Mam zdiagnozowane zaburzenie osobowości - borderline. Zaczęłam chodzić na terapię psychodynamiczną,

7 odpowiedzi
Mam zdiagnozowane zaburzenie osobowości - borderline. Zaczęłam chodzić na terapię psychodynamiczną, chodzę od 8 miesięcy, niestety nie czuję poprawy (nie o długość terapii tu chodzi). Nie czuję się zrozumiana i widzę, że terapeuta nie ma doświadczenia/wiedzy w leczeniu takiego zaburzenia. Zatem moje pytanie jest takie, czy w terapii "borderline" terapeuta powinien mieć wiedzę, jakieś szkolenie tematyczne, doświadczenie w leczeniu tego zaburzenia? Czy wystarczy szkolenie ogólne (np.4 letnie szkolenie psychodynamiczne,certyfikat itp)? Wydaje mi się, że dobrze jakby miał jakieś doświadczenie i wiedzę na temat tego konkretnego zaburzenia. Kolejne pytanie, czy powinnam się leczyć z zaburzenia borderline i identyfikować się z tą diagnozą, czy opowiadać o sobie na terapii i nie odwoływać się do diagnozy, jakby diagnozy borderline nie było? Nie wiem jak do tej diagnozy podejść i jak na siebie spojrzeć. Cel terapii: wyleczyć się z "borderline", czy mieć własne cele? Nie wiem jak podejść do leczenia i diagnozy. Czy opowiadać o sobie, o tym co czuję i z czym mam problem i nie patrzeć na to czy terapeuta ma doświadczenie w leczeniu tego zaburzenia, czy odwoływać się do zaburzeń "borderline"? Zgubiłam się. Bardzo mi zależy na odpowiedzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry. Ma Pani wątpliwości, rozterki, co teraz zrobić? Jak się zachować? Czy to, co teraz robię ma sens? Szuka Pani właściwego rozwiązania i oparcia, może to znaczy, że tkwi w Pani siła do zmierzenia się z problemami ? Jeśli tak jest, to dobra wiadomość. Z mojego punktu widzenia, taki właśnie ma to obraz. Osoby z Pani diagnozą zwykle czują się jako nierozumiane przez innych, pomijane. Z tego powodu też cierpią. Szkolenie się na psychoterapeutę jest wystarczającym warunkiem do pracy z pacjentem. Każdy terapeuta poszerza swoją wiedzę, jest to wpisane w tą pracę. Co stoi na przeszkodzie, aby Pani porozmawiała o swoich wątpliwościach z psychoterapeutą? Może to jest droga do rozwiązania kłopotów? Odpowiedź na drugie pytanie, wydaje się prosta. Jestem ciekawy, jakby zareagował terapeuta na te pytania, które Pani tutaj przedstawia? Jestem przekonany, że warto pytać i rozwiewać swoje wątpliwości / obawy w relacji. Ze swojej strony polecam przeczytanie książki " Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym terapeucie" Rachel Reiland . W końcu przyszła Pani z problemami, które potrzebują rozwiązań, diagnoza BPD jest tylko w pakiecie. Życzę powodzenia i rozwiązania problemów Paweł.

Witam Panią,
Warto o swoich wątpliwościach i emocjach porozmawiać z własnym terapeutą.
Opisane przez Panią odczucia często pojawiają się u pacjentów w psychoterapii. Relacja z terapeutą jest jednym z najważniejszych czynników leczących w terapii, dlatego też wszystkie uczucia i niepokojące myśli, także te związane z osobą terapeuty warto wypowiedzieć na sesji.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Kabała - Michna
Witam serdecznie,
przede wszystkim praca psychologa czy psychoterapeuty jest bardzo delikatną materią. Dlatego ważne jest aby zarówno klient (pacjent) jak i terapeuta - psycholog mieli wspólną możliwość wzajemnej pracy. Jeżeli Pani nie czuje, że cokolwiek się zadziało i ruszyło w pracy 8 miesięcznej mh możliwe że terapeuta dotarł do ściany, możliwe, że nie wie co dalej. Nie mi to jednak oceniać. Ponieważ to Pani czas, pieniądze i przede wszystkim zdrowie więc to Pani decyduje o ukierunkowaniu siebie w terapii u danego specjalisty. Może warto rozważyć zmianę specjalisty, ale wcześniej powiedzieć o swoich wątpliwościach czy też niezadowoleniu terapeucie do którego Pani chodzi. Wyleczyć się z borderline, mh... nie jestem przekonana aby takie 100% uzdrowienie było możliwe, natomiast faktycznie są metody dzięki którym poprzez pracę terapeutyczną może się tak zdarzyć, że klient (pacjent) będzie czuł znaczną różnicę na plus w swoim życiu, jednak b dużo zależy też od woli i chęci pracy oraz gotowości na dokonanie pewnych zmian i procesów jakie mogą się w tym czasie zadziać.
Doświadczenie bywa przydatne ale też zgubne bo obarczone jest rutyną.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zaburzenia typu borderline są jednym z większych wyzwań dal psychoterapeutów. Faktycznie nie bagatelizowałabym i poszukałabym specjalisty, który ma doświadczenie z tego typu pracą.
Myślę, że te wątpliwości należy omówić ze swoim terapeutą. Odnoszę wrażenie, że nie ufa Pani swojemu terapeucie, podważa jego kompetencje, szuka innej drogi, kwestionuje aktualną terapię. Nawet jesli mysli Pani o zmianie terapeuty, to najpierw proszę omówić swoje wątpliwości, chęć zmiany właśnie z terapeutą. W ten sposób zamiast zrywać relację ma Pani szansę ją reflektować, analizować przyczyny pojawiających się tendencji. Warto zaufać swojemu terapeucie, może wtedy wspólnie znajdziecie drogę, którą teraz Pani zgubiła. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Schab
Etykiety i diagnozy często zamiast pomagać i ułatwiać życie oraz zdrowienie, je tylko komplikują i bardziej zasłaniają. Podobnie zdaje się dzieje się u Pani. Proszę spróbować się na coś ostatecznie zdecydować, szczerze rozmawiając o efektach z prowadzącym terapię i zaufać, jeśli to Panią uspokoi, że to wystarczająco dobry wybór i Go zaakceptować, albo zmienić terapeutę i zacząć wszystko od początku, nic nie sugerując ani nie odwołując się do żadnej wcześniejszej diagnozy, bo może być już nieaktualna, wszak psychika, jak Pani już wie, to sprawa bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna. Zapraszam też do siebie. Pracuję w ramach DBT wg Marshy Linehan.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Warto porozmawiać o Pani wątpliwościach względem terapii z terapeutą do którego Pani chodzi. Taka rozmowa może przenieść terapię na inny tor. Szuka Pani drogi do tzw. "wyleczenia", ale jeśli nie będzie Pani wstanie zaufać terapeucie, to ciężko będzie na tą drogę wejść i nią iść. Pozdrawiam.