Mam takie krępujące pytanie. Nie sądziłem, że mając 30 (prawie) lat będę o to pytał. Moje pytanie ra

1 odpowiedzi
Mam takie krępujące pytanie.
Nie sądziłem, że mając 30 (prawie) lat będę o to pytał. Moje pytanie raczej chyba powinno dotyczyć okresu dojrzewania ale spytam. Czy w wieku 30 lat jest czymś normalnym masturbowanie się? Czy to jest jakiś niepokojący objaw? Jestem singlem, nigdy nie miałem jeszcze dziewczyny ale marzę o szczęśliwym związku. Chodzi o to, że czasem tak dla przykładu - co ok. 2-3 miesiące mam ochotę na seks. I wtedy się masturbuję, nieraz 2-3 dni. Potem znów jest "cisza" na kolejne 2-3 m-ce.
Czy masturbacja dotyczy tylko nastolatków, a nie dorosłych mężczyzn?
Czasem jest to jeszcze bardziej spotęgowane marzeniami o treści erotycznej albo jakimś bodźcem - np. widok pięknej dziewczyny w stroju kąpielowym.... Absolutnie nie odwiedzam żadnych podejrzanych stron z pornosami czy jakimiś usługami /lub towarami erotycznymi. To nie w moim stylu a poza tym kłóci się z moim światopoglądem moralnym.
Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
Dzień dobry,

Masturbacja jest naturalnym sposobem obniżania napięcia seksualnego w przypadku braku możliwości współżycia seksualnego - niezależnie od wieku osoby masturbującej się. Można więc powiedzieć, że opisana przez Pana sytuacja w żaden sposób nie kwalifikuje się do traktowania jej jako problematycznej i mającej budzić jakiś szczególny niepokój. Jako zdrowy mężczyzna odczuwa Pan po prostu napięcie seksualne, którego co pewien czas nie potrafi Pan opanować, więc podejmuje Pan masturbację.
Problem byłby, gdyby np. masturbacja zastępowała Panu normalne współżycie (gdyby posiadał Pan partnerkę) bądź gdyby masturbował się Pan nadmiarowo (np. kilka razy dziennie) bądź gdyby "wspomagał" się Pan pornografią, podczas oglądania której by się Pan masturbował.
Jak wynika z Pana opisu, żadna z powyższych sytuacji nie ma miejsca, toteż nie ma powodu do niepokoju.
Na marginesie sugerowałbym, by przyjrzeć się innemu elementowi Pańskiego życia - mianowicie faktowi, że pomimo 30 lat, nie miał Pan dotychczas partnerki i jak rozumiem żadnych, póki co, doświadczeń seksualnych i w ogóle partnerskich.
W powyższej sprawie można byłoby skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Pozdrawiam.