Migdałki - problem

1 odpowiedzi
Witam, od jakichś dwóch tygodni, mam wrażenie że coś utkneło mi za migdałkiem. W ciągu dnia często o tym zapominam, ale wieczorem w momencie zasypiania zaczyna się męczarnia. Staram się przełknąć, popić nic nie pomaga, ale przymus przełykania jest bezwarunkowy. Nie choruję, nie mam zapalenia gardała jedyny problem z migdałkami jest taki, że często resztki jedzenia mi się w nich gromadzą i wypadają w najmniej odpowiednim momencie - sprawdzałam i nic tam nie ma. Nie wiem co robić.
Witam!
W odniesieniu do "złogów w migdałkach podniebiennych" to tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku szerokich krypt (otworków) w obrębie migdałków - nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym. Proponowałbym wymaz z gardła - oceną ewentualnej flory bakteryjnej + badanie ASO
Istnieje również prawdopodobieństwo rozpoznania (PNDS) - czyli zespołu spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła - Konieczna weryfikacja pod kątem pochodzenie wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?
Niezbędna konsultacja laryngologiczna z rozważeniem badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), endoskopia?
W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna, mentol).
W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego postępowania oraz leczenia proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski -laryngolog-bydgoszcz.pl