Nagłe tycie - poszukiwana natychmiastowa pomoc!

24 odpowiedzi
Witam serdecznie, od ok. 3-4 miesięcy borykam się z problemem niekontrolowanego przyrostu wagi. Mam 30 lat i od co najmniej 12 lat moja waga pozostawała w granicach 50kg (mam 160cm wzrostu). W tej chwili, pomimo, że nie zmieniłam nawyków żywieniowych (od 15 lat pozostaję na diecie wegetariańskiej, nie jem słodyczy, nie piję słodkich napojów, generalnie uważam na to co jem) ważę 57kg a waga wciąż rośnie... Początkowo myślałam, iż winne tego stanu rzeczy są leki antyhistaminowe Clatra, które przyjmuję od ok. pół roku, ale została ona zmieniona na Telfexo a waga wciąż wzrasta. W tej chwili zastanawiam się, czy istnieje możliwość, aby wzrost wagi spowodowała zmiana tabletek antykoncepcyjnych (od 10 lat przyjmowałam Yasminell, w tej chwili jestem na 3 opakowaniu Cilestu) - dodam, że na nowych tabletkach mam plamienia i bardzo puchnę (oczy i palce), więc może mi nie służą. Czy jest możliwe, aby to tabletki były przyczyną? Wiem, ze nie tyje się od leków tylko od jedzenia, ale jeśli to nie tabletki, to co innego?
Za 2 tygodnie jestem umówiona na założenie wkładki domacicznej, więc być może problem wzrostu wagi zostanie wyeliminowany, ale nadwaga zostanie, a naczytałam się w Internecie, iż kilogramy po kuracjach hormonalnych bardzo ciężko zgubić, więc obawiam się, że sama sobie z problemem nie poradzę. Aczkolwiek ze względu na dietę wegetariańską miałam sposobność poznania kilku lekarzy dietetyków i szczerze powiedziawszy wspomnienia mam nie najlepsze. Czy mogę wiec prosić o radę, gdzie powinnam się teraz skierować po pomoc, abym została potraktowana poważnie i nie dostała kolejnego, gotowego jadłospisu, którego nie będę miała czasu przygotować, jako że właściwie całe dnie spędzam w pracy.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc!
Przyrost masy ciała nie musi wynikać z przyjmowania pigułek i leków antyhistaminowych (chyba, że przyrost masy ciała podczas przyjmowania tych leków jest efektem ubocznym). Cilest o którym Pani wspomina może jako efekt uboczny powodować zatrzymywanie wody, obrzęki i w związku z tym wzrost masy ciała. Wymienione przez panią leki mogą również w pośredni sposób wpływać na wzrost wagi ale przy współistnieniu jeszcze innych czynników które muszą występować (mogą to być nietolerancje pokarmowe, czynnik stresowy, ograniczenie aktywności fizycznej, częste infekcje, zatoksycznienie organizmu, błędy żywieniowe). Dieta wegetariańska jeżeli jest dobrze zbilansowana jest odpowiednim sposobem żywienia nie trzeba jej zmieniać. Do Kilogramów po kuracjach hormonalnych trzeba odpowiednio podejść, nie jest wcale bardzo trudne ich zgubienie i chętnie pani pomogę. Wspomina Pani o antykoncepcji a nie kuracji hormonalnej która była czasowa i leczyła jakieś zaburzenie, to jest różnica. Są sposoby, na to aby nie musiała pani dostawać gotowego menu tylko wskazówki albo taki jadłospis który będzie dopasowany do Pani stylu życia.

