Mam 27 lat i problem z wymową "R" czyli tzw rotacyzm. Jako dziecko byłam na dwóch wizytach u logoped

14 odpowiedzi
Mam 27 lat i problem z wymową "R" czyli tzw rotacyzm. Jako dziecko byłam na dwóch wizytach u logopedy (wędzidełko, język, budowa anatomiczna ogólnie ok) dostałam ćwiczenia do domu, ale wiadomo jak to dziecku nie za bardzo chciało się ćwiczyć. Teraz jako osoba dorosła i bardziej świadoma chciałabym to zmienić, zwłaszcza że brak "r" bardzo mi przeszkadza (jak mówię to ściszam głos jeśli w jakimś słowie jest "r", ale zazwyczaj staram się zastępować słowa tak aby uniknąć kłopotliwego wyrazu. Czy w tym wieku są jakieś szanse na zmianę? Oraz czy któryś z krakowskich logopedów używa w pracy tzw wibratorów logopedycznych? Ostatnio dowiedziałam się o specjaliście zaburzeń mowy p. Bochniarzu u którego planowałam podjąć terapię (miał bardzo dobre efekty z tego co widziałam na przedstawionych filmikach i stronie gabinetu), ale niestety w zeszłym roku odszedł.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam
Witam. Rotacyzm w Pani wielu jest do wyrównania.Sa wibratory logopedyczne. Pomagają w wywołaniu prawidłowego drżenia języka. U pana z kosztowały pponad 2 tys zł. Na
logopedycznych sa doustne wibratowy logopedyczne oMyslę, że któryś z logopedów w Pani mieście używa wibratorów. Ja mieszkam W innym mieście Proszę popytać, na pewno ktoś będzie miał. Pozdrawiam.

Dzień dobry, nie jestem krakowskim logopedą, choć wibrator logopedyczny kupiony u pana Bochniarza posiadam.Jest przynajmniej kilka metod korygowania rotacyzmu, w niektórych mechaniczne wibracje nie są nieodzowne. Ale nie da się ich, nawet najbardziej szczegółowo, opisać.Konieczna wizyta u logopedy z praktyką w pracy z dorosłymi.Pozdrawiam :-)
Dzień dobry!
Jak najbardziej, może Pani podjąć terapię i poprawić sobie komfort życia. 27 lat to jeszcze bardzo młody wiek. Przychodzą na terapię nawet osoby po 50 - tce. Wszyscy opisują podobne problemy jak np. zastępowanie słów z R. Najwięcej zależy od motywacji i pracowitości Pacjenta. Pozdrawiam.
Witam oczywiście że są one pacjentów nawet czterdziestoletnich natomiast jestem z Wrocławia pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w wymowie nauce wymowy r
Dzień dobry. Zawsze są szanse, można spróbować, choć jest już Pani dużą dziewczynką ;). Nie jestem z Krakowa, więc nie pomogę. Życzę powodzenia
Oczywiście, że są szanse. W takim wieku jednak, na pewno zmiana będzie wymagała dużego wysiłku, samozaparcia i ogromu pracy. Nie jestem z Krakowa, więc nikogo nie polecę, ale jestem pewna, że wielu logopedów doskonale poradzi sobie z Pani zaburzeniem. Pozdrawiam
Dzień dobry,
przy systematycznej pracy i motywacji do zmiany jak najbardziej można w dorosłym wieku nauczyć się w prawidłowy sposób wymawiać [r].
Słyszałam, w przypadku terapii dziecka, o logopedzie w Krakowie, który stosował taki wibrator logopedyczny, ale nie mogę tu podać nazwiska bez zgody tej osoby, bo nie wiem czy przyjmuje prywatnie i czy pracuje z dorosłymi osobami.
Życzę powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu. Pozdrawiam! Izabela Bodek
Witam, osoba dorosła może z pomocą logopedy korygować nieprawidłową wymowę głoski [r]. Trudno przewidzieć jaki czas może być potrzebny do uzyskania prawidłowego brzmienia głoski, jednak jest to możliwe.
Odnośnie drugiej części pytania niestety niewiele mogę pomóc, jednak życzę wytrwałości w osiąganiu zamierzonego celu. Pozdrawiam
Dzień dobry, w każdym wieku można wywołać głoskę R, z pewnością na filmikach widziała też Pani wiele dorosłych osób poddających się terapii rotacyzmu. Na pewno warto skonsultować się z logopedą w celu ustalenia przyczyny braku R, nie wiem jak Pani obecnie realizuje głoskę, czy jest to np. zamiana na L, J czy może gardłowa realizacja. Po tym jak logopeda to ustali wprowadzi odpowiedni sposób terapii głoski. Nie znam logopedów z Krakowa, ale sądzę, że z pewnością wielu z nich używa wibratora logopedycznego. Jeśli tak jak Pani mówi, nie występują wady anatomiczne, to korekta głoski R, tym bardziej, że odczuwa Pani z powodu jej braku dyskomfort, jest realna. trzymam kciuki, a jeśli będę mogła w czymś pomóc korespondencyjnie to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam.
Wiek nie jest przeszkodą, by zacząć ćwiczyć prawidłową wymowę. Z pewnością będzie to trudniejsze niż w wieku, gdy mowa rozwija się. Potrzebne są chęci i praca z Twojej strony oraz dobry logopeda-terapeuta. Pozdrawiam.
Osoby dorosłe jak najbardziej mogą poddać się terapii logopedycznej i wypracować poprawną realizację głoski R.
Dzień dobry,
nieprawidłową wymowę głoski (r) można wyeliminować za pomocą wielu rożnych metod w tym poprzez wspomaganie mechaniczne np. wibratory, w tym wibrator P.Bochniarza.
Zmiany są możliwe, a sukces zależy od motywacji, determinacji i ilości włożonej ze strony pacjenta pracy ale też od czynników biologicznych, Diagnoza szczegółowa jednak zawsze na żywo, w gabinecie specjalisty logopedy, neurologopedy. Życzę powodzenia.
Szanowna Pani, wiele zależy od PANI determinacji do pracy; myślę że jest to możliwe ale wymaga odpowiednich codziennych ćwiczeń.
Witam. Z rotacyzmem można „ walczyć” w każdym wieku. Zachce ma do wizyty u logopedy. Być może zakup wibratora logopedycznego umożliwi ćwiczenia w domu. Warto rozpocząć terapie. Od systematyczności zależy sukces.
Powodzenia życzę
Krystyna Zielińska