Miałem nogę w ortezie na sztywno przez 8 tygodni i po jej zdjęciu nie mogłem zgiąć nogi,zanikły też

33 odpowiedzi
Miałem nogę w ortezie na sztywno przez 8 tygodni i po jej zdjęciu nie mogłem zgiąć nogi,zanikły też mięśnie.Na początku chodziłem z 2 kulami bo tylko tak dałem radę.To było 2,5 miesiąca temu.Ćwiczę wg zaleceń fizjoterapeuty,obecnie chodzę już samodzielnie noga jest coraz mocniejsza a nogę rozruszałem do 90 stopni przez te 2,5 miesiąca.Czy to dobry wynik w takim czasie?Czy są powody do zmartwień że jest to tylko 90 stopni?I czy wróci ta noga do pełnego zakresu zgięcia tak jak wcześniej?
Pozdrawiam Rafał
Dzień dobry,
informacje przesłane przez Pana niestety są niewystarczający aby wydać opinie na temat stanu kończyny dolnej. Rozumiem, że chodzi o staw kolanowy, jednak nie opisał Pan urazu i nie podał żadnych wyników z badań obrazowych. Bardzo proszę o przesłanie większej ilości informacji jaki był uraz? co zostało uszkodzone?
Łączę pozdrowienia
dr Jakub Pawłowski

Każdy osiąga optymalny zakres ruchu w swoim tempie. Jeśli stosuje się Pan do zaleceń fizjoterapeuty to wszystko powinno być w porządku. Dla dalszego wzmacniania na pewno korzystne będą ćwiczenia izometryczne, realizowanie zaleceń również w domu, odpowiednia postawa.
Ciężko powiedzieć czy to dobry czy zły wynik. Nie znam przyczyny usztywnienia w ortezie. Ale jeśli noga jest gotowa do pełnego obciążania pod kątem klinicznym to generalnie 90 stopni jest zdecydowanie za mało. Możliwe, że wdał się już przykurcz torebkowy, który samodzielnie będzie trudno rozciągnąć. Proponuję udać się do fizjoterapeuty na konsultacje a w razie konieczności poddać się zaleconej terapii.
Nie napisał Pan, co było powodem zastosowania ortezy, więc myślę, że powinien Pan to pytanie zadać swojemu lekarzowi ortopedzie. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.
Dobry wieczór,

rozumiem zaniepokojenie natomiast bardzo dużo zależy tutaj od rodzaju urazu jaki miał miejsce. Pisze Pan o nodze w ortezie, a co dokładnie z tą nogą stało? To jest w stanie ukierunkować wtedy postęp powrotu do zdrowia i prawidłowego zakresu ruchu w stawie kolanowym.

Z pewnością orteza przyczyniła się do zaniku i przykurczu masy mięśniowej uda. Najważniejsze, że jest kontrola fizjoterapeuty. Zazwyczaj w tym okresie zakres powraca już do ok 100 stopni, ale to wszystko zależy od rodzaju urazu. W swoim doświedczeniu widzę, że naprawdę u każdego jest wiele czynników, które różnicują szybkość powrotu po urazach jak złamania, zerwania mięśni czy też zerwania więzadeł krzyżowych.

Noga powinna wrócić do sprawności, być może sam zakres ruchu nie będzie w 100% odtworzony, ale to wymaga czas (znów nasuwa mi się pytanie o rodzaj urazu :P?)

Powodzenia w dalszych ćwiczeniach, zachęcam do kontaktu mailowego bądź telefonicznego z mojej strony lub profilu na znanylekarz. pl / www.physioart. pl

Pozdrawiam
Przemysław Jeziorski
To bardzo dobry wynik Panie Rafale, noga powinna wrócić do niemal pełnego zakresu ruchu! Oby tak dalej!! :)
Witam! Nie napisał Pan o przyczynie dolegliwości, i celu zastosowania ortezy. 90' to mały zakres po takim czasie, chyba, że nastąpiły poważne zmiany o których nie wiem. Proponuję udać się do sprawdzonego Fizjoterapeuty. Pozdrawiam
Z opisu wynika, że jest stały postęp. Proszę ćwiczyć regularnie zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Cel w postaci pełnego zgięcia nogi, analogicznie do nogi zdrowej, jest realny choć może to zająć jeszcze wiele miesięcy.
Witam, zalecam mimo wszystko skonsultować się z fizjoterapeutą, bo 90* to nie jest nawet połowa zakresu zgięcia zdrowej kończyny. Lepiej skonsultować się ze specjalistą w celu oceny funkcji i zaplanowaniu dalszego postępowania aby odzyskać pełne fizjologiczne zakresy ruchomości. pozdrawiam.
Witam,
Nie podał Pan informacji z jakiego powodu noga była unieruchomiona - to bardzo istotne z tej racji, że wtedy można dopiero oceniać co, jak i kiedy jest "normą". Zakładam, że jest Pan w dobrych rękach. więc proszę kontynuować rehabilitację. Powodzenia
Mateusz Idzikowski
Witam każdy pacjent jest indywidualny i nie można powiedzieć jasno czy to dobrze czy źle czy dużo czy mało ze względu na to że każdy leczy się w swoim tempie więc na spokojnie niech Pan pracuje nad swoją nogą i powoli przekracza swoje granice. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Warto udać się na indywidualną terapię do fizjoterapeuty. Wtedy za pomocą specjalistycznych technik powinien zwiększyć zakres ruchu na ile jest to możliwe po przebytym urazie.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Panie Rafale, rokowanie na temat powrotu sprawności nogi zależna jest przede wszystkim od rodzaju urazu jakiego Pan doznał. Proszę zgłosić się do specjalisty wraz z pełną dokumentacją medyczną. Po badaniu i analizie dokumentacji będzie można odpowiedzieć na Pańskie pytanie. Pozdrawiam
Szanowny Pani,
zaniki i przykurcze mięśniowe to normalna sytuacja po unieruchomieniu.
Staw kolanowy dość dobrze poddaje się rehabilitacji, stąd myślę że jest duża szansa na przywrócenie zadowalającego zakresu zgięcia. Czy do stanu sprzed kontuzji? Tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, więc nie pozostaje Panu nic innego jak tylko WALCZYĆ !!

