuje się także terapią wisceralną - dopiero po opracowaniu narządów wewnętrznych trzeba opracować układ mięśniowo-powięziowy.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Prawdopodobnie jest to dyskopatia odcinka szyjnego. Dobrze byłoby zajrzeć do specjalisty metody McKenzie, dodatkowo spróbować terapii manualnej kręgosłupa oraz metody stabilizacji spiralnej, która potrafi wyprowadzić dość trudne wypukliny. Pozdrawiam. Maja Bączkiewicz
Symtpomy,które Pan opisał są złożone i niejednoznaczne. Należy je więc ocenić przez pryzmat przeprowadzonych testów funkcjonalnych ciała. Sprawdzić ciągłość i sprawność łańcuchów kinestatycznych w kompleksowej ocenie posturalnej .Przydatne mogą być także badania obrazowe,które pomogą ustalić jakie są dysfunkcje strukturalne i ich zakres.A następnie cierpliwie i konsekwetnie prowadzić specjalistyczną terapię. Pozdrawiam.
Wygląda na to, że w trakcie treningu doszło do urazu który nie wygoił się prawidłowo. Jeżeli wizyty u fizjoterapeutów nie pomagają proszę spróbować, zapisać się do najlepszego ortopedy jakiego Pan zna i On powinien zlecić badanie które wykluczy lub potwierdzi ten problem. Ciężko jest odpowiedzieć co Panu dolega na podstawie przedstawionych informacji. Jeżeli nie ma Pan zaników czucia ani osłabienia mięśniowego to problem najprawdopodobniej jest właśnie ortopedyczny a nie neurologiczny. Pozdrawiam
Potrzebujesz leczenia u fizjoterapeuty który stosuje metody powięziowe, dobrze manipuluje i rozwiąże problem holistycznie - może to zespół górnego otworu klatki piersiowej...
Szanowny Panie,
opis dolegliwości jest dość szczegółowy i jasny, aczkolwiek nie zauważyłem żadnego pytania z Pana strony.
Mogę się domyślać, że chodzi o postawienie diagnozy oraz zalecenia co z tym zrobić :) Przyczyn może być wiele np.:
- bóle promieniujące od kręgosłupa;
- bóle lokalne (uszkodzenie mięśnia, naderwanie przejścia mięśnia w ścięgno, zwyrodnienie przyczepu itd)
- zniekształcenia powięzi (tzw. dystorsje)

Przykładowe terapie:
- masaż leczniczy, sportowy
- terapie na powięziach
- przeróżne terapie tkanek miękkich
- terapia manualna, manipulacje
- odpowiednie ćwiczenia
- zabiegi fizykoterapii
- kinesiologytaping

Często problem sprowadza się do występującej wady postawy i związanej z nią asymetrią napięcia mięśniowego.
Problem jest dość złożony, dlatego zalecam wizytę u Fizjoterapeuty i dokładne, kompleksowe zbadanie.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Nie postawił Pan pytania-więc nie wiem na co odpowiedzieć. Nie napisał Pan też, u jakich specjalistów był. Zachęcam do pojawienia się w gabinecie fizjoterapeuty, który pracuje na powięzi. Po tym co Pan napisał, tak można wnioskować.