Witam serdecznie,
przeprowadzenie dokładnego wywiadu zdrowotno-żywieniowego pozwoliłoby na ustalenie przyczyny wzrostu masy ciała. Być może jest to spowodowane lekami, które Pani stosuje. Tabletki antykoncepcyjne są to tabletki hormonalne, które często wpływają na wzrost masy ciała, podobnie jak inne metody antykoncepcji hormonalnej. Nie jest to regułą, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej. Zachęcam do kontaktu ze mną, zajmuję się dietami wegetariańskimi dostosowanymi do potrzeb danej osoby - jeśli czas przygotowania posiłków jest kwestią kluczową to jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Pozdrawiam, dietetyk Aleksandra Pasich.
Witam,.. Priorytetem jest by udała się Pani do dobrego dietetyka w swojej miejscowości. Ja przyjmuję tylko w Bydgoszczy. Nie potrafię Pani pomóc na odległość. Jeśli przyjechała by Pani do mnie, zaczęły byśmy od analizy składu ciała, a następnie sprawdzałabym nawyki żywieniowe i dałabym wszelkiego rodzaju badania do zrobienia. Przyczyną może być zbyt mała ilość białka/ węglowodanów czy tłuszczy w diecie, jak również nadmierny stres, niedoczynność tarczycy, nieszczelne jelita.. Mogłabym wymieniać i wymieniać. Niestety nie pomogę Pani na odległość, dlatego, że potrzebna jest Pani konkretna konsultacja.
Witam. W Pani organizmie nastąpiły widoczne symptomy jakiś zaburzeń na poziomie komórkowym. Proszę pamiętać, że poprzez symptomy organizm porozumiewa się z Panią, dając informację, że niewłaściwie funkcjonują jakieś procesy i organizm nie radzi sobie z tym. Mogą to być zaburzenia na poziomie hormonów płciowych, albo źle pracująca tarczyca. To może być już konsekwencją występujących wcześniej zaburzeń, na które Pani nie zwróciła uwagi, np: niewyleczonych stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych, pasożytniczych, występowania zespołu nieszczelnego jelita, itd. Może też być sytuacja, że ma Pani nietolerancję na jakieś leki, lub ich pojedyncze składowe, nietolerancje na jakieś pokarmy, co może wpływać na uszkadzanie narządów i zaburzenia w ich pracy, np: tarczycy, nadnerczy. Potrzebuje Pani zrobić badania na tarczycę ( TSH, T3,T4, Usg ), w tym warto dla samej siebie zbadać ATPO oraz zbadać poziomy hormonów płciowych oraz ogólnie zrobić podstawowe badania, w tym poziom glukozy na czczo, poziom insuliny na czczo. Pytanie również w jakiej kondycji jest Pani układ trawienny, jak pracują enzymy trawienne, w jakiej kondycji jest wątroba, czy może występują jakieś niedobory witamin, minerałów, itd. Potrzebny jest w Pani przypadku wywiad i spokojne przeanalizowanie, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, co może można jeszcze zmienić w diecie. Proszę pamiętać, że dieta mocno wpływa na stan zdrowia organizmu, natomiast jest elementem zdrowia i potrzebne jest szersze spojrzenie na organizm, żeby mógł on właściwie funkcjonować. Proszę zrobić najpierw badania. Jest możliwość skorzystania z konsultacji u mnie w gabinecie w Pabianicach lub wizyty przez skype. Zapraszam
Witam Panią serdecznie. Przeczytałam Pani wiadomość bardzo dokładnie i odpowiadając na Pani pytanie co do leków, to zgadzam się z tym, że mogą mieć one wpływ na wzrost wagi jaki zaobserwowała Pan w ostatnim czasie. Zarówno leki antyhistaminowa jak i antykoncepcyjne mogą przyczynić się do wzrostu masy ciała. Wpływają na zaostrzenie apetytu, a także zatrzymują wodę w organizmie. Dlatego ważne jest ograniczenie spożycia soli w diecie, dania należy doprawiać ziołami. Ważna jest także odpowiednia podaż niskosodowej wody mineralnej każdego dnia. Około 1,5 l należy wypić każdego dnia. Warto wykonać sobie także podstawowe badania z krwi, żeby sprawdzić czy nic niepokojącego nie dzieje się w Pani organizmie. Z badaniami zapraszam do mojego gabinetu, gdzie po szczegółowo przeprowadzonym wywiadzie będę w stanie zaproponować najlepsze rozwiązanie Pani problemu.
Witam, proponuję udać się do gabinetu dietetycznego, który uwzględni Pani aktywność dobową i preferencje żywieniowe. Z racji braku czasu na przygotowywanie posiłków można skorzystać z cateringu dietetycznego.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proszę zbadać tarczycę i zrobić krzywą cukrową i insulinową, bo w tych badaniach może tkwić przyczyna pani wzrostu wagi.
Witam serdecznie, Dziękuję za pytanie, postaram się ustosunkować. Przede wszystkim, ciężko mi (na podstawie jedynie powyższych informacji) jednoznacznie określić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Faktycznie, leki hormonalne przyczyniają się do różnego rodzaju zaburzeń, jednak porady w tym zakresie należy zasięgnąć u ginekologa.
Kilogramy po kuracjach hormonalnych nie tyle ciężko zgubić, co ciężej - z uwagi na spowolniony metabolizm. Natomiast, niezależnie od schorzeń i przyjmowanych leków, odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta pomaga w pozbyciu się nagromadzonych kilogramów i przyspieszeniu metabolizmu.
Gdyby zgłosiła się Pani do mnie po konkretną poradę, na pewno potraktowałabym Panią poważnie, bo tak robię zawsze. Nie przekazuję gotowych jadłospisów a do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie, dokładając wszelkich starań, aby porada była adekwatna i możliwa do realizacji. Aby udzielić satysfakcjonującej porady koniecznym byłoby przede wszystkich przeanalizowanie sposobu odżywiania (Sugerowałabym prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym notowałaby Pani wszystko to, co Pani w ciągu dnia je - z podziałem na pory posiłków oraz z uwzględnieniem ilości poszczególnych produktów. )Najlepiej 7 dni.
Gdyby była Pani zainteresowana, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego - widzę, że jest Pani z Warszawy, dlatego zaznaczę, że udzielam również porad online.
Pozdrawiam,
MBellwon
Zapraszam do skorzystania z mojego doświadczenia w układaniu diet indywidualnych w ramach usług on-line. Pozdrawiam
Witam,

