Nadmierne owlosienie

19 odpowiedzi
Corka(lat 18) ma nadmierne owlosienie. Miala ok 8 zabiegow laserowych w celu usuniecia wlosow. Efekt slaby, a nawet teraz po kilkumiesiecznej przerwie wzrost wlosow z wzmozana sila na twarzy ,udach, brzuchu itp. Kilka mieciecy wstecz miala badanie z krwi na hormony i wykluczenie PCOS. Nie wykazalo zadnej nieprawidlowosci. Teraz lekarz pierwszego kontaktu skierowal corke na wizyte u dermatologa.
Postanowilysmy ze kolejna probe zabiegow laserem podejmiemy w Polsce .Mieszkamy w Londynie. Co powinnysmy zrobic ? Chcialabym, zeby podczas wizyty w Polsce, udalo nam sie zobaczyc z odpowiednimi specjalistami ,zrobic (powtorzyc) jak najwieksza liczbe badan i zdiagnozowac co jest przyczyna tego owlosienia. I dopiero ponowic laser. Moze ktos nam pomoze, kto szczegolnie specjalizuje sie w takiej chorobie. Bardzo prosze o pomoc
Dzień Dobry,
w celu zdiagnozowania problemu córki zapraszamy na konsultację, w trakcie której zostaną zlecone wszelkie badania mogące pomóc w określeniu przyczyny nadmiernego owłosienia. Badania można wykonać w sąsiadujacym z Kliniką laboratorium diagnostycznym.
Jeśli chodzi o sam zabieg usuwania nadmiernego owłosienia dysponujemy niezwykle skuteczną technologią Ellipse Nordlys.Laser Ellipse wykorzystuje krótkie i bezpieczne impulsy światła-technologię SWT (Selective Waveband Technology), ktora błyskawicznie usuwa niechciane owłosienie ze wszystkich obszarów ciała, a efekty utrzymują się przez wiele lat.
Pozdrawiam

Proponuję konsultację doświadczonego dermatologa. Dr n. med. Maciej Krajewski Klinika Estivance w Warszawie lub Radomiu.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry.
Należy skonsultować się z endokrynologiem.
Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Monika Bieniasz
Witam. Najlepiej odwiedzić endokrynologa. Może zbadać poziom androstendion i testosteron. Pozdrawiam
Witam
Kobieta w wieku lat 18 nadal dojrzewa i jej gospodarka hormonalna może ulegać pewnym wahaniom. W przypadku nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet, czyli hirsutyzmu (nadmierne owłosienie twarzy, klatki piersiowej, brzucha i okolicy łonowej oraz kończyn), ważne jest aby wykluczyć wszystkie przyczyny nadmiaru androgenów, czyli oznaczyć stężenie hormonów tj. estradiolu, FSH, LH, prolaktyny, DHEA oraz kortyzolu z dobowej zbiórki moczu. Przyczyną hirsutyzmu również może być nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na hormony męskie (androgeny),których stężenie w surowicy krwi jest prawidłowe.
Po oznaczeniu stężenia hormonów należy wykonać badania obrazowe jajników i nadnerczy - na początku proponuję ultrasonografię (usg przezpochwowe z oceną jajników i endometrium oraz usg jamy brzusznej z oceną nadnerczy) , a jeśli to konieczne po konsultacji specjalisty ginekologa lub endokrynologa tomografii komputerowej.
Konieczna jest konsultacja i badanie ginekologiczne oraz konsultacja endokrynologa.
Podczas wszystkich konsultacji należy również powiedzieć lekarzowi o aktualnie przyjmowanych przez pacjentkę lekach. Niektóre leki hormonalne mogą być przyczyną nadmiernego owłosienia typu męskiego: steroidy, pochodne progesteronu i androgeny.
W Pani liście brakuje mi pewnych informacji dotyczących córki: czy miesiączkuje regularnie (co ile dni występują krwawienia menstruacyjne), ile waży ile ma wzrostu, gdzie problem nadmiernego owłosienia jest największy.
Po wykonaniu pełnej diagnostyki, identyfikacja przyczyny i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia można spróbować ponownej epilacji laserowej lub fotoepilacji IPL. Ze względu na zróżnicowanie w fazach wzrostu włosów oba zabiegi należy powtarzać co 4-5 tygodni, aby trafić w fazę anagenu mieszka włosowego. W przypadku lasera ilość zabiegów to minimum 6, a IPL to około 7-12 zabiegów.