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Domyślam się, że ma Pan problemy z ruchomością stawu kolanowego.
Wydaje się, że staw kolanowy mógłby zginać się dalej niż 90 stopni w ciągu 2,5 miesiąca. Jeśli w stawie kolanowym nie ma żadnych strukturalnych ograniczeń, powinien on mieć możliwość zgięcia takiego samego jak przed urazem, a więc około 150stopni. Wszytko jednak zależy od Pana urazu i stanu stawu kolanowego. Może to być trudne poprzez samodzielne ćwiczenia w domu, zalecałbym terapię manualną u fizjoterapeuty lub osteopaty.
Pozdrawiam serdecznie,
Piotr Dulny
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Powodów do zmartwień raczej nie ma, 90 stopni osiągnięte w 2,5 miesiąca wynik raczej normalny. Jeśli chodzi o zakres ruchomości powinien powrócić jednak jest to sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników...
Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski
Jeśli przed ortezą zakres był pełny, a zabieg/uraz nie zmienił czegoś w kolanie to noga powinna wrócić do pełnej sprawności. 2,5 miesiąca to może trochę za długo, trzeba pracować intensywniej. Proszę nie zapominać o wyproście, jest bardzo ważny
Witam, nie napisał Pan z jakiego powodu była ta noga w ortezie. 2,5 miesiąca to trochę długo jak na 90 stopni tylko. Polecam skonsultować to z Fizjoterapeutą/Osteopatą. Jeśli Pan z Radomia lub okolic to zapraszam do Mnie. Pozdrawiam Grzegorz Zaborowski Hand-Med
Tak. Pozdrawiam
witam, dobrze że Pan ćwiczy, aczkolwiek moim zdaniem to za mało. Proszę ćwiczyć dalej, ale ja bym zalecił regularne spotkania z fizjoterapeutą który terapią manualną po uwalnia tkanki dookoła stawu i wspólnie przywrócicie 100proc zakres. Proszę poszukać w swoim mieście rzetelnego fizjoterapeutę, np zkursami medycyny ortopedycznej, kaltenborna czy jakiegoś innego szkolenia certyfikowanego z omt (ortopedycznej terapii manualnej),pozdrawiam
Lewandowski
Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy odzyskiwaniem zakresu ruchu w przypadku np. złamania śródstawowego, a po rekonstrukcji więzadeł lub po urazie skrętnym. Rozumiem, że pytanie dotyczy stawu kolanowego. Jeżeli noga musiała być sztywna przez osiem tygodni to mogło być to związane, np. ze złamaniem rzepki i wówczas czas powrotu do funkcji kolana opisany przez Pana jest zadowalający (w tym wypadku miałby Pan gips w pierwszych dwóch tygodniach po urazie). Z kolei w przypadku zwichnięcia kolana w niewielkim stopniu, długie unieruchomienie mogło spowodować powikłania, które wyrażają się obecnie nieuzyskaniem większego zakresu ruchu. Dodatkowo istotnym jest co, sądzi Pana fizjoterapeuta, czyli m. in. w jaki sposób i jak trudno uzyskać było te 90 stopni zgięcia. Proszę pamiętać, że w przypadku kolana o wiele ważniejszy w pierwszych tygodniach jest zakres przeprostu. Istnieje jeszcze wiele czynników pod kątem których analizuje się powodzenie terapii, istnienie powikłań lub rokowań. I dodam jeszcze, że samo wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę, a zwiększanie zakresu ruchu technikami fizjoterapeutycznymi to dwie osobne sprawy. Proszę zdać się na opinię specjalistów, pod których jest Pan opieką.
Witam. Proszę o więcej informacji. Przede wszystkim proszę opisać uraz.
Witam
Dużo zależy od przyczyny unieruchomienia i tego co precyzyjnie zostało unieruchomione. Ważny jest też przebieg rehabilitacji i jej intensywność, gdyż to powinno być prexyzyjnie pod Pana dobrane. Pozdrawiam i zapraszam
Dzień dobry,
muszę Pana zasmucić, to niestety nie jest dobry wynik. Po takim okresie noga powinna już pracować w pełnym zakresie ruch. Im dłużej będzie Pan zwlekał tym będzie trudniej wrócić do pełnej sprawności. Ćwiczenia to nie wszystko, powinien się Pan spotkać z fizjoterapeutą również w celu pracu manualnej z tkankami miękkimi.
Pozdrawiam
Alicja Sauermann
Reha AS
Witam Cię Rafale wiesz co
z mięśniami to trzeba ostrożnie jeżeli były one w zaniku to stopniowo trzeba je wzmacniac aby ich za szybko nie przeciążyc bo niestety trzeba poświęcić trochę więcej czasu aby one się wzmocnił i zbudował na nowo. Tak to dobry wynik. Nie to nie są zasnę powody do zmartwień
Myślę że powrót do zdrowia to kwestia czasu. Jednym udaje sie to wcześniej innym później. Czas rekonwalescencji nie jest nigdy z góry ustalony.
Dzień dobry. Wynik nie porywa ale źle nie jest. Jezeli uda sie przejść 100 stpni przy zachowanym pelnym wyproscie, to z mojego doświadczenia mogę napisać że, osiagnie Pan pelny zakres ruchu. Cierpliwość i wytrwałości życzę pozdrawiam serdecznie Sławek
Z jakiego powodu była w ortezie ? Raczej kiepski wynik
Dzień dobry,
Panie Rafale fizjoterapeuta na podstawie Pana wyników badań na pewno stwierdził na ile jest możliwy powrót zakresu ruchu w stawie. Dość często po różnych uszkodzeniach nie jest możliwy w pełni powrót do pełnego zakresu. Czasami doświadczony rehabilitant potrafi trafnie ocenić na ile może sobie pozwolić z uzyskaniem ruchomości w stawie tak żeby dalej nie dochodziło do uszkodzeń.
Zapytał Pan czy noga wróci kiedyś do stanu takiego co kiedy. Szczerze mówiąc ciężko mi określić skoro nie widziałam Pana osobiście.
Pozdrawiam,
Ewelina :)
Witam serdecznie. Na pewno łatwiej było by Panu odpowiedzieć gdyby napisal Pan z jakiego powodu miał Pan tak długie unieruchominie. Zakładam też, że chodzi o 90 stopni zgiecia w stawie kolanowym a na poczatku nie mial Pan zgiecia wcale. Na pewno pozytywne jest to, ze udało się uzyskać poprawę. Bardzo ciężko okreslic jak dalej będzie wyglądało przywracanie Pana zakresu ruchu. Zazwyczaj na początku rehabilitacji wyniki są najlepsze i zakres powiększa się szybciej. Im mniej go brakuje tym wolniejsze są postepy. Na pewno należy się upewnic czy w stawie nie doszło do zrostów, ktore mogą być niemożliwe do usunięcia przez fizjoterapeutę. Mogly powstac na skutek braku ruchu. Na pewno powinien Pan obserwować jakie są wymiki rehabilitacji - jesli w trakcie 5 spotkań nie udaje się uzyskać ŻADNEJ, nawet najmniejszej poprawy warto zastanowić się nad konsultacja z zaufanym lekarzem ortopeda. Jeśli postępy nie są spektakularne ale systematyczne, powinno być dobrze, ale rehabilitacja może być dlugotrwala. Pozdrawiam
Witam serdecznie,

bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Oczywiście w pierwszej kolejności nasuwa się pytanie dlaczego noga była w ortezie. Wiadomo, że wydłużanie okresu stosowania ortez, następnie chodzenie z kulami a później leczenie za pomocą ćwiczeń jest mało skuteczne.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Witam
Podstawowe pytanie ode mnie, z jakiego powodu noga była w ortezie ?
90stopni po okresie 2,5 miesiąca od urazu to zdecydowanie za mało.
Przykładowo przy rehabilitacji po rekonstrukcji ACL w okresie 6-9 tygodnia dochodzi się do ok 120 stopni zgięcia przy odpowiednio prowadzonej rehabilitacji.
W okresie tym każdy kolejny tydzień rehabilitacji wiąże się ze wzrostem intensywności ćwiczeń oraz poziomu trudności.
Przez cały okres zalecana jest kontrola obrzęku stawu, manualne mobilizacje rzepki we wszystkich kierunkach, a także kontrola prawidłowych wzorców ruchowych.
Jeśli nie widzi Pan rezultatów dotychczasowego usprawniania, zapraszam na wizytę i konsultację.
Pozdrawiam Kamil Bogucki - FIZJO IMPULS Fizjoterapia i terapia manualna
Dzień Dobry, jaki był cel, przyczyna zastosowania ortezy?