Nadmierna masturbacja

35 odpowiedzi
Witam. Mam 21 lat. Od roku jestem uzależniony od nadmiernej masturbacji. Masturbuję się nawet 2 do 4 razy dziennie. Gdy zobaczę jakaś piękną dojrzała kobietę odrazu mam wzwod i chce mi się masturbowac. Co można zrobić w tej sytuacji?. Jakie środki podjąć by zapobiec dalszej masturbacji ? Czy dalej zaspokajać swoje pragnienie ?. Czy są może od tego lekarze specjaliści ?. Czy masturbacja jest zdrowa? .Pozdrawiam
Dzień dobry panu. Masturbacja jest zdrowa do określonego wieku młodzieńczego (9 do 15 roku ) ale nie w dorosłym życiu mężczyzny czy kobiety, tym bardziej jeżeli jest ona nadmierna.. Rdze panu żeby sie pan jak najszybciej zgłosił do psychiatry i dostać leki na uspokojenie popędu (libido) a potem sie zglosic obowiązkowo do dobrego psychoterapeute. Nie chce pana straszyć, ale im dłużej to uzależnienie trwa tym gorzej będzie z niego wyjść i sie wyleczyć bowiem ono jest uzależnienie jak każde inne: alkoholizm, seksoholizm pracoholizm itp.
Życzę panu powodzenia..

Biorąc pod uwagę Pana wiek nie należy się dziwić, że ma Pan tak częstą potrzebę zaspokojenia seksualnego. Nie należy także dziwić się, że widok interesującej dla Pana kobiety wywołuje podniecenie seksualne. Masturbacja sama w sobie także nie jest niczym złym. Kłopot pojawia się dopiero wtedy, kiedy czuje Pan, że to Panu przeszkadza. Wtedy może się przydać konsultacja z seksuologiem: lekarzem, psychologiem lub edukatorem. Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie!
Masturbacja wywołuje wiele emocji i obrosła wieloma mitami. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, masturbacja sama w sobie nie jest zła. Problemy spowodowane przez masturbację mają miejsce przede wszystkim wówczas, gdy zachowania masturbacyjne znacznie odbiegają od typowych zachowań seksualnych. I to, im bardziej odbiegają, tym większe są zagrożenia powstawania nieprawidłowych uwarunkowań w relacjach z potencjalnym partnerem. Ponadto preferencje masturbacyjne mogą być niekiedy wyrazem lęku przed bliskością z drugim człowiekiem, obawą przed sprawdzeniem się w roli kochanka, mogą wreszcie wynikać z innych zaburzeń seksualnych lub emocjonalnych – i w takich przypadkach takie zachowania będą tylko je pogłębiały. Tak więc, jeśli aktywność masturbacyjna ma charakter patologiczny, homoerotyczny czy narcystyczny, może to, choć nie musi, prowadzić do negatywnych, utrwalonych zakodowanych zachowań.
Czy wobec tych zagrożeń warto się masturbować? Jak najbardziej, pod warunkiem, że nie będzie się tego robiło zbyt często i masturbacja nie będzie jedynym sposobem na osiągnięcie satysfakcji seksualnej.
Sugerowałam konsultację z seksuologiem,
Pozdrawiam i życzę zdrowia!!!
Paulina Rydz
Dość częsta przyczyna nadmiernego masturbowania się wywodzi się z wysokiego lęku. Jeśli pańskie objawy nie sa uwarunkowane w inny sposób, wizyta u psychologa powinna pomóc. Jeśli nie jest pan gotów na sesję z psychologiem, proponuję udać się do poradni seksuologicznej, gdzie w bezpiecznych warunkach omówi pan swój problem ze specjalista.
Witam,
po przeczytaniu Pana wiadomości uważam, że wskazane byłoby skonsultowanie Pana problemu z seksuologiem..
Pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz
Masturbacja jest naturalna. To czy jest Pan od niej uzależniony pomoże Panu ustalić chociażby seksuolog. To, że robi Pan to często nie oznacza jeszcze, że jest Pan uzależniony i dzieje się coś złego. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą.
