Mój syn ma trudności z nauką. W poradni uzyskał wynik 79 w skali wisc-r czyli poniżej przeciętnej. P

3 odpowiedzi
Mój syn ma trudności z nauką. W poradni uzyskał wynik 79 w skali wisc-r czyli poniżej przeciętnej. Pani badająca napisała w nawiasie dolny próg przedziału. Czy to oznacza najniższy stopień inteligencji? Syn ma przejść ponowne badanie ponieważ minęło od tego czasu 2 lata. Czy możliwe jest to żeby teraz ten wynik był przynajmniej przeciętny? Bo tym 79 jest załamana.
Witam Panią,

Pani syn był badany testem inteligencji Wechslera. Wynik testu dzielony jest na przedziały. Poniżej przeciętnej uzyskuje osoba której wynik mieści się w przedziale 70-89. Wartość 79 jest w środku przedziału. Jeżeli chodzi o ostatnie pytanie to oczywiście wynik może się zmienić w każdą ze stron. Wszystko zależy od tego czy w okresie od poprzedniego badania do chwili kolejnego badania z dzieckiem pracowano nad poprawą tych kompetencji w których wykazano deficyty. Należy również dodać że czasami wynik się zmienia gdyż przykładowo za pierwszym razem badany był w dużym stresie co przekładało się na odpowiedzi a za drugim razem już tak nie jest i w związku z tym wynik jest wyższy.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Dzień dobry, powszechnie znany podział inteligencji wg skali Wechslera mówi, że osoba uzyskująca wyniki w przedziale 85-114 ma średni iloraz inteligencji. Osoby mające wyniki w przedziale 70-84 znajdują się w przedziale niskiego ilorazu inteligencji, a wynik w granicach 70 pkt. może świadczyć o osobie znajdującej się na pograniczu upośledzenia umysłowego. Co to oznacza dla Pani syna? Może on mieć problemy w trakcie kariery szkolnej na poziomie podstawowym. Jak to się ma do populacji? W większości przypadków osoby z takim ilorazem inteligencji jak Pani syn kończą szkoły zawodowe i całkiem dobrze radzą sobie na rynku pracy. Wszystko zależy od tego, czy mają jakieś zainteresowania i czy są wspierane przez bliskich w ich rozwijaniu. Tak jak wspomniał już mój szanowny kolega, najważniejsze jest, aby odpowiednio pracować z synem i wspomagać go w rozwijaniu jego zainteresowań. Bardzo możliwe, że po nowym badaniu okaże się, że wynik jest lepszy od poprzedniego. Jeśli jednak tak nie będzie, proszę nie załamywać rąk i nie myśleć, że to koniec świata. Proszę wspierać syna i pomagać mu w spełnieniu jego marzeń zawodowych. Pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska
Droga Pani
Pani syn uzyskał wynik określany jako inteligencja niższa niż przeciętna (jest to przedział od 70 do 89 więc syn znajduje się w środku przedziału). W związku z trudnościami syna w nauce, przeprowadza się co jakiś czas badanie inteligencji w celu określenia obszarów trudności i dostosowania metod pracy. Oczywiście wynik testu może obecnie być wyższy - w zależności od poczynionych postępów i pracy nad wcześniej określonymi deficytami.