Metody rehabilitacja spłyconej lordozy lędźwiowej

7 odpowiedzi
Po prześwietleniu kręgosłupa okazało się, że mam spłyconą lordozę lędźwiową. Od neurologa dostała skierowanie na rehabilitację. Lekarz w przychodni rehabilitacji przepisał mi prądy, lampy i masaż mechaniczny. Niestety zabiegi nie przynoszą ulgi. Czy powinnam swoją rehabilitację rozszerzyć o masaże i/lub ćwiczenia?
Witam,
Spłycona lordoza często współtowarzyszy dyskopatii, najpopularniejszej przyczynie bólu pleców. Złe nawyki ruchowe i ergonomiczne mogą w tej sytuacji znacznie szybciej doprowadzić do progresji problemu, w tym objawów bólowych. Żaden zabieg z zakresu fizykoterapii nie jest w stanie odwrócić tej sytuacji, masaż mechaniczny na pewno może być pomocny, jednak, hmm, masaż masażowi nierówny. Podstawowymi ćwiczeniami przy dyskopatii są powtarzane ruchy przeprostu/ zgięcia, opisane w metodzie McKenziego. Są to bardzo proste zadania, nie wymagające regularnych wizyt w gabinecie. Technikę można podejrzeć na YouTube, jednak ćwiczenia należy poprzedzić dokładną diagnozą biomechaniczną, stawianą przez WYKSZTAŁCONEGO fizjoterapeutę, niekiedy także lekarza (na stronie Instytutu McKenziego można podejrzeć listę certyfikowanych terapeutów- jednak wystarczy skończyć I moduł metody, aby mieć o niej pojęcie). Gdybym miała coś doradzić, odwiedziłabym gabinet prywatny, w którym stosuje się metodę McKenzie i terapię manualną- można to sprawdzić na stronach www lub telefonicznie. Stanowczo powinna Pani rozszerzyć rehabilitację o działania mechaniczne oraz korektę nawyków. Pozdrawiam.

Witam, sama spłycona lordoza lędźwiowa nie stanowi zazwyczaj źródła bólu natomiast w wyniku specyficznego ustawienia i obciążenia poszczególnych struktur kręgosłupa do prowokacji bólowej może oczywiście dojść. Zdecydowanie powinna Pani rozszerzyć terapię o odpowiednie ćwiczenia a nawet zastąpić nimi zabiegi fizykalne (prądy, lampy etc). Problem ma podłoże mechaniczne i w ten sposób powinien być rozwiązany.
Pozdrawiam
Witam,

Trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie znam dokładnie opisu objawów, więc bez diagnozy nie mogę powiedzieć co może Pani pomóc. Ćwiczenia mogą przynieść ulgę pod warunkiem, że będą dobrane indywidualnie do Pani przypadku. Jeśli będzie wykonywała Pani nieodpowiednie ćwiczenia stan może się pogorszyć. Z kolei masaż nie zawsze jest wskazany, a zależy to od zaawansowania dolegliwości. Proszę wziąć pod uwagę terapię manualną, która przynosi bardzo dobre efekty. W związku z powyższym zapraszam na konsultację.

Pozdrawiam serdecznie,
FizjoMedical
mgr Łukasz Kowalczyk
Dzień dobry,
Spłycenie lordozy lędźwiowej, jak również innych krzywizn kręgosłupa (ponieważ zmiana taka zachodzi najczęściej również w sąsiednich odcinkach kręgosłupa), jest wynikiem nieprawidłowej kontroli krótkich mięśni przykręgosłupowych. Dzieje się tak na skutek przeciążeń statycznych i dynamicznych (np. długotrwała praca biurowa, fizyczna czy urazy sportowe), które nie zostały zrównoważone ćwiczeniami czy rehabilitacją. Ciało ulega samoregulacji, dostosowując wewnętrzny system napięć poprzez wytwarzanie kompensacji. Taką kompensacją może być np. podwyższone napięcie mięśni pleców lub ograniczenie ruchu w stawach. Likwidacja takich kompensacji będzie prowadziła do chwilowej poprawy samopoczucia, jednak nigdy nie spowoduje usunięcia pierwotnej przyczyny problemu, dlatego dolegliwości będą powracać lub przyjmą inną postać - będzie to naturalna reakcja organizmu na źle prowadzoną terapię.
Reasumując wymaga Pani specjalistycznego zdiagnozowania przyczyny problemu oraz zaplanowania i podjęcia odpowiedniej terapii mającej na celu działanie przeciwbólowe, lecznicze i profilaktyczne.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Zdecydowanie tak. Terapia manualna, ćwiczenia, masaż.
Witam serdecznie
Co do spłyconej lordozy same prądy i lampa oraz masaż to troszeczkę mało. Warto byłoby rozszerzyć o ćwiczenia. Ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie warto popatrzyć się które mięśnie są nadmierne napięte które rozciągnięte.i zwrócenie uwagi na kilka innych czynników które towarzyszą spłyceniu lordozy.
Pozdrawiam. :)
Witam serdecznie,
Spłycona lordoza lędźwiowa to tylko diagnoza. Bardzo rzadko ta dysfunkcja boli, znacznie częściej dolegliwości kręgosłupowe mają inne pochodzie. Cała fizykoterapia jest mało skuteczna w tego rodzaju dolegliwościach. Zaleciłbym bardziej terapię manualną lub osteopatię. Na wizycie dowie się Pan/i co jest pierwotną przyczyną dolegliwości, dlaczego ta patologia zaistniała ponadto zostanie ona poddana terapii co przyniesie ulgę.
Zapraszam na umówienie się na wizytę.

Pozdrawiam
mgr Mateusz Szelągowski