Mam pytanie otóż od długiego czasu każdego dnia rano po przebudzeniu odczuwam głośne przelewanie , b

2 odpowiedzi
Mam pytanie otóż od długiego czasu każdego dnia rano po przebudzeniu odczuwam głośne przelewanie , bulgotanie w brzuchu i w dole pleców nad odbytem – co jest chyba dziwne? Do tego czuje jakby mój brzuch był pełny /napełniony powietrzem. To uczucie mija w ciągu godziny od przebudzenia ( w między czasie mam gazy). Dodam że przelewanie czasami odczuwam wieczorem przed snem. Nie mam dodatkowych objawów jednak jest to do dość uciążliwe bowiem sprawia dyskomfort z rana. Czy te objawy mogą być objawem jakiejś złej diety lub nietolerancją jakiegoś produktu? Miałem wykonywane badanie usg i tomografie jamy brzusznej oraz badanie krwi w porządku, a suplementy na regulacje peralstyki ( duspatalin , probiotyki) nie pomogły. Będę wdzięczny za pomoc w problemie.
Wymienione przez Pana objawy mogą być oczywiście efektem niewłaściwej diety ale mogą również być spowodowane np. przerostem bakteryjnym jelit. Sugeruję wizytę u gastrologa celem pogłębienia diagnostyki i dietetyka, aby zweryfikować Pana sposób odżywiania się. W przypadku potwierdzenia diagnozy konieczne będzie odpowiednie leczenie i dieta.

Dzień dobry, bardzo dziękuję za to pytanie.
Jeśli chodzi o wymienione przez Pana dolegliwości mogą one być przyczyną:
- zbyt szybkiego spożywania posiłków,
- nieprawidłowej diety bogatej w wysoko przetworzone produkty,
- nieprawidłowej flory bakteryjnej tzw. mikrobioty jelitowej (np. za dużo złych bakterii w jelitach),
- pasożytów,
- candydozy,
- nietolerancji pokarmowych np. na mleko, pszenicę, jajka,
- zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych w diecie,
- zbyt dużej ilości cukrów w diecie,
- stresem.
W pierwszej kolejności, warto przyjrzeć się diecie, po jakich produktach nasilają się objawy.
Można też zastosować dietę eliminacyjno - rotacyjną i wykluczyć na ok. 3 miesięcy z diety - pszenicę, mleko i słodycze.
Można także wspomóc się ziołami dobranymi pod dolegliwości np. paudarco, oregano, kwas kaprylowy, vilkakora, enzymy trawienne, lecytyna lub innych - najlepiej dobranych przez doświadczonego specjalistę.
Można także zastanowić czy, nie trzeba wzmocnić równowagi kwasowo - zasadowej na korzyść produktów zasadowych w diecie oraz nie zapomnieć o dobrym nawodnieniu.