Witam. Masturbacja jest jednym ze sposobów rozładowywania napięcia seksualnego. Potrzeby seksualne zmieniają się w ciągu życia i są związane z rozwojem psychoseksualnym człowieka, który jest regulowany wieloma czynnikami, może mieć różne fazy, które będą objawiać się różnoraką intensywnością. Rozwój ten może także być zakłócany, w konsekwencji potrzeby seksualne mogą być nieadekwatnie nadmiarowe lub wyciszone. Masturbacja może stać się sposobem rozładowywania, odreagowywania napięć psychicznych, emocjonalnych. Sama seksualizacja, rozumiana jako traktowanie innych osób jako obiektów seksualnych, może być formą mechanizmu obronnego.
Rozumiem, że taki stan rzeczy Pana niepokoi, natomiast środki zapobiegawcze raczej będą wynikiem przyczyn z jakich wynika potrzeba masturbacji. Jednak aby to zbadać zalecam wizytę u psychologa lub seksuologa.
Pozdrawiam
Nie spotkałem się z danymi które pokazywały by niezbicie że masturbacja jest niezdrowa. Jak przypuszczam pomaga ona Panu redukować napięcie seksualne (choć pewnie nie tylko seksualne) w Panu. Jeśli taka częstotliwość masturbowania utrzyma się u Pana w najbliższych miesiącach to wówczas może warto skonsultować się z seksuologiem ale jeśli nie wpływa to jakoś na Pana życie społeczne to nie wydaje mi się by samo tak częste masturbowanie się byłoby czymś niebezpiecznym.
Masturbacja jest rozładowaniem napięcia .Czesto wiąże sie z nerwica. Nie jest to zaburzenie ,poprostu zbyt duża nadreaktywnosc . Zachęcam do terapii w tym zakresie ,nad alternatywnymi technikami rozładowywania napięcia .polecam rownież wizytę u seksuologa, może rowniez poprawić jakość Pana życia.. Zapraszam serdecznie do gabinetu.Malgorzata Chmielewska-Zdunek.
Witam, masturbacja jest formą zaspokojenia swoich potrzeb. Zastanawia mnie skąd taka myśl, że jesteś uzależniony/a? Co Cię niepokoi? Częstość, czujesz jakiś przymus? Masz poczucie, że to wpływa na Twoje codzienne życie?
Witam,
zadał Pan mnóstwo ważnych pytań. Niestety trudno mi udzielić jednoznacznych odpowiedzi. Istnieje kilka dróg poradzenia sobie z problemem związanym z masturbacją, a wybranie odpowiedniej zależy od wielu czynników- istotny jest wiek, zdrowie seksualne, relacje, w których się jest (lub nie), sposób realizowania potrzeb związanych z zaspokojeniem seksualnym, osobisty stosunek do tego tematu i wiele innych.
Na początek proszę pamiętać, że masturbacja sama w sobie nie jest niczym złym, a w okresie wzmożonego pobudzenia jest zdrowym sposobem na rozładowanie napięcia.

Szczegółowych odpowiedzi warto poszukać ze specjalistą (psychologiem terapeutą specjalizującym się w temacie seksualności lub z seksuologiem), który pomoże określić czy masturbacja jest w Pana wypadku problemem.
Może też Pan rozpocząć poszukiwania samodzielnie, np. korzystając z warsztatów z edukacji seksualnej i warsztatów rozwoju osobistego, czytając w internecie o pozytywnej seksualności i pielęgnując seks-pozytywny styl życia.
W razie czego zapraszam na konsultacje na skype.