Bardzo możliwe, że zmiana tabletek antykoncepcyjnych wpływa na wzrost Pani masy ciała. Warto, aby porozmawiała Pani ze swoim lekarzem ginekologiem na ten temat. Przyczyna może być także gdzie indziej, dlatego mimo niemiłych doświadczeń polecam wizytę u sprawdzonego dietetyka. Być może popełnia Pani błędy żywieniowe, których nie jest Pani świadoma. Wzrost masy ciała może także wynikać z szeregu problemów zdrowotnych, dietetyk na podstawie wywiadu będzie w stanie podpowiedzieć jakie badania wykonać, aby je zidentyfikować lub skieruje do odpowiedniego lekarza. Redukcja masy ciała nie musi opierać się o przygotowany przez dietetyka jadłospis, czasami wystarczy zmiana pewnych nawyków żywieniowych. Bardzo ważne jest, aby na konsultacji jasno przedstawiła Pani swoje cele i oczekiwania. Proszę pamiętać, że stosowanie każdego, nawet najmniej skomplikowanego jadłospisu czy zmiana nawyków żywieniowych zawsze wymaga minimum zaangażowania z Pani strony.

Pozdrawiam,
Monika Nowicka
Witam,
przyrost masy ciała może mieć związek z tabletkami, ala moim zdaniem warto byłoby też sprawdzić inne możliwości, np. choroby tarczycy, insulinooporność. Tu potrzebne byłyby badania, m.in. TSH, przeciwciała tarczyccowe, FT3, FT4, glukoza, insulina. Dobrze byłoby również przeanalizować Pani jadłospis i sprawdzić czy jednak w tym zakresie nie ma potrzeby jakiejś zmiany. A jeśli jest to tak dopasować dietę, aby zmienić to co w niej "złe" i tak, aby była ona dla Pani możliwa do zrealizowania. Ze swojej strony chętnie pomogę. Zapraszam.
Dzień dobry
przyrost lub utrata masy ciała to skutki uboczne stosowania antykoncepcji, oczywiście nie dotyczy to wszystkich. Przyrost może być spowodowany zatrzymywaniem płynów w organizmie lub przyrostem tkanki tłuszczowej. Gromadzenie płynów zależne jest od składu tabletki i zawartości w niej hormonów. Dodatkowy przyrost masy ciała może być spowodowany zwiększeniem łaknienia, szczególnie podczas pierwszych trzech cykli stosowania. Poza tym w opisach tych tabletek, są wyszczególnione plamienia jako skutki uboczne. Tabletki Telfex nie wpływają na wzrost masy ciała. Tak jak Pani mówi, być może po odstawieniu tabletek, problem zniknie, bo z opisu wygląda na to, że Pani nie służą. Dla Pani komfortu psychicznego proponuję skorzystać z porady dietetyka, którzy specjalizuje się w dietach wegetariańskich, mimo iż każdy dobry dietetyk z referencjami potrafi zbilansować taką dietę. Ponieważ nie chce Pani stosować gotowego jadłospisu, często w ofertach poradni dietetycznych są tzw plany żywieniowe oparte na stosowaniu zdrowych grup produktów, być może to wystarczy na ten moment. Zrzucanie zbędnych kilogramów nawet po terapii hormonalnej to sprawa indywidualna, jednak zwiększenie tkanki tłuszczowej łączy się nieodwracalnie ze wzrostem lub powiększeniem komórek tłuszczowych, które przy stosowaniu programu odchudzającego mogą się skurczy, ale nie znikną. Dlatego utrzymanie upragnionej wagi jest trudniejsze i wiąże się z tym, że trzeba się ciągle kontrolować, a to jest trudne jak się spędza całe dnie w pracy.
Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
przede wszystkim powinna Pani wykonać podstawowe badania tj. morfologia, poziom żelaza i ferrytyny oraz B12 (ze względu na dietę wegetriańską), dodatkowo proponuję wykonać TSH, ft3, ft4, a także hormony płciowe LH, FSH, prolaktynę, testosteron,progesteron i estradiol, by sprawdzić, czy przyjmowanie hormonów nie powoduje u Pani nierównowagi, a tym samym prowadzi do zaburzeń endokrynnych. Przyjmowanie antykoncepcji zaburza chociażby skład mikroflory jelitowej, która to może mieć wpływ na masę ciała. Być może ma Pani również źle dobrane środki antykoncepcyjne. Być może dobrym rozwiązaniem, po wykonaniu badań byłaby konsultacja z lekarzem endokrynologiem-ginekologiem, a w dalszej kolejności z dietetykiem klinicznym, który potrafi prowadzić osoby na diecie wegetariańskiej.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
w celu ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy należy w pierwszej kolejności wykonać badania profilu tarczycowego i inne oraz skonsultować się z lekarzem endokrynolgiem w sprawie możliwych przyczyn takeigo stanu rzeczy. Należy pamiętać, iż dietetyk nie jest osobą decyzyjną w przypadku powikłań endokrynologicznych a i włączenie dietoterapii odniesie pozytywny skutek dopiero po włączonym leczeniu formonami.

Pozdrawiam serdecznie,

Justyna Luty
Jeśli wypełni Pani wywiad żywieniowy, sporządzę dla Pani dietę wegeteriańską i wyślę na adres e-mail. Szczegóły e-mailem. Każdą dietę można dostosować do czasu, finansów i umiejętności kulinarnych. Podaję adres: info@swiatdietetyki.pl.
Dzień dobry, brak równowagi hormonalnej może powodować wzrost wagi, tym bardziej że zgłasza Pani problem związany z zatrzymywaniem wody w organizmie (obrzęki). Dlatego uważam, że leki hormonalne mogą Pani nie służyć i powodować wzrost wagi nawet o 2-3kg. Należałoby również ocenić czy Pani dieta nie dostarcza zbyt wielu kalorii, jedząc tylko zdrowe produkty np. spożywając duże ilości owoców, zwłaszcza suszonych, czy orzechów, też możemy jeść zbyt wiele kalorii. A może zmienił się Pani tryb życia? Np częściej porusza się Pani samochodem?
Myślę, że warto skonsultować stosowane leki z ginekologiem, natomiast Panią zapraszam na konsultację dietetyczną. Układam diety dostosowane do możliwości czasowych, również wegetariańskie.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,

Niestety zdarza się, że hormony przyczyniają się do przyrostu masy ciała. Ale trzeba także zaznaczyć, że jeśli nic nie zmieniło się w Pani menu, a jednocześnie odnotowuje Pani wzrost masy ciała to może wiązać się to np z obrzękami limfatycznymi. Przy diecie wegetariańskiej warto także szczególnie kontrolować tarczycę, szczególnie, jeśli jest bogata w produkty sojowe (blokują przyswajanie wapnia). Zaburzenia tarczycowe także mogą być przyczyną przyrostu masy ciała. Oczywiście gotowe rozwiązanie nie będzie absolutnie żadnym rozwiązaniem, ponieważ najpierw należałoby skupić się na Pani wynikach badań, analizie menu i dopiero na tej podstawie podjąć decyzje co do ruchów w obrębie talerza.

Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego. Jeśli byłaby Pani zainteresowana konsultacją zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Jasińska
Witam. Leki hormonalne jakimi sa tabletki antykoncepcyjne jak najbardziej moga byc przyczyna zachwiania rownowagi w organizmie. Zanim Pani rozpocznie "przygode" z dietetykami, warto dobrac odpowiednia antykoncepcje. Zrobic badania hormonów, cukru, poziomu witamin, mineralow itp. Dopiero potem zabrac sie za "chudniecie"
nie wiem czy mam zapraszać do konkurencji czy do siebie :) może skorzysta Pani z cateringu jak jest problem z gotowaniem. Ja układam jadłospisy indywidualnie
Witam,
owszem, antykoncepcja hormonalna również może wpływać na masę ciała. Najlepiej zacząć od wizyty u endokrynologa - sprawdzić poziomy hormonów oraz zrobić podstawową biochemię (morfologia, glukoza na czczo, poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL,trójglicerydy) i dopiero z wynikami badań zgłosić się do dietetyka. Najlepiej wybrać osobę, która specjalizuję się w dietach wegetariańskich oraz wegańskich i nie tylko ułoży zbilansowany jadłospis, ale też udzieli praktycznych wskazówek.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie, zapraszam na indywidualną konsultację z badaniem składu ciała, które pokaże, czy występuje zatrzymanie wody w organizmie. Dodatkowo pomocne będzie prowadzenie przed konsultacją dzienniczka żywieniowego, czyli notowanie przez Panią w czasie dwóch dni pracujących i jednego weekendowego, tego co, gdzie i w jakich ilościach Pani je i pije. Podczas wizyty przeanalizuję Pani sposób żywienia, gdyż być może tutaj leży przyczyna wzrostu masy ciała.
Witam. Oczywiście opuchlizna może być spowodowana źle dobraną antykoncepcją. Czy mierzy Pani obwody, tkankę tłuszczową i mięśnie? Być może waga spowodowana jest właśnie złą retencją wody,a nie przyrostem tkanki tłuszczowej. Przyjrzałabym się również hormonom tarczycy. Widzę, że jest Pani z Warszawy, gdzie jest sporo świetnych dietetyków stricte wegetariańskich.wegańskich. Osobiście polecam Panią Małgorzatę Desmond i Pana Damiana Parola.
Witam serdecznie,

- dodam, że na nowych tabletkach mam plamienia i bardzo puchnę (oczy i palce), więc może mi nie służą. Czy jest możliwe, aby to tabletki były przyczyną? - Tak, oczywiście.

a naczytałam się w Internecie, iż kilogramy po kuracjach hormonalnych bardzo ciężko zgubić - również pełna zgoda.

mogę wiec prosić o radę, gdzie powinnam się teraz skierować po pomoc, abym została potraktowana poważnie i nie dostała kolejnego, gotowego jadłospisu - niestety nie jestem w stanie podać miejsca w Warszawie. W trójmieście lub online może się Pani zgłosić do mnie lub do Wiktorii Kreft.

Pozdrawiam
Dzień dobry,
Przede wszystkim zaleciłabym udanie się do lekarza pierwszego kontaktu w celu konsultacji objawów oraz skierowania na badania: morfologię krwi, glukozę na czczo, krzywą insulinową oraz hormony tarczycy. W przypadku wszelkich zmian w organizmie najpierw należy "zajrzeć do środka" aby wykluczyć/potwierdzić możliwe stany chorobowe. Nawiązując do Pani pytania o leki - oczywiście mogą one mieć wpływ na wzrost ogólnej masy ciała chociażby przez wzrost apetytu, czy zatrzymywanie wody w organizmie. Jednak odpowiednio dobraną dietą - w tym wegetariańską - spokojnie można pozbyć się zbędnych kilogramów. Dobry dietetyk powinien dostosować plan żywieniowy do Pani stanu zdrowia, preferencji żywieniowych, a także trybu życia - dlatego jeżeli nie ma Pani czasu na gotowanie można wspólnie znaleźć inne rozwiązanie. w tym celu zapraszam do swojego gabinetu na dokładny wywiad żywieniowy, analizę składu ciała oraz konsultację.