Witam z tego opisu można powiedzieć że problem jest dość poważny aby powiedzieć coś więcej trzeba by umówić się na wizytę ale też zadam pytanie czy po za bólami przeciążeniowymi cierpi Pan na jakieś inne schorzenia mam na myśli układ kostno stawowy czy też może jakieś dolegliwości związane z jamą brzuszna czy klatką piersiową a pytam ze względu na to że może mieć to również znaczenie. A być może wystarczy tylko zwykła manipulacja kręgosłupa i problemy ustaną. Na chwile obecną bez zbadania więcej nie umiem powiedzieć. W razie gdyby coś przyszło do głowy a pro po moich pytań proszę o odpowiedź. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry, żeby odpowiedzieć na Pana pytanie - trzeba Pana zbadać. Takie punktowe zwiększone napięcie mięśni o charakterze wędrującym może być wywołane różnymi czynnikami. Od nieadekwatnego obciążenia treningowego, nieprawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń,braku odpowiedniej regeneracji/odnowy biologicznej, zbyt ubogiej w składniki mineralne diety --> ale te czynniki, jak wynika z Pana opisu już Pan pośrednio rozważał. Aż po zmniejszoną ruchomość w rejonie kręgosłupa piersiowego i przejścia szyjno-piersiowego, dysfunkcje w stawach barkowo-obojczykowych czy nieprawidłowy układ łopatek, a także nieprawidłowe pozycjonowanie klatki piersiowej. To niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania nadmiernego napięcia mięśniowego (hypertonusu) w obrębie powierzchownych fazowych mięśni grzbietu, obręczy barkowej i ramienia. Należy ocenić Pana postawę pod tym kontem, wziąć pod uwagę układ głowy - zarówno w pozycjach statycznych, jak i w trakcie ćwiczeń siłowych. Reasumując - sugerowałbym znaleźć na Śląsku gabinet, w którym zostanie Pan porządnie zbadany pod tym kątem. Jeśli nie uda się nic znaleźć i rozwiązać Pana problemu - należałoby zacząć rozpatrywać kolejne, mniej oczywiste potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy.
Życzę szybkiego powrotu do formy!
Pozdrawiam!
Pańskie problemy wynikają z dużego napięcia mięśni i zapewne przeciążeń. Zacząłbym od rozluźniania mięśni kręgosłupa oraz uruchomienia przyblokowanych stawów. Obręcz barkowa i ramię też zapewne są do opracowania - ze względu na napięcie, ale również potencjalne problemy stawu ramiennego. Na czas rehabilitacji zalecałbym odstawienie siłowni, by dać odpocząć mięśniom i stawom. Gdyby dalej nie było efektów, należałoby wykonać rezonans odcinka szyjnego/piersiowego, oraz USG barku.
Co do odczuwania. Generalnie odczuwamy ból z jednej okolicy, w jednym momencie - ten najsilniejszy. Jego sygnał z receptorów "przebija" te słabsze, dlatego potencjalnych innych problemów nie odczuwamy.
Wygląda to na mocno przebodźcowaną tkankę. Należy popracować nad układem nerwowym odpowiedzialnym za przewrażliwione mięśnie jak i nad samymi mięśniami- tu polecam metodę suchego igłowania ale taką, która nie będzie oparta tylko na pkt spustowych. Należy sprawdzić całą taśmy anatomiczne ze względu na ból i tkliwość, która pojawia się w różnych miejscach i przy różnych pozycjach. Pozdrawiam
Opis przypadku jest wnikliwy. Czy Pańskie pytanie to: "Co jest powodem tego bólu/dyskomfortu?" Żeby odpowiedzieć należy wykonać test lokalizujący objawy. Podejrzewam kręgosłup szyjny poziomy C4C5C6 ze względu na nerw nadłopatkowy i łopatkowy grzbietowy. Żeby potwierdzić testowałbym bolesny ruch w zależności od ustawienia głowy (skłon boczny zamyka otwory międzykręgowe, kompresja obciąża krążek międzykręgowy). Jeśli test potwierdziłby tą lokalizację należy zadbać o dobrą ruchomość w tych segmentach (nie za dużą i nie za małą). Jeśli test wyjdzie negatywnie, to potrzebowałbym więcej informacji. Te testy są bardzo proste i dają pewność, co jest przyczyną bólu.
Witam. Jeżeli ból zależy od pory dnia i są momenty kiedy ustępuje całkowicie, mogłoby to sugerować, że przyczyna tkwi w kręgosłupie.
Witam, wygląda na prosty przypadek, zapraszam do gabinetu - Grzegorz Zaborowski Hand-Med Radom
Nie mając możliwości zdiagnozować mogę po tym co jest opisane stwierdzić że problemy są mięśniowe. Wynikają z przeciążenia pewnych grup mięśniowych. Występują tzw punkty maksymalnej bolesności które dają często takie objawy jak opisywane powyżej, Warto udać się do fizjoterapeuty który popracuje z punktami bolesnymi i zaleci ćwiczenia utrzymujące efekt terapeutyczny.