Dzień dobry,
myślę, że podstawowym pytaniem w takiej sytuacji jet to, czy przeszkadza to Panu w codziennym funkcjonowaniu? Jeżeli tak, to jest to ważna informacja, która moim zdaniem kwalifikuje Pana do podjęcia procesu diagnozy i ewentualnie leczenia. Może Pan sięgnąć po pomoc seksuologa jak i psychoterapeuty. Myślę, że obie formy pomocy będą wskazane. Terapia w Pana przypadku zapewne poruszałaby szerzej Pana życie, a nie tylko wyizolowany objaw i sądzę, że mogłaby przynieść odczuwalne korzyści. Z tego co wiem w Pana miejscu zamieszkania i okolicach są bardzo dobrzy fachowcy, którzy mogą Panu pomóc. Zachęcam do skorzystania z takiej pomocy.
Na pytanie czy masturbacja jest szkodliwa nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest szereg czynników, które wpływają na ocenę szkodliwości. Między innymi są to: uszkodzenia ciała oraz stopień wpływu na codzienne na codzienne życie. Jednak temat ten trzeba zgłębić w gabinecie, z należytą dokładnością i szacunkiem dla pacjenta, aby móc powiedzieć coś więcej na ten temat.
Proponuje wizytę u specjalisty seksuologa pomóże Panu omówić problem nadmiernego popędu seksualnego.
Dzień dobry. Jeśli chodzi o samą masturbację nie ma w niej nic złego, jest naturalnym sposobem zaspokajania potrzeby seksualnej. Problemem staje się, gdy przybiera formę uzależnienia. W takim wypadku masturbacja służy bardziej min. do rozładowania napięcia emocjonalnego, radzenia sobie ze stresem niż jest związana z faktyczną potrzebą seksualną. W Pana wieku masturbacja 2-4 razy dziennie nie musi być czymś nadmiernym, jednak warto dowiedzieć właśnie z czym ona jest związana, czy wiąże się z brakiem kontroli i wspomnianym wyżej rozładowaniem napięcia emocjonalnego. Zalecam więc konsultację z psychologiem - seksuologiem, wtedy będzie można coś doradzić, nie znając powodów zaproponowanie konkretnych rozwiązań może okazać się bez sensu. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
Dzień dobry. Masturbacja jest rozładowywaniem napięcia. Nie jest patologią ale gdy jest bardzo nasilona to można się zastanawiać dlaczego tak jest. Jest Pan w wieku gdy popęd seksualny jest silny, ale jeśli ocenia Pan swoją masturbację jako uzależnienie i niepokoi to Pana to może warto skonsultować się ze specjalistą, żeby zobaczyć mechanizmy Pana zachowania. To może być seksuolog, psycholog, psychiatra.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Witam,
Na drodze rozwoju psychoseksualnego młody człowiek prawie zawsze odkrywa, że doznania zmysłowe płynące z pobudzania narządów genitalnych dają wyraźną przyjemność. W ten sposób masturbacja staje się naturalnym etapem rozwoju seksualnego człowieka. W późniejszym czasie masturbacja może przybrać formę mechanizmu rozładowywania napięcia, stresu.

W dobie współczesnej cywilizacji, na drodze do odkrywania własnej seksualności młody człowiek często styka się z pornografią, która jeszcze bardziej stymuluje podniecenie. Filmy pornograficzne oraz nawyk rozładowywania napięcia poprzez masturbację mogą prowadzić do pewnego stopnia "samoobsługowości" w zaspokajaniu własnych potrzeb relacyjnych.

Jako młody mężczyzna ma Pan wybór.
Może Pan budować relację z wybraną przez Pana kobietą (oczywiście i ona Pana wybrać musi). Efektem pogłębiającej się relacji i bliskości jest zaufanie, radość, a także satysfakcjonujące dla obojga życie intymne. Wzajemna bliskość, miłość i odpowiedzialność tworzą przestrzeń gdzie oboje partnerzy mogą wzajemnie dzielić się swoimi potrzebami i obdarowywać siebie zaspokajając je.
"Samoobsługowość" w zaspokajaniu własnych potrzeb jest pewnego rodzaju drogą na skróty. Efekt zostaje osiągnięty, ale bez budowania bliskości z kobietą. Potrzeba jest zaspokojona, ale tkwi Pan do pewnego stopnia w wyobraźni bardziej niż w realnym zbliżeniu.