Z poważaniem

lek.med. Katarzyna Kołaczyk
Sugeruje wizytę u lekarza endokrynologa. Jeżeli jest Pani zainteresowana poleceniem konkretnego specjalisty to bardzo prosze o mail na adres, który znajduje się na mojej stronie internetowej.
Dzień dobry, córkę powinien zobaczyć dobry endokrynolog + ginekolog. Badania w odpowiedniej fazie cyklu. Lasery w Warszawie - polecam doktora Piotra Sznelewskiego, jeśli nie pomoże z zabiegiem na pewno pokieruje w odpowiednie miejsce. Pozdrawiam.
Witam. Przyczyn nadmiernego owłosienia może być naprawdę wiele. Polecam udać się do endokrynologa, aby dobrać odpowiedni panel badań i wykluczyć możliwe choroby. W celu polecenia konkretnego specjalisty proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam
Dziekuje za skierowanie pytania do mnie. Zdecydowanie nalezy zaczac od badan krwi- specyficznych hormonalnych jak i rozmazu, aby mieć szerszy obraz. NIe pisze Pani w jakiej okolicy jest najwieksze owłosienie, jak wyglada to w rodzinie ( np u Pani albo Pani matki), czy były jakies inne towarzyszące problemy ze skórą w przeszłości. Poza tym nie pisze Pani ile razy był zabieg laserowy, gdyż semi permanentne usunięcie owlosienia wymaga kilkukrotnego powtórzenia w równuych odstępach czasu. Proszę o kontakt w czasie pobytu w Polsce, a wiele niewiadomych zostanie rozwiązanycj i zostanie Pani córka pokierowana w odpowiednim kierunku.POzdrawiam serdecznie
Proszę szukać porady u endokrynologa, możliwe ,że córka wymaga dodatkowych badań wykluczajæcych np.guz aktywny hormonalnie. Zanim podejmiecie Państwo kolejną serię zabiegów laserowych należy znaleźć przyczynę nadmiernego owłosienia.Należy sprawdzić np.przysadkę czy jajniki... i tu potrzebę są badania obrazowe np.Tomografia komputerowa.Pozdrawiam MW
Ja nie posługuję się laserami zwłaszcza depilującymi .Polecam zespół w Centrum Laseroterapii
Politechniki Łódzkiej na ulicy Wólczańskiej w Łodzi
Witam, nasza klinika nie specjalizuje się w leczeniu nadmiernego owłosienia . Najlepiej umówić się do kliniki , w której przyjmuje dermatolog, endokrynolog.
Pozdrawiam
Witam , wykluczono przyczynę hormonalną i z tego należy się cieszyć. Przyczyna może być genetyczna . Z mojej strony mogę zaproponować serię zabiegów laserowych . Nie znam parametrów na jakich był robiony zabieg i ważna sprawa czy córka jest blondynką , bo wtedy zabiegi są mało skuteczne. W innych przypadkach depilacja laserowa jeżeli jest przeprowadzana zgodnie z procedurami jest skuteczna pozdrawiam. Zapraszam na stronę Kliniki Forever Young
Szanowna Pani, ciężko mi zdiagnozować ten problem na odległość. Wszystko zależy od tego jakim urządzeniem był wykonywany zabieg, na jakich parametrach i w jakich odstępach czasu. Bardzo istotną jest też barwa włosa. Pozdrawiam Justyna Magdzińska
Dzień dobry, warto udać się jeszcze raz do ginekologa-endokrynologa z wynikami badań, który jeszcze raz przeanalizuje wyniki i ewentualnie zleci dodatkowe badania.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzien dobry,
Lasery prosze sobie podarowac, to wyrzucone pieniadze. Oczywiscie nie mam obiektywnych przeslanek ale subiektywnie corka cierpi na hiperandrogenizmu.
Przyczyny hiperandrogenizmu:
Androgeny w organizmie kobiety mają pochodzenie nadnerczowe i jajnikowe. Charakterystyczną cechą hormonów płciowych jest to, iż istnieje przemiana jednych hormonów tej klasy w drugie, również androgenów w estrogeny i na odwrót. Ułatwia to diagnostykę redukując ilość badań - utrudnia znalezienie przyczyny.
Przyczyny nadnerczowe, zazwyczaj są to:
wrodzony przerost nadnerczy
guzki nadnerczy produkujące hormony
Przyczyny jajnikowe to :
Rzadko guzki produkujące hormony
Często zespół policystycznych jajników (PCOS)
Zdarza się tzw. hipertekoza - przerost komórek osłonki jajnika
Często czynnościowa hiperandrogenizacja jajnikowa - cały worek zaburzeń z androgenizacją jajnikową.
Inną przyczyną objawów hiperandrogenizmu jest jak zaznaczyłem poprzednio zaburzona proporcja pomiędzy aktywnością hormonów męskich i żeńskich, co ma miejsce miedzy innymi w:
hiperprolaktynemii (działanie prolaktyny antagonistyczne do hormonów płciowych na różnych etapach)
Odrębną grupą jest miejscowy wzrost aktywności androgenów najczęściej w mieszkach włosowych, przy prawidłowym poziomie androgenów w całym organizmie. Spowodowany jest miejscową wzmożoną przemianą androgenów do form aktywnych - wtedy zazwyczaj mamy do czynienia nie z hiperandrogenizmem ale z tylko z hirsutyzmem i to idiopatycznym - czyli praktycznie bez uchwytnej przyczyny.

Mysle ze musi sie Pani skoncentrowac na znalezieniu dobrego ENDOKRYNOLOGA. Serdecznie pozdrawiam MS
Dziękuję bardzo za zainteresowanie ofertą naszej kliniki. Z powyższego opisu trudno jednoznacznie stwierdzić przyczynę problemu nadmiernego owłosienia u Pani córki. Zazwyczaj główną przeszkodą przy depilacji laserowej są właśnie nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych lub problem policystycznych jajników. Ponieważ, te dwie sprawy zostały już wykluczone być może zostaje jedynie podłoże genetyczne.
Ze swojej strony mogę zaproponować wykonanie próbnego zabiegu laserem aleksandrytowym GentleMax, który stosujemy w mojej klinice z bardzo dobrym skutkiem. Z tym jednak zastrzeżeniem, iż nie jestem w stanie z góry określić dokładnej liczby zabiegów. Proszę o kontakt w przypadku dalszych pytań. Pozdrawiam.
Dzień dobry, należy się skontaktować z endokrynologiem. Z Pani opisu sytuacji mamy do czynienia z hirsutyzmem. Laser będzie skuteczny ale tylko na pewien czas. Włosy będą odrastały. Należy sprawdzić poziomy hormonów i wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Pozdrawiam
Niestety nie zajmuję się tymi problemami. Dobrze byłoby skorzystac z usług dobrego ginekologa/endokrynologa. Mogę polecić panią doktor Ewę Śmiertkę.