Trzeba podjechać do dobrego terapeuty, który określi z czym jest problem oraz przejść serię zabiegów. Dolegliwości mogą być mięśniowo-powięziowe.Nie wykluczone, że jest to również kwestia kręgosłupa.Jeśli jest to problem do terapii to zostanie Pan u tego terapeuty jeśli nie będzie kierował do odpowiedniego specjalisty. Być może trzeba zrobić MRI lub USG.
Zachęcam do wizyty u świetnego fizjoterapeuty, na wizycie dostanie Pan diagnozę oraz terapię.
Witam serdecznie.
Zgłaszane przez Pana symptomy/objawy nie układają się w spójną całość.
Zalecam szczegółowe badanie kliniczne przeprowadzone przez tzw. klinicystę tj. terapeuta manualny, osteopata, lekarz neurolog. Być może okażę się, że będą wskazania do diagnostyki obrazowej narządu ruchu.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan FDM BC
Witam,
Wyżej opisane objawy pochodzą od kręgosłupa szyjnego. Nie mają nic wspólnego z tak szczegółowo opisanymi mięśniami.
Najlepiej skorzystać z porady terapeutów metody McKenziego. Lista dostępna na stronach Instytutu McKenziego Polska
Pozdrawiam,
Rajmund Tomczakowski
Witam z tego co Pan opisuje to przyczyn prawdopodobnie może być kilka. Jesli ma Pan takie tendencje niezbedne jest wprowadzenie paru czynności, które będą przynosić ulgę oraz wykluczyć przyczynę należy zrobić wywiad prowokację a jeśli będzie potrzeba to i ścieżkę diagnostyczna. Jeśli ma Pan ochotę to zapraszam do mojego gabinetu
Witam, z tego co Pan pisze problem jest rozległy i konieczne jest wizyta u rehabilitanta celem diagnozy/testów.

Pozdrawiam
Witam
Problem jest złożony. Jedyne co mogę Panu polecić to wizyta u lekarza, terapeuty, fizjoterapeuty. Trzeba czasami szukać osoby, bo każdy pracuje trochę inaczej i ma mniejsze lub większe doświadczenie. Opisuje Pan tutaj dosyć dokładnie okolice spięć, i ból uciskowy. Tutaj potrzebny jest szerszy wywiad, może jakieś dodatkowe badanie, celem wykluczenia poważniejszych schorzeń. Doświadczona osoba będzie w stanie ocenić badając biomechanikę ciała, jakie testy i badania ewentualnie będą potrzebne.
Nasze ciała są niepowtarzalne i praca z nim wymaga bardzo często cierpliwości od pacjenta i lekarza, ale nader wszystko właściwie postawionej diagnozy i leczenia.
Pozdrawiam
Dzień dobry.

Badanie i leczenie odcina szyjnego kręgosłupa nie powinno kończyć się jedynie na odcinku szyjnym oraz przejściu szyjno piersiowym. Na sam odcinek szyjny wpływ ma wiele czynników takie jak pociąganie przez narządy wewnętrzne ( przełyk) oraz ustawienie klatki piersiowej. Po samych objawach trudno stwierdzić co jest dokładnym problemem.
Jeśli problem trwa już wiele miesięcy warto pomyśleć o dodatkowej diagnostyce ( Rezonans magnetyczny).
Witam Pana.
Objawy, które Pan opisuje pochodzą najpewniej od kręgosłupa. Jaki odcinek za, które objawy odpowiada można będzie powiedzieć dopiero na wizycie. Zmienność objawów mówi o pochodzeniu mechanicznym dolegliwości więc świadczy o dobrych rokowaniach. Jeżeli po leczeniu kręgosłupa pozostaną jeszcze jakieś objawy to wtedy trzeba się nimi zająć osobno ale by nie popełnić błedu i nie leczyć struktór, które tak naprawdę nie potrzebują leczenia powinno się zająć najpierw kręgosłupem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.