Pyta Pan czy masturbacja jest zdrowa? Czy dalej zaspokajać własne potrzeby? Co w tej sytuacji zrobić?
Czy widzi Pan siebie w realnej bliskości z kochającą Pana kobietą? Czy chciałby Pan budować relacją opartą na odpowiedzialności, miłości i trosce? Co może Pan od siebie ofiarować kobiecie? Jakim mężczyzną Pan jest? Czy świat wie o Pana wyjątkowości, wrażliwości i sile?

Zachęcam do wizyty u seksuologa lub psychoterapeuty. Sesje z psychoterapeutą mogą pomóc Panu uporać się z nawykiem - jeśli taki będzie Pana cel. Psychoterapia może także stać się przestrzenią, w której dostrzegając własną wyjątkowość sięgnie Pan po to czego w życiu na prawdę pragnie.
To Pan wyznacza ilość spotkań z terapeutą. Czując, że zrealizował Pan swój cel, może Pan w dowolnym momencie zakończyć daną serię spotkań. Polecam specjalistę pracującego w nurcie eriksonowskim, pozytywnym i intergratywnym. W Pana sytuacji odradzam terapię behawioralną, psychodynamiczną oraz psychoanalityczną.
Dzień dobry,

opisana przez Pana sytuacja zdaje się być tematem do konsultacji z lekarzem o specjalności seksuologicznej lub psychologiem również z taką specjalizacją. Taka osoba porozmawia z Panem na temat prowadzonej aktywności seksualnej oraz jaką rolę pełni ona w Pana przypadku. Może być to na przykład sposób na rozładowanie i regulację napięcia, nie tylko seksualnego. Jeśli chodzi o zaprzestanie lub kontynuację takiej aktywności to decyzja należy tylko i wyłącznie do Pana, ważnym kryterium na pewno będzie fakt, czy takie zachowanie dezorganizuje Pana życie codzienne, czy wpływa na relacje intymne oraz czy nie dochodzi do samookaleczenia, co czasem się zdarza przy wzmożonej aktywności itd.
Polecam udać się na konsultację do ww. specjalistów, aby rozwiać swoje wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na dręczące Pana pytania.

pozdrawiam serdecznie
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Dzień dobry, jeśli jest Pan swoimi reakcjami zaniepokojony i czuje się z tym niekomfortowo, a masturbacja ma charakter czynności przymusowej najlepiej zgłosić się do specjalisty. Najlepiej seksuologa, który oceni czy jest powód do niepokoju.
Szanowny Panie, uzależnienie od masturbacji w psychoterapii traktowane jest jako jedno z uzależnień behawioralnych (uzależnień od czynności); podobnie jak np. hazard. To, że odczuwa Pan silne podniecenie na widok kobiet jest w pełni uzasadnione Pana wiekiem, ale może tez być wynikiem częstej ekspozycji na bodźce seksualne, np. pornografię i zbudowania silnego skojarzenia pomiędzy bodźcem (widok kobiety), a reakcją (masturbacja, rozładowanie napięcia powodowanego widokiem bodźca). Prawdopodobnie z powodu częstych i szybkich rozładowań osłabił Pan zdolność tolerowania napięcia seksualnego. Jeśli stanowi to dla Pana problem, to zachęcam do odwiedzenia specjalisty z zakresu psychoterapii lub psychoterapii uzależnień lub seksuologa. Powyższa tematyka jest dosyć powszechnym tematem psychoterapii.
Pozdrawiam
Pańska potrzeba masturbacji zdecydowanie przekroczyła zdrowe granice i ma charakter kompulsywny, a w związku z tym przybiera formę uzależnienia, tak jak Pan o tym napisał. Z jednej strony należy ograniczać zjawisko - zwłaszcza pierwszy moment pobudzenia, założyć blokadę w internecie na treści pornograficzna, zajmować sobie czas bardzie pożytecznymi zajęciami itd. Ale jednocześnie psychoterapia jest konieczna, żeby odkryć rzeczywistą funkcję masturbacji.
