Metoda ARPWave na naderwane więzadła

8 odpowiedzi
Witam.

Mam pytanie odnośnie metody leczenie urazów / naderwań więzadeł ARPWave. Jak jest ona oceniana z medycznego punktu widzenia?
Czy jest szansa, ze w przypadku naderwania ACL II stopnia z utrzymujacym sie uczuciem niestabilnosci ta metoda pozwoli uniknąć operacji?
Wiek 26 lat, minelo 2 miesiace od urazu.

Pozdrawiam,
Adam
Naderwania II stopnia zwykle nie prowadzą do dużej niestabilności. Z medycznego punktu widzenia nie jest oceniana albo nie potrafiłem znaleźć właściwej literatury, większość informacji, to reklamy. Jeśli stosowanie tego urządzenia jest dodatkiem do właściwego treningu, to można spróbować.

Szanowny Panie,
nie została do tej pory opracowana metoda nieoperacyjna, która pozwala na odtworzenie zerwanego więzadła.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Panie Adamie.
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego 2 stopnia potwierdzone MRI lub USG po urazie stawu kolanowego, gdy w badaniu potwierdza się niestabilność jest wskazaniem do artroskopii stawu kolanowego. Podczas tego badania możemy stwierdzić bardziej rozległe uszkodzenie ACL (więzadła krzyżowego przedniego), lub je wykluczyć. Często się zdarza, że więzadło jest uszkodzone w pobliżu przyczepu bliższego i MRI i USG wskazują na zachowanie ciągłości ACL, w badaniu artroskopowym jednak potwierdza się całkowite uszkodzenie. Przyczyną tych rozbieżności jest fakt że USG a bardziej MRI są badaniami statycznymi stwierdzającą stan struktur wewnątrz kolana, natomiast badanie artroskopowe umożliwia nam obejrzenie tego więzadła, sprawdzenie jego napięcia. To badanie ma jeszcze jedną wielką przewagę, że gdy operator stwierdzi, że takie więzadło jest uszkodzone, może od razu rozpocząć leczenie, i wykonać zabieg rekonstrukcji, czyli badanie przekształca się w leczenie.

W przypadku metody ARPWave nie wykluczam skuteczności tej metody, natomiast w dzisiejszych czasach podstawą leczenia jest EBM (Evidence-based medicine - medycyna oparta na faktach, czyli potwierdzona badaniami), metoda ta na chwilę obecną nie posiada badań klinicznych odnośnie jej skuteczności. Nie oznacza to tego, że ona nie działa, ale tyle że jej skuteczność nie została udowodniona. W Pana przypadku uczucie niestabilności wskazuje na podejrzenie całkowitego uszkodzenia ww. więzadła, a takie uszkodzenia można leczyć tylko operacyjnie, żadna siła, dieta, i zabiegi nie spowoduję przyrośnięcia się zerwanego więzadła do kości. Rozstrzygającym w Pana przypadku powinno być badanie artroskopowe.

Pozdrawiam
Haluxy.pl
Należy pamiętać że to jedynie metoda wspomagająca ćwiczenia z rehabilitantem. Nie pozwoli uniknąć operacji. Pozdrawiam
według moich obserwacji i fizjoterapeutów z którymi pracuje raczej nie. jednak nalezy zaznaczyć iż kwalifikacja do zabiegu odbywa się w oparciu o wnioski z badania i badania obrazowe. uszkodzenie II* nie musi dawać niestabilności a uczucie niestabilności czyli tzw objaw giving way może być spowodowany czymś innym np uszkodzeniem łąkotki lub chrzastki.
Dzień dobry
Nie ma obecnie znanej metody nieoperacyjnego leczenia zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Uczucie niestabilności stawu kolanowego można zmniejszyć lub nawet tak wzmocnić mięśnie że uczucie niestabilności (a nawet niestabilność kliniczna) całkowicie zniknie, jednak nie będzie to miało wpływu na regenerację więzadła. Moim zdaniem przed planową operacją tak czy inaczej trzeba wykonać odpowiednią kinezyterapię. Po rehabilitacji można ponownie ocenić stabilność stawu, a co z tym idzie potrzebę wykonania operacji.
W razie chęci zapraszam na wizytę.
Witam!
Ja jestem zdania, że to do pacjenta dobiera się najbardziej odpowiednią metodę leczenia a nie do metody pacjenta. Chce Pan to rehabilitaować- super, czy uniknie Pan operacji? Raczej nie. uczucie niestabilności i obraz uszkodzenia ACL w MRI 2st, są wskazanie do rekonstrukcji więzadła, ponieważ każda nawet minimalna niestabilność stawu przyszpieszają wykładniczo zmiany zwyrodnieniowe. Bez zabiegu z dobrą jakością mięśni, może Pan nie odczuwać niestabilności, tylko, jak pojawi się to uczucie to znaczy, że porozciągał Pan pozostałe stabilizatory, a co wówczas...? Zabieg odwotrzenia jednego niewystarczy.
Pozdrawiam
Witam,
metoda ARPWave jest przez autorów nazwana metodą szybkiej rehabiltacji zatem nie jest metodą leczniczą tylko wspomagającą. Jedyną stosowaną metodą uszkodzenia ACL z niestabilnością jest leczenie operacyjne,
pozdrawiam