Mam nerwicę lękowa i problem z kobietą w pracy która jest jest do mnie agresywna słownie i cały czas mnie prowokuje abym wybuchła gniewem zgłaszałam to do brygadzistki wszystkiego się wyparła i brygadzistka mi nie uwierzyła kobieta dalej prowokuje już mi brak sił i stres mnie dobija zależy mi na tej pracy co mam zrobić ?
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
Pewnie zabrzmi to jak frazes, ale chyba jedynym sposobem jest odcięcie od całej sytuacji. Prowokuje Panią określona sytuacja, która jest paliwem dla konfliktu. Jak się Pani dokładnie przyjrzy, zobaczy ze „prześladowczyni” cały czas posługuje się tymi samymi zagraniami, konflikt rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu. Proszę się zastanowić co dokładnie wywołuje w Pani emocje - zachowanie drugiej pani, wracanie do pewnych tematów, wytykanie konkretnych błędów czy niedociągnięć ? Trzeba przerwać ten schemat. Zignorować zaczepkę, przeanalizować popełniane błędy i je naprawić, nauczyć się ignorować zaczepki. Kiedy przestaje się uzyskiwać gratyfikacje w postaci reakcji drugiej osoby, brak reakcji, zabawa przestaje mieć sens, rezygnuje się i szuka gdzie indziej. Próba skarżenia się komuś na zachowanie tylko upewnia taka osobę, że osiąga swój cel i zachęca do eskalacji działań.

 Patrycja Cyganik-Jóźków
Patrycja Cyganik-Jóźków
Terapeuta, Psycholog, Psychoterapeuta
Szczawno-Zdrój
Witam, proszę pamiętać, że ludzie zachowują się w taki a nie inny sposób ponieważ mają w tym jakiś cel. Czasami najbardziej prymitywny. Wdawanie się w "potyczki" z taką osobą, czy reagowanie na prowokacje. Zachęcam do racjonalizacji, lub konsultacji ze specjalista w miejscu zamieszkania. Umożliwi to bliższe zapoznanie się ze sposobami reakcji w danej sytuacji, oraz wzmocnienie preferowanej postawy.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.