Mój dziadek miał 2 udary mózgu i jeden stan przedudarowy teraz lekarze wykryli mu rwę kulszową i prz

2 odpowiedzi
Mój dziadek miał 2 udary mózgu i jeden stan przedudarowy teraz lekarze wykryli mu rwę kulszową i przepisali mu na to zastrzyki które bierze juz od trzech tygodni. Mój wujek ma córkę do której przychodzi rehabilitytant rozmawiałem z tym panem i on mówi że to może być coś związanego z udarem. Boję się o dziadka prosił bym o jak najszybszą odpowiedź
Szanowny Panie
problem nie jest łatwy do rozpoznania (czasem konsekwencje udaru, np. niedowłady, zaburzenia mowy albo zrozumienia pytań przez pacjenta, bardzo utrudniają postawienie precyzyjnej diagnozy). Niemniej jednak są to generalnie dwie zupełnie osobne patologie. Udar dotyczy najwyższych pięter (tzw. ośrodkowy układ nerwowy), a rwa jest związana z najniższym poziomem (obwodowy układ nerwowy), zatem objawy są też diametralnie różne (ale jak napisałem powyżej, takie ,,dwa grzyby w barszczu" mogą utrudniać rozpoznanie).
Tę wątpliwość może rozstrzygnąć tylko neurolog, który zbada dziadka i będzie miał wgląd w pełną dokumentację.
dr Andrzej Żytkowski

Jedna choroba nie wyklucza drugiej. Szczególnie jeśli chodzi o ludzi starszych. Trudno cokolwiek wyrokować nie mogąc zbadać i samemu orzec przyczyny tego stanu. Dla lekarza neurologa nie powinno być kłopotu orzec co się dzieje z Dziadkiem. Pozdrawiam Maciej Majos.