Moje 4 miesięczne dziecko karmione tylko piersią nie potrafi ssać smoczka, wypycha go językiem. Miał

7 odpowiedzi
Moje 4 miesięczne dziecko karmione tylko piersią nie potrafi ssać smoczka, wypycha go językiem. Miała lekkie zaburzenia napięcia mięśni (obnizone napiecie centralne) ale wszystko wraca do normy dzięki ćwiczeniom.
Nie jest to powód do zmartwienia:) Gumowy smoczek dla dziecka przyzwyczajonego do naturalnej piersi jest trudny do zaakceptowania i wiele dzieci nie chce smoczka ssać. Z racji, że ssanie smoczka powoduje wiele dysfunkcji radziłabym przestać próbować i cieszyć się tym:) Ssanie smoczka powoduje nieprawidłowości w rozwoju aparatu mowy oraz samej mowy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie . Jeśli dziecko dokonuje aktu ssania piersi to z pewnością realizuje ten pierwotny odruch . Smoczek nie jest wyznacznikiem . Nie rekomendowany .
Ocenę ssania można dokonać również po obserwacji sutka piersi - kształt, kolor .

Pozdrawiam serdecznie .
Elżbieta Rubys-Paulińska
Dzień dobry, jeśli dziecko prawidłowo ssie pierś, nie ma powodu do niepokoju. Smoczek nie jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Niektóre dzieci odrzucają smoczek i absolutnie nie jest to powód do zmartwień.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Jeśli dziecko prawidłowo ssie pierś, nie widzę powodów do niepokoju. Proszę nie nalegać, aby dziecko ssało smoczek, dla rozwoju aparatu mowy i samej mowy jest to zdecydowanie dobra wiadomość.
Pozdrawiam serdecznie
Witam Panią.
Zaburzona dystrybucja napięcia mięśniowego u dziecka będąca w obszarze stymulacji fizjoterapeuty ma swój wpływ na poziom i jakość funkcjonowania sfery orofacjalnej.
Pani dziecko prawidłowo ssie pierś, więc nie ma problemu z reakcją odruchową jaką jest ssanie. Pani dziecko nie akceptuje smoczka, co uzewnętrznia reakcją specyficzną na jego obecność w jamie ustnej. Możemy tylko zapytać dlaczego jest taka reakcja i szukać odpowiedzi.
Czy wypycha smoczek, bo może to być forma autostymulacji pierścienia tylno - gardłowego? Czy wypycha smoczek bo nie akceptuje w jamie ustnej innej niż Pani pierś struktury, faktury, temperatury, co należy do specyficznej reakcji OUN na bodźce dotykowe.
Warto szukać odpowiedzi na te pytania, gdyż odpowiedź ukierunkuje myślenie i rozszerzy możliwe profilaktyczne działanie w obszarze jamy ustnej. To działania może być wstępem do przygotowania reakcji jamy ustnej dziecka na nowe sensoryczne bodźce. To działanie będzie przygotowaniem dziecka do rozszerzania diety pokarmowej, co prawdopodobnie nastąpi ok.6 m.ż. u dziecka karmionego piersią.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo radości w obserwacji rozwoju Pani córeczki.
Małgorzata Byczyńska
neurologopeda, sensorysta, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka
Witam. Niemowlak nie ma obowiązku ssania smoczka. Jeśli bez problemu ssie pierś to nie ma obawy, że umiejętność ta zaniknie. Jeśli jednak chciałaby Pani wprowadzić smoczek maluszkowi to proszę pamiętać, aby nie był on uspokajaczem na krzyk dziecka. Nie powinno wprowadzać się smoczka, gdy dziecko płacze. Później może być przez to duży problem z jego pozbyciem się (zastanowiłabym się więc czy faktycznie jest potrzebny Pani maleństwu - nie jest polecany). Maluszek może nie przyjmować smoczka, bo nie odpowiada mu kształt lub rodzaj, twardość silikonu.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, rozumiem, że chce Pani wprowadzić smoczek jako rodzaj alternatywy do ssania tzw. nieżywieniowego. Może zbyt długo lub zbyt często Pani zdaniem trwa akt ssania piersi i obserwuje Pani ssanie jako rodzaj uspakajania a nie pobierania pokarmu?
Jeśli tak to warto zastanowić się nad:
- Efektywność pobierania pokarmu?
- Budowa i sprawność jamy ustnej?
- Jak wygląda umiejetność samoregulacji u dziecka, czy ma możliwość badania buzi za pomocą swoich dłoni, czy nie jest nad aktywne w ciągu dnia- w tym zbyt duża ilość bodźców, czy jest dzieckiem przedwcześnie urodzonym, czy jest dzieckiem wysoko wrażliwym?
-Czy odruch ssania jest nadmierny?
Akt ssania spełnia dwie role: żywieniową i dotycząca równowagi emocjonalnej- problemy z samoregulacją.
Smoczek do ssania nie powinien być jedynym atrybutem ćwiczenia samoregulacji.
Odpowiednia ilość pokarmu oraz kangurowanie i związana z tym bliskość jest podstawą bezpieczeństwa u noworodka i niemowlaka do 3 m.ż.
Warto skonsultować się z doświadczonym neurologopedą.
Życzę powodzenia.


Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.