Mam 44 lata. Czasami odczuwam niepokój wewnętrzny, lęk, i nachodzą mnie różne dziwne myśli. Nie wiem czym to jest spowodowane, może długotrwałym stresem w poprzednich latach, a może też czymś innym. Proszę o radę. Czy mogę wziąć coś na uspokojenie, żeby nie odczuwać tego niepokoju? Barbara
mgr Magdalena Rachubińska
mgr Magdalena Rachubińska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Łódź
Witam serdecznie,
To, o czym Pani pisze jest niepokojące. Warto skorzystać z pomocy specjalisty i umówić się na konsultację psychologiczną. Jeżeli wspólnie z psychologiem dojdzie Pani do wniosku, że trzeba coś zmienić, wtedy prawdopodobnie przekształci się to w terapię. Pozdrawiam

mgr Agnieszka Jędruch
mgr Agnieszka Jędruch
Psychoterapeuta, Terapeuta
Zielona Góra
Witam.
Pisze Pani o lęku i niepokoju wewnętrznym oraz o wieloletnim stresie. Wspomina Pani o dziwnych myślach, które Pani towarzyszą. Z tego co Pani napisała wynika, iż jest to taki moment, w którym dostrzega Pani potrzebę zajęcia się sobą, przyjrzenia się własnym odczuciom, zdiagnozowania co jest powodem trudnych stanów emocjonalnych. Myślę, że jest to dobry czas by skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Wsparcie, relacja terapeutyczna pozwolą Pani dokładnie przyjrzeć się, przeanalizować życiowe doświadczenia i dokonać pożądanych zmian. Takich, które zniwelują lęk i pomogą żyć w spokoju.
Pozdrawiam Agnieszka Jędruch

mgr Agnieszka Bąk
mgr Agnieszka Bąk
Psycholog, Psychoterapeuta
Opole
Szanowna Pani Barbaro, pewnie mogłaby Pani zastosować leki uspakajające po konsultacji z lekarzem, natomiast proszę pamiętać, że w takiej sytuacji, sama farmakoterapia może jedynie likwidować czy minimalizować objawy - nie niweluje źródła problemów. Zdrowie i samopoczucie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne, stąd proszę zadbać o siebie. Uważam, że konsultacja z psychoterapeutą może przynieść lepsze efekty, niż same leki.
Pozdrawiam
Agnieszka Bąk

 Rafał Dobolewski
Rafał Dobolewski
Psychoterapeuta
Łódź
Stosowanie leków uspakajających niesie z sobą niebezpieczeństwo uzależnienia się od nich. Działają na układ nerwowy w sposób tłumiący i rzeczywiście doraźnie przynoszą ulgę. Ich używanie jest kuszące bo "pozorny" spokój przynoszą szybko i bez wysiłku. Niestety nie usuwają przyczyn złego samopoczucia. To prowokuje do sięgania po kolejne dawki. Proponuję spotkać się z terapeutą i rozważyć możliwość podjęcia terapii. Pozdrawiam Rafał Dobolewski

mgr Piotr Włodarczyk
mgr Piotr Włodarczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Dzień dobry. Może Pani udać się do psychiatry po leki, ale proszę pamiętać, że leki powodują mniejsze odczuwanie dolegliwości, a problem dalej pozostaje. Dlatego warto farmakoterapię połączyć z psychoterapią tak, aby po odstawieniu leków problem nie powrócił. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.