Masturbacja jest całkowicie normalnym i zdrowym zachowaniem. Problem pojawia się wtedy, gdy aktywność ta, zaczyna funkcjonować jako sposób regulacji napięć pozaseksualnych takich jak np. złość czy smutek lub staje się lekiem na stres. Niepokojący jest także taki stan, gdy staje się ona jedyną formą aktywności seksualnej i uniemożliwia uprawianie seksu z partnerem, albo uniemożliwia funkcjonowanie np. w pracy, na uczelni itp. W Pana opisie nie dostrzegam, żadnych patologicznych zachowań. To normalne, że reaguje Pan pobudzeniem na widok kobiety, która jest dla Pana atrakcyjna seksualnie. Jeśli masturbacja nie zaburza Pana codziennego funkcjonowania i nie wpływa negatywnie na relacje z kobietami, nie należy zupełnie się przejmować.
Witam Pana.
Masturbacja jest zjawiskiem całkowicie normalnym w przypadku, kiedy nie ma możliwości rozładowania napięcia seksualnego w inny sposób (w relacji). Masturbacja nie mieści w granicach normy w dwóch przypadkach. Pierwszy to kiedy jest możliwość zaspokojenia swoich potrzeb z partnerką a wybiera się masturbację zaś drugi to wtedy kiedy masturbacja jest tak natężona, ze zagraża zdrowiu. Z uwagi na Pana wiek wydaje mi się, ze zjawisko jest normalne i trudno ocenić czy jest nadmierna bo być może ma Pan bardzo duże potrzeby seksualne. Moje wątpliwości budzi faktycznie częstotliwość masturbacji oraz to jak Pan pisze uzależnienie. Jeśli to zaczyna dominować nasze życie to warto byłoby coś z tym zrobić Myślę, że warto byłoby w tej sytuacji rozważyć wizytę u psychologa seksuologa bo być może o coś jeszcze chodzi. Myślę tu o zaspokajaniu innego niż seksualnego napięcia lub realizacji innych potrzeb.
Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry,
Podejrzewa Pan, że jest Pan uzależniony od masturbacji, gdyż robi Pan to nawet 2-4 razy dziennie.
Z punktu widzenia psychologii masturbacja jest jednym z naturalnych sposobów rozładowania napięcia seksualnego i sama w sobie nie jest niczym złym. Jest jednym z rodzajów aktywności seksualnej zdrowego człowieka.
Trudno jednoznacznie orzec jak często to już za często. Ludzie różnią się poziomem libido. Można przyjąć, że za często to jest wtedy, gdy w jakiś sposób zakłóca to normalne funkcjonowanie. Na przykład zastępuje podjęcie współżycia z partnerką, powoduje spóźnianie się do pracy lub rezygnowanie z innych form aktywności na rzecz znalezienia czasu na masturbację.
Za problematyczną można też uznać częstą masturbację, która służy zaspokojeniu napięcia innego niż seksualne (np. po stresującym dniu w pracy, po kłótni z rodzicami) .
Jednym z niepożądanych efektów częstej masturbacji bywa też to, że może przejściowo obniżyć satysfakcję seksualną ze współżycia, gdyż powoduje przyzwyczajenie się do innego rodzaju stymulacji.
Nie napisał Pan jak to dokładnie wygląda w Pana przypadku. Nie wiem, czy ma Pan stałą partnerkę. Jest Pan bardzo młody, u mężczyzn w Pana wieku potrzeby seksualne są bardzo duże. Jeśli masturbuje się Pan w odpowiedzi na bodźce natury seksualnej i nie wpływa to destrukcyjnie na inne sfery Pana życia, to moim zdaniem, jako psychologa, nie ma szczególnych powodów do niepokoju.
W przypadku masturbacji dużą rolę odgrywają też kwestie religijne. Z tego punktu widzenia masturbacja jest często czymś złym i niepożądanym. Tutaj trudnością może być pogodzenie swojego światopoglądu ze stanem wiedzy naukowej. Może pomóc w tym rozmowa z mądrym duchownym lub psychologiem.
Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, czy dalej zaspokajać swoje pragnienie, to ta decyzja należy do Pana. Jeśli częstotliwość , z którą się Pan poddaje tej aktywności Pana niepokoi, może Pan próbować odwracać swoja uwagę, gdy pojawia się ta potrzeba. Można na przykład zająć się czymś innym co zaabsorbuje Pana uwagę lub umówić się ze sobą, że zrobi Pan to, ale później, na przykład za pół godziny. To może pozwolić ograniczyć częstotliwość masturbacji. Jeśli nie jest Pan w stałym związku, to jest duża szansa, że częstotliwość masturbacji się zmniejszy, gdy się Pan w nim znajdzie.
Jeśli moja odpowiedź wydaje się Panu niewystarczająca lub uważa Pan, że w Pana przypadku jest czym się niepokoić, zachęcam do skorzystania z pomocy seksuologa – to jest specjalista, który najlepiej może pomóc w przypadku tego rodzaju problemów.
Pozdrawiam serdecznie
Aneta Bielejec
Witam.
Jak sam Pan wspomniał na samym początku wiadomości - nadmierna masturbacja może prowadzić do uzależnienia. Niestety na podstawie tak znikomych informacji, ciężko stwierdzić czy ta masturbacja przeszkadza Panu w normalnych funkcjonowaniu. Jeśli odczuwa Pan jakikolwiek dyskomfort z tym związany, to byłoby dobrze jakby się Pan zgłosił do terapeuty uzależnień lub psychoterapeuty. Z kolei, jeśli chce Pan uzyskać odpowiedzi na swoje pytania - ważne pytania, to sugeruję seksuologa, a najlepiej psychologa-seksuologa. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
masturbacja nie jest objawem choroby, jednak jej nadużywanie może świadczyć o napięciu, których źródeł należałoby poszukać w gabinecie psychoterapeuty, bądź seksuologa. Tam znajdzie Pan najlepszą pomoc.
Zapraszam na konsultację do specjalisty :)
Masturbacja jest naturalnym sposobem rozładowywania napięcia seksualnego, jeśli nie mamy partnera/partnerki do współżycia. U ludzi młodych, jak Pan, popęd seksualny bywa bardzo silny, więc nie jest to nic "dziwnego". Jednak jak sam Pan zauważył w Pana przypadku pragnienia seksualne zdominowały Pana aktywność. Sugeruję konsultację u seksuologa, a równolegle zalecałabym podejmowanie także innych sposobów rozładowywania napięcia np. poprzez sport, wysiłek fizyczny, a także podjęcie kroków, aby stworzyć relację z kobietą, aby mógł Pan cieszyć się bliskością i radością z doznań seksualnych w parze.
Dzień dobry,
Masturbacja jest zdrowa, pod warunkiem, ze jej częstotliwość nie wpływa znacząco na Pana codzienne funkcjonowanie. Używa Pan sformułowania uzależnienie więc mogę wnioskować, ze ilość masturbacji, której dokonuje Pan każdego dnia jest dla Pana uciążliwa i powoduje swego rodzaju utrudnienia. Specjalistą, który może Panu pomoc jest lekarz seksuolog lub psycholog- seksuolog kliniczny. Na początek jednak zalecałabym wizytę u psychologa- seksuologa.
Pozdrawiam.
Szanowny Panie. Skoro częstotliwość masturbacji Panu przeszkadza i ocenia ją Pan jako nadmierną, to z pewnością warto udac się do specjalisty by zdiagnozować czy mamy do czynienia z uzależnieniem od zachowań seksoholicznych, czy też z czymś innym. Trudno wyrokować czy lepsze dla Pana będzie zapobieganie dalszej masturbacji czy nie. To wymaga specjalistycznej oceny.Masturbacja jest zdrowa wtedy, gdy służy wyłacznie zespokojeniu napięcia seksualnego (a nie emocjonalnego) wówczas gdy inne formy rozladowania tego napięcia (w relacji) nie są dostępne. Zdrowa masturbacja nie powoduje też zaburzeń w funkcjonowaniu. Zachęcam Pana do skorzystania z pomocy psychologa-seksuologa lub specjalisty psychoterapii uzależnień. Z pewnością bedzie Pan wówczas w stanie uzyskać potrzebną pomoc.
