Mozliwość zakażenia opryszczką przez kontakt skórny

5 odpowiedzi
Dzień dobry, proszę o poradę. Podczas Świąt moja ciocia z aktywną i bardzo widoczną opryszczką zupełnie nieoczekiwanie dla mnie uściskała mnie i ucałowała serdecznie w policzek. Nigdy nie miałam problemów z opryszczką, teraz niestety trochę się obawiam zakażenia - proszę o informację, czy mogę zrobić coś teraz na własną rękę? Kiedy mogę spodziewać się ewentualnych objawów? Z góry dziękuję :)
Szanowna Pani, wirus opryszczki przenosi się drogą kropelkową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem. To, że miała Pani kontakt z ciocią, która miała opryszczkę, wcale nie oznacza, że została nią Pani zarażona. Rada na przyszłość - staramy się unikać kontaktu z osobami chorymi, nawet jeżeli jest to ukochana ciocia :) Proszę jednak pamiętać, że gdyby jednak okazało się, że wystąpiła opryszczka, to w pierwszej kolejności proszę sięgnąć po preparaty na opryszczkę, które są dostępne w aptekach - alternatywą dla nich jest olejek z drzewa herbacianego, który możemy delikatnie wklepywać w zmiany. Jeżeli to nie pomoże, polecam konsultacje u dermatologa.

Nie sądzę,żeby się Pani zaraziła w ten sposób; na wszelki wypadek nie zaszkodzi zastosować środka zwiąkszajacego odporośc przeciwwirusową (Neosine, groprinosin- bez recepty) przez kilka dni :)
Witam,
nie ma pewności czy się Pani zaraziła. Wirus może być przenoszony drogą kropelkową lub samą wydzieliną z pęcherzyków. Proponuję odkażanie skóry Octeniseptem.
Pozdrawiam Emilia Łojewska
Witam,
Żeby doszło do zakażenia wirusem opryszczki musi być koincydencja różnych czynników. To, że ciocia miała opryszczkę nie znaczy, że zaraziła Panią tym wirusem. Proszę się obserwować, w przypadku pojawienia się świądu, pieczenia, drobnych pęcherzyków, proszę udać się do dermatologa.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
pocałunek w policzek nie stwarza możliwości zakażenia opryszczką, zwłaszcza u ludzi zdrowych.
Aby doszło do nadkażenia musi być przerwana ciągłość skóry.(zadrapanie, otarcie, infekcja np.bakteryjna w tej okolicy ) a także spadek sił obronnych organizmu. Proszę jednak obserwować te (ucałowane) okolice do 2 tygodni i oczywiście dbać o swoją odporność.
Pozdrawiam i życzę zdrowia