Moja mama od wielu lat ma zaburzenia psychiczne. Nigdy nie była diagnozowana. Ma obecnie 54 lata. Gd

1 odpowiedzi
Moja mama od wielu lat ma zaburzenia psychiczne. Nigdy nie była diagnozowana. Ma obecnie 54 lata. Gdy byłam dzieckiem moja mama zaczęła interesować się ezoteryką, medytacją, siłą pozytywnego myślenia oraz różnego rodzaju metodami pseudonaukowymi, które na mnie stosowała. Każdy mój dzień wypełniony był tymi metodami - reiki, metoda silvy, oczyszczanie organizmu z pasożytów piołunem i dziurawcem - to tylko niektóre z nich, a były ich dziesiątki. Gdy miałam 14 lat moja mama zrezygnowała z pracy pod pretekstem "zajęcia się chorym dzieckiem". Miałam problemy w szkole - byłam wyśmiewana i poniżana, ponieważ zachowywałam się jak dziwak, z tego powodu nie chciałam chodzić do szkoły, miała lęki. Miałam wyuczone dziwaczne zachowania, które przejęłam po mamie. W jakiś sposób udało mi się jednak "wyjść na ludzi". Skończyłam studia, usamodzielniłam się i oddzieliłam się od rodziców (mój ojciec nie jest empatycznym człowiekiem i również jest dość specyficzny). Dzięki przyjaciołom udało mi się zmienić - spotkałam osoby, które uświadomiły mi, że zachowuję się jak osoba psychicznie chora. Przez długi czas uważam z resztą, że jestem osobą chorą psychicznie. Udało mi się wyjść z tej roli.
W mojej rodzinie relacje opierają się na udawaniu. Próbowałam normalnie rozmawiać z moją mamą, jednak to zakończyło się poważną kłótnią. Całą tę sytuację opisuję bardzo skrótowo, bo jest to złożona sprawa. Moja mama wyżywa się na mnie i stosuje bierną agresję. Doszło do tego, że chciałam zupełnie zerwać z nią kontakt, ale ostatecznie tak się nie stało. Utrzymujemy kontakt, ale robię to głównie ze względu na nią. W rozmowach zawsze znoszę jej poniżanie, wysłuchuję jej dziwnych teorii. Moja mama wierzy, że "myśl kształtuje rzeczywistość". Nie pracuje od wielu lat, zajmuje się medytacją, chodzi na spotkania swojej grupy medytacyjnej i wokół tego tematu kręci się jej całe życie. Jeśli chodzi o moje życie, to nie interesują jej moje sukcesy i powodzenia, natomiast jeśli tylko wspomnę o czymś negatywnym - np że nie czuję się pewnie itp, ona drąży to, powtarza wielokrotnie i czuję, że się nawet tym ekscytuje, a równocześnie mnie upokarza. Jest to bardzo trudna relacja. Chciałabym zapytać o poradę - jak powinnam rozmawiać z moją mamą, żeby to nie odbywało się moim kosztem. Relacja z moją matką polega na tym, że ona wielokrotnie przekracza granice, znęca się nade mną psychicznie. Jednak już nie wzbudza to we mnie takich emocji jak kiedyś. Jest mi jedynie przykro, bo wiem, że ona się zmaga z bardzo silnymi zaburzeniami i widzi świat w specyficzny, inny i niezrozumiały dla mnie sposób. Na koniec dodam jeszcze, że mama była kiedyś u internisty z powodu bólu barku i lekarz chciał jej dać skierowanie do psychiatry. Mama była oburzona i nie przyjęła skierowania. Moja mama ma ekscentryczny wygląd, ubiera się specyficznie i mówi głosem małej dziewczynki. Czasem mówi w taki sposób jakby była dzieckiem.
Będę wdzięczna za każdą poradę.
Dzień dobry,
bardzo serdecznie namawiałbym Panią na podjęcie terapii indywidualnej, która pozwoliłaby Pani nie tylko poukładać sobie relację z mamą, ale przede wszystkim z samą sobą.
Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Adam Małecki

Adam Małecki

Psychiatra

Kościerzyna

Radosław Olszewski

Radosław Olszewski

Internista, Lekarz rodzinny

Katowice

umów wizytę
Klara Rył-Olczyk

Klara Rył-Olczyk

Psychiatra

Piotrków Trybunalski

Iwona Sobolewska-Drzewicka

Iwona Sobolewska-Drzewicka

Psychiatra

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 151 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.