Moja 6 letnia córka od ok 2 miesięcy kaszle,szereg badań wykazał że kaszel nie ma podłoża choroboweg

7 odpowiedzi
Moja 6 letnia córka od ok 2 miesięcy kaszle,szereg badań wykazał że kaszel nie ma podłoża chorobowego.Nasza pediatra twierdzi że może to być kaszel na tle nerwowym.Czy to możliwe i w jaki sposób z tym walczyć?
Dzień dobry,

opisane objawy mogą mieć podłoże psychiczne (tzw. zaburzenia/objawy psychosomatyczne), szczególnie jeśli lekarze wyeliminowali przyczyny stricte biologiczne. W tej sytuacji warto rozważyć konsultacje ze specjalistą psychoterapii, dzięki czemu mogą Państwo zauważyć coś w funkcjonowaniu dziecka, rodziny, środowiska itd., co nie jest możliwe podczas wizyty lekarskiej, a co pomoże zidentyfikować powód dla którego u córki rozwinął się taki, a nie inny objaw - jaką funkcję on spełnia, co daje córce, a może systemowi rodzinnemu itd. Niewykonalnym zadaniem jest podanie gotowej recepty, jak "walczyć" z objawem, jeśli nie zna się jego podłoża.

Pozdrawiam i życzę znalezienia odpowiedniego profesjonalisty, który będzie pomocny w opisanej sytuacji.

Anna Jerzak

Dzień dobry,

Proponuję udać się do psychoterapeuty specjalizującego się w terapii rodzin.

Pozdrawiam
Witam,

Jeśli zostały wykluczone powody medyczne - biologiczne kaszlu, to faktycznie należałoby się zwrócić w stronę przyczyn psychosomatycznych, czyli objawów fizycznych, które powodowane są przez psychologiczne funkcjonowanie. Skrótowo można powiedzieć, że ten kaszel jest nie tylko z jakiegoś powodu, ale przede wszystkim "po coś". Jednak dopiero po wizycie u psychologa na konsultacji - najlepiej takiego, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi można powiedzieć coś więcej. Proszę również być gotowym na to, że to może być "objaw systemu rodzinnego" czyli u córki występuje wspomniany kaszel, ale zmiany, wsparcia potrzebuje np. inny członek rodziny.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Ja proponuję jeszcze ( jeśli Pani nie była) wybrać się do alergologa.
Gdyby to ne przyniosło pozytywnego rozwiązania pozostaje psycholog, psychoterapeuta rodzinny, systemowy.
Myślę że pediatra ma rację kaszel ma podłoże psychosomatyczne, nerwicowe.Zalecam terapię rodzinną celem znalezienia przyczyn i dobrania odpowiedniego sposobu pracy. Życzę powodzenia Wiatr Anna
Kaszel córki może mieć podłoże nerwowe. Jednak w przesłanym zapytaniu jest za mało informacji, aby można było potwierdzić czy tak jest. Zachęcam do konsultacji z psychologiem w celu lepszego poznania i zrozumienia sytuacji oraz i znalezienia optymalnych rozwiązań.
Z pozdrowieniami Anna Arciuch
Przyczyn kaszlu u malego dziecka moze byc bardzo wiele. Zawsze zaczynamy od medycyny i diagnozy roznicowej u Pediatry i Pulmonologa, a takze Gastroenterologa, (np.pasozyty bywaja powodem nocnego kaszlu i wymiotow u dziecka, wiec niezbedne beda badania kalu) i psychoedukacji wlasnej, czyli zapoznania sie z dostepnymi zrodlami wiedzy na temat kaszlu u dzieci. Jesli, rzeczywiscie wykluczone sa przyczyny somatyczne-mozna w raz z psychologiem przyjrzec sie podlozu psychosomatycznemu choroby. Niezbedny bylby dokladny wywiad o funkcjonowania dziecka od okresu prenatalnego wraz z wywiadem rodzinnym oraz obserwacja gabinetowa dziecka+badania np.wystandaryzowanymi metodami projekcyjnymi, ktore czesto przez dziecko moga byc odbierane jako ciekawa, tworcza zabawa, a dla psychologa sa zbiorem bardzo cennych informacji o dziecku.