Mam 25 lat i duży problem z wymowom,, r". Jest do dla mnie bardzo uciążliwe. Jak dobrze wiem natural

9 odpowiedzi

Mam 25 lat i duży problem z wymowom,, r".
Jest do dla mnie bardzo uciążliwe. Jak dobrze wiem naturalne sposoby są bardzo żmudne.
Chciał bym się dowiedzieć czy istnieje jakaś szybką chirurgiczna pomoc. Proszę o odpowiedź.
Jeżeli problem z głoską R jest wynikiem skrócenia wędzidełka podjęzykowego to rzeczywiście zabieg chirurgiczny może pomóc w pierwszej fazie. Niestety konieczne będą również ćwiczenia logopedyczne: po pierwsze aby na podciętym wędzidełku nie zrobiły się zrosty a po drugie aby język nauczył się pracować w odpowiednim miejscu. Wizyta u logopedy w celu oceny wędzidełka i możliwości realizacji R (bo przyczyna może być inna) a także w celu ustalenia ćwiczeń wspomagających prawidłową realizację.

Dzień dobry, określenie mam duże problemy z gł.r nie wyjaśniają przyczyny problemu.Neurologopeda po zebraniu pełnej informacji i ocenie budowy wędzidełka oraz sposobu artykulacji wyjaśni Panu, czy należy dokonać frenotomii (stomatolog,laryngolog)oraz jakie ćwiczenia są potrzebne do uzyskania poprawy wymowy.Zawsze wymagane są systematyczne ćwiczenia w gabinecie oraz w domu.Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, niestety trudno mi ocenić bez badania logopedycznego jak wygląda Pana wymowa i co jest przyczyną rotacyzmu. Być może podłożem nieprawidłowej artykulacji głoski "r" jest skrócone wędzidełko podjęzykowe. Jednak nawet po zabiegu, niezbędne są ćwiczenia ze specjalistą, a także w domu.
Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia Filipczak
Witam
Niestety gloska R wymaga sprawnych i szybkich ruchów języka i stąd konieczność systematycznych, żmudnych ćwiczeń.
Pomoc chirurgiczna przyspiesza jedynie w przypadku skróconego wędzidełka, ale mimo to dalsze ćwiczenia języka są niezbędne
Pozdrawiam
Dzień dobry!
CZasem może być potrzebne chirurgiczne podcięcie wędzidełka podjęzykowego. Natomiast można taką konieczność stwierdzić podczas diagnozy logopedycznej w gabinecie. Niestety, jak pisaly moje przedmów wczynie nic nie zastapi tradycyjnej terapii logopedycznej, pozwalającej osiągnąć drżenie i wibrację czubka jezyka oraz pionizacji. Gloska r jest najtrudniejszą głoską do realizacji w zasobie fonemowym jezyka polskiego. Pozdrawiam serdecznie Tomasz Bobrowski neurologopeda Czeladź
Dzień dobry,
Niestety nie ma metody "czary mary" i jest głoska r:(, zaś
zabieg chirurgiczny jest potrzebny jeśli jest zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe. To zaś można ustalić podczas wizyty diagnostycznej. Samo podcięcie nie wystarczy i trzeba potem solidnie ćwiczyć język. Ponieważ nie wiadomo jaka jest przyczyna problemu dlatego powinien Pan udać się do logopedy. Proszę się nie zrażać i podjąć wyzwanie, a na pewno przyniesie odpowiednie rezultaty. Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam:)
Dzień dobry, tak jak napisano wcześniej, należy wykonać diagnozę i ustalić przyczynę nieprawidłowej realizacji głoski /r/ i pozostałych głosek. Warto też zwrócić uwagę na warunki zgryowe, sposób oddychania, pozycję spoczynkową języka i połykanie. Wszystko to oceni logopeda podczas spotkania.
Pozdrawiam,
Agnieszka Dziedzic
Dzień dobry. Jeżeli jest krótkie wiedzidełka podjezykowe to należy tu udać się na podpięcie ale póżniej jest terapia i nie ma określonego czasu jak długo terapia będzie trwała. Pob terapii jest nadzieja że będzie prawidłowo artykulowana głoską. Powidzenia życzę
Dzień dobry! Utrwalona nieprawidłowa realizacja głoski [r] u osoby dorosłej wymaga oceny logopedycznej podczas wizyty. Gdy będzie miał Pan diagnozę sposobu artykulacji i warunków anatomicznych, to można zaplanować postępowanie terapeutyczne, ale proszę nie nastawiać się na osiągnięcie efektu bez jakiejkolwiek pracy i ćwiczeń języka. Oprócz ewentualnej konieczności wykonania zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego, który jest częścią procesu terapeutycznego, nie ma zabiegu, który zastąpi terapię. Czasami logopedzi wykorzystują w terapii wibratory logopedyczne do wywołania głoski, ale nie gwarantuje to utrwalenia nowego dźwięku w swobodnej mowie. Życzę powodzenia! Izabela Bodek