Moje dziecko jest strasznie nerwowe, wybuchowe i złośliwe!

4 odpowiedzi
Witam! Mam problem z moim dzieckiem ma 8lat i jest to chłopiec. Jest strasznie nerwowy nie da sobie nic wytłumaczyć wybucha złością i agresją. Jak się zdenerwuje chciałby czymś rzucić albo kogoś uderzyć! I w dodatku jest strasznie złośliwy i robi wszystko na przekór aby człowieka zdenerwować bez względu czy zostaje za mną czy z babcią! Nie wiem jak sobie z tym poradzić i pomyślałam aby udać się do psychologa. Czy to dobry pomysł? Proszę o jakąś rade.
Witam! Ważnym jest to, czy syn generalnie jest nerwowym dzieckiem, czy stał się nerwowy od pewnego czasu. Jest to na tyle ważne, gdyż zmiany w zachowaniu dzieci (najczęściej te negatywne) mogą być odpowiedzią na zmiany, które pojawiły się w rodzinie lub w życiu dziecka. Konsultacja psychologiczna jest dobrym pomysłem.
Jednym z elementów, które można wprowadzić w życie syna jest tzw. kodeks złości. Jest to zbiór zasad mówiących o tym, co syn może, a czego nie może robić kiedy czuje złość (w celu rozładowania napięcia) . Złość jest emocją, którą należy przeżywać jak każdą inną, nie wolno jej tłumić. Złość nie jest zła. Natomiast należy ją okazywać w bezpieczny i akceptowany społecznie sposób.

Szanowna Pani,
dopiero teraz otrzymałam informację o pytaniu, więc teraz odpowiadam.
Jeżeli nie może sobie Pani poradzić i jest to dla Pani męcząca sytuacja to uważam, że szukanie pomocy i wsparcia jest dobrym pomysłem. Przynajmniej ja bym tak zrobiła.
Może też Pani szukać pomocy w książkach i poradnikach polecam Jaspera Julla -"Moje kompetentne dziecko", "Moja kompetentna rodzina"
albo Adele Faber i Elaine Mazlich "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły".
Może warto zacząć jedno i drugie

Trzymam kciuki i życzę powodzenia
Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania proszę pisać
Witam serdecznie. Wizyta u psychologa to bardzo dobry pomysł. Z Pani listu wynika, że jest Pani zmęczona i sfrustrowana tą sytuacją, że trwa ona zbyt długo i może się utrwalić - dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dobry psycholog zacznie od zdiagnozowania syna i poszukania przyczyn problemu. Pani opisuje konkretne zachowania - warto dowiedzieć się, z czego one wynikają i co je wzmacnia. Zachowania agresywne u dzieci mogą wiązać się zarówno z zaburzeniami wieku rozwojowego, jak również z mało konsekwentnym i nieczytelnym dla dziecka systemem wychowawczym. Trudno postawić diagnozę tylko na podstawie kontaktu internetowego. Polecam lekturę książki "Sposób na trudne dziecko" A.Kołakowskiego i A.Pisuli. Książka zawiera wiele praktycznych wskazówek na temat postępowania z trudnymi zachowaniami dziecka. I jak najbardziej zachęcam do kontaktu z psychologiem "na żywo".
Dzień dobry,
zdecydowanie tak, to bardzo dobry pomysł, by udać się na konsultację do psychologa dziecięcego. Dziecko może manifestować w ten sposób poważne trudności emocjonalne, dlatego warto poszukać dla syna pomocy.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.