Mam problem z precyzyjnym sformułowaniem swoich myśli przez ich werbalizacje. Czasami "czuje" co chc

3 odpowiedzi
Mam problem z precyzyjnym sformułowaniem swoich myśli przez ich werbalizacje. Czasami "czuje" co chce powiedzieć ale coś mnie blokuje, brakuje mi słów i nie mogę ubrać tego w formę. Nawet na najbardziej banalne pytanie, jak się czujesz, jak ci się podobał film, czy nawet opowiedzieć co robiłem wczoraj, (nie potrafię rozwinąć wypowiedzi). Jednym słowem brak mi "ostrości umysłu" tak jakbym miał "pustkę w głowie". Chodzi o formułowanie wypowiedzi ich planowanie i budowanie, wypowiadanie się w prostych kwestiach, konstruowanie myśli, szukanie zakotwiczenia w umyśle, punktu odniesienia by o czymś prostym powiedzieć. Czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z tym problemem np w drodze terapii bądź treningu personalnego. Zaznaczę, że nie jestem "idiotą" skończyłem dobre studia i mam dobrą pracę, radzę sobie w życiu ale unikam sytuacji w której miałbym wystąpić/zreferować coś przed większym audytorium bądź na zebraniu, już nie mówiąc o wypowiedzi przed kamerą czy będąc zaczepionym na mieście przez dziennikarza... Zdecydowanie łatwiej jest mi formułować wypowiedzi pisemne niż ustne. Mam też takie dni, że nawet w gronie przyjaciół gdzie czuję się dobrze nie potrafię rozmawiać o prostych kwestiach bo brakuje mi słów i ciężko mi stworzyć ciąg zdań. Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Dzień dobry. Pana trudności mogą wynikać z różnych przyczyn, dlatego warto jest udać się do psychoterapeuty w celu przyjrzenia się tym trudnością, zrozumienia skąd one się wywodzą i przepracowywania ich, a w konsekwencji lepszego funkcjonowania w życiu. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk

Spotkania z psychoterapeutą pozwolą przyjrzeć się bliżej opisywanym trudnościom i poszukać ich źródła, co pozwoli na znalezienie rozwiązań dla lepszego funkcjonowania Pana w swojej codzienności.
Szanowny Panie,
obecny Pana stan może być wywołany przez różne czynniki. Jednym z takich czynników może być lęk który powoduje, że czujemy pustkę i ciężko nam jest złapać myśli, doświadczyć tego co czujemy i zwerbalizować to.
Konsultacja, a potem psychoterapia to dobra forma przyjrzenia się temu problemowi.
Pozdrawiam Tomasz Desput
Sugeruję wizytę: Pierwsza wizyta rabat - 50zł - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.