Moja matka, lat 90, z silną demencją, ma ostatnio nasilające się problemy z połykaniem, zarówno poka

18 odpowiedzi
Moja matka, lat 90, z silną demencją, ma ostatnio nasilające się problemy z połykaniem, zarówno pokarmów płynnych jak i stałych. Słyszałam, że ratunkiem mogłaby być pomoc logopedy. Czy to prawda?
Gdzie szukać pomocy w Krakowie? W rachubę wchodzą tylko wizyty domowe.
Z góry dziękuję za pomoc.
Dzień dobry, niestety nie znam środowiska krakowskiego, zatem nie mogę nikogo polecić. Być może, mamie pomogłaby stymulacja śluzówki poprzez ssanie kostki lodu.Kostka lodu dla bezpieczeństwa mamy powinna być w gazie. Podczas połykania broda powinna być przygięta do mostka. Pokarmy powinny mieć gęstszą konsystencję.
Proszę spróbować poszukać wśród absolwentów szkół dla opiekunów osób starszych. W ich szkoleniu jest przewidziana pomoc w zaburzeniach połykania.Pozdrawiam.

Dzień dobry,
proszę udać się do neurologopedy zajmującego się dysfagią.

Z wyrazami szacunku,
Dawid Kołodziejczyk
Witam
Rzeczywiście nauka prawidłowego połykania należy do kompetencji logopedy.
Niestety nie każdy specjalista podejmuje się wizyt domowych.
Warto udać się do przychodni żeby zbadać czym są spowodowane te kłopoty z połykaniem i da Pani kilka wskazówek, aby wspomóc w domu mamę w trakcie spożywania płynów lub posiłków.

Pozdrawiam
Niestety nie mogę Pani pomóc, aktualnie prowadzę terapię na terenie województwa śląskiego.
Proszę szukać neurologopedy od zaburzeeń przełykania , konkretnie od dysfagi, nie logopedy. Niestety nie mogę pomóc bo jestem z Wrocławia.
proszę poszukać logopedy bądź neurologopedy ,który specjalizuje się w DYSFAGII.
Dzień dobry, problemy z połykaniem (niezależnie od wieku) to jak najbardziej sprawa dla logopedy. Ja niestety działam na gruncie poznańskim i trudno jest mi cokolwiek powiedzieć o Krakowie.
Życzę zdrowia i wytrwałości w poszukiwaniach. Pozdrawiam :)
Dzień dobry,
Logopeda na pewno pomoże. Niestety nie jestem z Krakowa, proszę skorzystać z propozycji lokalnych terapeutów. Pozdrawiam serdecznie, Beata Kuca
Dzień dobry, dostała Pani dobre informacje. Pani Mamie może pomóc logopeda lub neurologopeda, który pracuje ze starszymi osobami oraz dotkniętymi dysfagią. Polecam panią Magdalenę Lisowską, jeśli ona nie oferuje wizyt domowych może będzie mogła kogoś polecić.
Pozdrawiam, Izabela Bodek
Dzień dobry,
Nie jestem z Krakowa, więc trudno mi kogoś polecić, ale proszę szukać logopedy/neurologopedy zajmującego się problemami przełykania czyli dysfagii.
Łączę pozdrowienia - Krzysztof Żeber
Witam serdecznie. Zaburzenia połykania należą do jednych z częstszych problemów u osób starszych. Zalecałabym wizytę o wykwalifikowanego logopedy, który zbada objawy towarzyszące jedzeniu i piciu oraz ustali możliwy mechanizm zaburzeń połykania. Tylko ustalenie dokładnej przyczyny opisanych przez Panią problemów, pozwoli na efektywną terapię. Zalecałabym również poinformować o zaistniałych problemach lekarza prowadzącego. Niestety nie znam żadnego specjalisty w tej dziedzinie w Krakowie. Pozdrawiam i życzę powodzenia w terapii.
Szanowna Pani, niestety nie będę mogła pomóc, ponieważ pracujemy tylko stacjonarnie w gabinecie (ul. Królowej Jadwigi 12). Pozdrawiam
Tak. W przedstawionym problemie może pomóc logopeda. Proszę na internecie wpisac: logopeda Kraków nfz. Wyświetla się adres, dojazd. Pozdrawiam
Tak to prawda. Prosze jak najszybciej znalezc dobrego logopede.
polecam płukanie olejem i łagodzenie napięcia masażem leczniczo- terapeutyczny
poz.
Witam serdecznie,
Oczywiście pomoc logopedy w tym kierunku jest niezastąpiona. Logopedzi w tym przypadku również oferują wizyty domowe. Należałoby także zastanowić się nad pomocą neurologopedy. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą w Pani regionie, ponieważ terapia może przynieść znaczne korzyści.
Dzień dobry. Nasuwa się pytanie dlaczego ma problem z połykaniem. Demencja to jedno a połykanie drugie. Proszę się udać do neurologopedy ale wyjaśniłabym co jest powodem problemu połykania.
Dzień Dobry,
jak najbardziej logopeda mógłby wesprzeć Pani mamę terapią oraz odpowiednimi zaleceniami.
Pozdrawiam serdecznie.