Mam wspaniałego, kochającego męża, którego czuje że tracę... Jestem chorobliwie zazdrosna bez jakieg

4 odpowiedzi
Mam wspaniałego, kochającego męża, którego czuje że tracę... Jestem chorobliwie zazdrosna bez jakiegokolwiek powodu przez 15 lat związku... Nie jestem brzydką ani głupią osoba, mimo to moje poczucie własnej wartości nie jest niskie lecz zerowe... Czy można to wyleczyć bez leków? Nie chcę go stracić bo to mnie zabije...
Trwanie w poczuciu krzywdy i urazy wobec ludzi, którzy mają to, czego my nie mamy, odbiera nam możliwość zamknięcia sprawy, ukojenia i pójścia dalej. Zachęcam Panią do przyjrzenia się w procesie terapii zarówno swojej samoocenie, jak i stylowi przywiązania.
Osoba posiadająca wysoką samoocenę i wysoki poziom interpersonalnego zaufania, cechuje się „bezpiecznym (pewnym) stylem przywiązania”. Jej obraz samej siebie jest zrównoważony i spójny. Jest ona skłonna do bliskości, do tworzenia długotrwałych i szczęśliwych związków z ludźmi. Jednocześnie nie przejawia zachowań agresywnych i nie zakłada ich występowania u osób, z którymi przebywa. Relacja z partnerem związku tej osoby jest harmonijna.
Przeciwieństwem „stylu bezpiecznego” jest styl „bojaźliwie-unikowy” (niepewny-ambiwalenty, lękowy). U jednostek cechujących się tym stylem przywiązania samoocena i interpersonalne zaufanie są utrzymane na niskim poziomie. Wrogość, impulsywność i gniew to główne komponenty temperamentu osoby, która unika sytuacji interpersonalnej bliskości. W kontaktach z osobami płci przeciwnej często doświadczają uczuć zazdrości. Napięcie powstałe przez przeżywanie trudnych emocji są skłonne obniżać stosując używki. Jednostki o przywiązaniu „niepewnym-ambiwalentnym” posiadają negatywny obraz siebie i pozytywny obraz innych ludzi. Uważają z jednej strony, że łatwo jest się zakochać, a z drugiej – że miłość nie jest trwała. Przeżywają oni miłość jako rodzaj obsesji, która nie daje spokoju, ale każe poświęcić się i uzależnić od drugiej osoby.
Zachęcam do przyjrzenia się swojemu funkcjonowaniu w relacji i pani trudnościach podczas psychoterapii.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nasze poczucie własnej wartości kształtuje się przez doświadczenia, jakie nas spotykają. Są to nawet bardzo wczesne wydarzenia z dzieciństwa. Jeśli nasze poczucie wartości jest bardzo niskie, możemy wierzyć nawet w to, ze nie zasługujemy na miłość. Wtedy takie przekonanie prowadzi do zachowań, które pomogą nam sobie z nim radzić: eliminowanie konkurencji, która "na pewno" jest bardziej wartościowa od nas, podporządkowane się partnerowi, żeby być dla niego wystarczają dobrym i zasługiwać na miłość albo np. kontrolowanie go, żeby upewnić się, że nic nam nie zagraża. Jak słusznie Pani zauważyła, praca nad patologiczną zazdrością zaczyna się od pracy nad przekonaniami na temat siebie, swojej wartości i przekonań na temat innych ludzi. Zachęcam do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej, aby pracować nad tymi przekonaniami.
Jak najbardziej można pracować nad Pani problemem w trakcie psychoterapii. Trudności które obserwuje Pani u siebie przez bardzo długi okres życia skutecznie utrudniają Pani funkcjonowanie w związku. Sam fakt że dostrzega Pani swój problem i czuje potrzebę zmiany swojego zachowania jest najlepszym momentem na zawalczenie o siebie i komfort swojego życia w relacji ze swoim partnerem. Jeden krok już za Panią teraz pozostaje tylko się odważyć i umówić na wizytę. Pozdrawiam i życzę powodzenia
Z problemem, który Pani opisuje zmaga się bardzo wiele osób, z mojego doświadczenia wynika, że dotyczy on głównie kobiet, co wg mnie jest spowodowane nie tylko doświadczeniami z dzieciństwa, ale również kulturą w jakiej żyjemy.
Zachęcam Panią do przyjrzenia się temu z psychoterapeutą. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jak jest w Pani przypadku, każdy jest inny, dlatego właśnie dzięki terapii może Pani odkryć siebie i powalczyć o lepsze samopoczucie :-) powodzenia

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Iwona Kutyła

Iwona Kutyła

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Dominika Kubal

Dominika Kubal

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Anna Staniszewska-Kunce

Anna Staniszewska-Kunce

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 20 pytań dotyczących usługi: niskie poczucie własnej wartości
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.