Mój partner mówi, że się do niczego nie nadaję, co zrobić?

4 odpowiedzi
Mój partner ciągle mi mówi, że się do niczego nie nadaję. Nie zauważa, jak się staram na co dzień. Zawsze znajdzie minusy. Nigdy mnie nie chwali. A krytykuje wszystko: styl sprzątania, przygotowanie posiłków, to jak się ubieram. Poza tym, wyzwiska pod moim adresem to chleb powszedni”. Wiem, że to nękanie psychiczne, jednak nie wiem, co robić. Czy powinnam go zostawić? Czy pomoże terapia?
Dzień dobry,
Z Pani opisu wynika, że partner stosuje wobec Pani przemoc słowną i psychiczną. Wydaje mi się, że warto by było, żeby omówiła Pani ten problem ze specjalistą zajmującym się przemocą. Trzeba dokładnie określić nasilenie problemu i zastanowić się nad kolejnymi działaniami jakie może Pani podjąć, żeby o siebie zadbać i zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Proszę zajrzeć na stronę: niebieskiej linii oraz centrum praw kobiet (w szczególności zakładka baza wiedzy/poradniki dla kobiet/ poradniki psychologiczne). Może też Pani zadzwonić na wskazane tam numery, żeby móc omówić szczegółowo to, co się dzieje w Pani związku i jakie formy przemocy stosuje partner oraz opracować plan działania na najbliższy czas,
Jeśli sprawca przemocy nie widzi problemu lub wręcz neguje jego istnienie i sam nie pracuje nad wprowadzeniem zmiany (np.: poprzez podjęcie terapii) to są małe szanse na to, że się zmieni. A nawet jeśli podejmie terapię, to jej wynik nie jest pewny. Wiem że być może liczyła Pani na nieco inną odpowiedź, jednak warto sobie wcześnie zdać sprawę z tego, że innych nie jesteśmy w stanie zmienić, choćbyśmy nie wiem jak bardzo się starali.

W tym momencie najważniejszą osobą, o którą Pani powinna zadbać jest Pani i tylko Pani.

Pozdrawiam

Jeśli dochodzi do przemocy psychicznej w związku (a tym własnie jest nękanie) terapia jest wręcz konieczna. Przede wszystkim po to, aby odzyskać poczucie własnej wartości, a potem znaleźć siłę do podjęcia decyzji korzystnych dla Pani.
Czy powinnam go zostawić? Na podstawie tych informacji na pewno nie powinno się wyrokować a szczególnie przez internet .Dlatego o takich decyzjach tutaj nie ma się co rozpisywać. Czy pomoże terapia? Nie powinna zaszkodzić ale do terapii muszą być zmotywowane dwie strony i być może dwie strony muszą brać pod uwagę pewne zmiany w swoim postepowaniu i myśleniu .Podczas terapii terapeuta też za państwa takiej decyzji nie podejmie.
Życzę powodzenia
Dzień dobry,
opisuje Pani takie zachowanie partnera, które można zaliczyć do zachowań przemocowych – jest to przemoc psychiczna. Bardzo dobrze, że Pani reaguje, ponieważ z doświadczenia wiem, że im dłużej kobieta akceptuje takie zachowania mężczyzny lub zwyczajnie puszcza je płazem, tym trudniej potem wyjść z takiej sytuacji. A przemoc w związkach często ma tendencje do pogłębiania się i nasilania z czasem. Dlatego trzeba reagować szybko. Terapia jak najbardziej może pomóc. Najkorzystniej było by gdybyście Państwo zgłosili się wspólnie do psychoterapeuty, który oceni sytuację i zaleci terapię pary lub indywidualna. To zależy od dynamiki przemocy w waszym związku, indywidualnych predyspozycji i trudności emocjonalnych. Jeżeli jednak partner nie zgodzi się na konsultacje u psychoterapeuty zachęcam by Pani udała się tam sama. Psychoterapeuta pomoże Pani świadomie ocenić sytuację, jej konsekwencje oraz uczucia jakie Pani teraz przeżywa. Dzięki temu łatwiej będzie Pani podjęć najlepszą dla siebie decyzję.
Życzę powadzenia.