Masturbacja jest zachowaniem zupełnie naturalnym.
Jej częstotliwość zależy od wielu czynników, min. wieku, przeżywanego pobudzenia seksualnego, umiejętności kontrolowania pobudzenia, czy możliwości zaspokajania swoich potrzeb seksualnych.
Jeśli zaczyna być spostrzegana jako nadmierna - wymaga specjalistycznej konsultacji. Słyszę, że jest Pan poważnie zaniepokojony swoją częstą masturbacją.
Najlepiej byłoby, gdyby umówił się Pan na spotkanie z seksuologiem.
Z pewnością uzyska Pan odpowiedź na wszystkie Pana pytania, ale także będzie mógł Pan zrozumieć potrzebę częstej masturbacji i uzyskać oczekiwaną pomoc.
Z uwagą przeczytałam Pana wiadomość. Biorąc pod uwagę formę w jakiej Pan ujął przedstawiony przez Siebie problem i użycie słowa "uzależniony" proponowałabym zgłoszenie się do Specjalisty, np. psychologa w Poradni Zdrowia Psychicznego. Nic nie dzieje się bez powodu, a jeśli do tego zaczyna dominować w naszym życiu i np. podporządkowujemy nasza codzienność określonym zachowaniom, które ją dezorganizują, to na pewno warto porozmawiać o tym ze Specjalistą. Wszystko jest dla ludzi, jednakże już w nadmiarze szkodzi, a uzależnienie od czegokolwiek zdecydowanie nie służy Człowiekowi.
Witam,
sugeruje wizyte u seksuologa albo psychiatry.
witam, masturbacja w takiej częstotliwości o jakiej Pan pisze jest nadmierna. Należy się udać do specjalisty w celu określenia przyczyn i podjęcie ewentualnej pracy nad tą kwestią.
Witam,

Masturbacja jest normalną czynnością seksualną. Jeżeli natomiast podejmuje się jej Pan bardzo często i zaczęło to wzbudzać niepokój, warto zgłosić się do seksuologa. Ten specjalista porozmawia z Panem na temat nadmiernego zaspokajania własnych potrzeb seksualnych.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Szanowny Panie,
dość mało informacji żeby stwierdzić Pana uzależnienie. Masturbacja to nadal dość wstydliwy temat a faktycznie możemy mówić o uzależnieniu wtedy kiedy spełnia ono kilka kryteriów min. zaburza rytm codziennego funkcjonowania, staje się stałym elementem dnia co objawia się np. brakiem możliwości skupienia na obowiązkach zawodowych i rodzinnych, brak motywacji do pracy nad związkiem oraz brak satysfakcji z kontaktów seksualnych. Do kryteriów należy również fakt iż masturbacja staje się przymusem, zachowaniem kompulsywnym oraz pojawiają się objawy takie jak ogólne zmęczenie, spadek energii, depresja.
Jest jednak jeszcze inna, bardziej prawdopodobna możliwość. Okres dorastania oraz wczesnej dorosłości charakteryzuje się tym, że chłopcy przeżywają napięcie seksualne które bardzo często rozładowują poprzez masturbację. W tym wypadku jest to zachowanie rozwojowe, które w naturalny sposób pozwala poznać swoje ciało i zaspokoić swoje potrzeby. Nie ma tu reguły dotyczącej bodźców. Żeby się jednak przekonać, dowiedzieć czy uspokoić swoje obawy można pójść na konsultację do psychologa, seksuologa czy wejść na stronę ponton.org.pl .
Serdecznie pozdrawiam
Magda Synowska
Witam,

Z Pana opisu wynika, że jest to problem utrudniający Panu funkcjonowanie zatem dobrze byłoby skonsultować się z psychoterapeuta lub seksuologiem.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.