Mam 24 lata skończyłem w marcu. Choruje na schizofrenię od półtora roku i od tamtej pory nie czuje e

9 odpowiedzi
Mam 24 lata skończyłem w marcu.
Choruje na schizofrenię od półtora roku i od tamtej pory nie czuje emocji kiedyś czułem i to silne podczas słuchania muzyki wzruszałem się szybko a teraz nic zupełnie ani smutku ani złości radości nic zupełnie i mam pytanie czy będzie tak już zawsze
Brak odczuwania emocji może być jednym z objawów (należy do grupy tzw. objawów negatywnych; objawy pozytywne to np. omamy) u osób chorujących na schizofrenię, ale występuje też w innych problemach psychicznych, a także - jako objaw przejściowy - u osób zdrowych, u których nie rozpoznano żadnego schorzenia związanego z psychiką. Nie jest przesądzone, że objaw ten będzie występował u Pana zawsze. Przebieg schizofrenii jest inny u każdego chorującego i zależy od wielu czynników. Dodatkowo, o leczeniu schizofrenii wiemy coraz więcej i dysponujemy coraz lepszymi, wieloaspektowymi metodami terapii. Kluczowa dla skutecznego leczenia jest jego systematyczność: psychoterapia, regularne przyjmowanie leków, uczestnictwo w zajęciach bądź terapii grupowej, aktywność społeczna, także rozbudowane ćwiczenia online, wykorzystujące np. wirtualną rzeczywistość.

To co jest dla Pana teraz trudne do zaakceptowania warto wnieść na terapię jeśli Pan w niej uczestniczy. Zachęcam do podjęcia pracy terapeutycznej oraz stałej kontroli u specjalisty - lekarz psychiatra. Pozdrawiam
Dzień dobry.
U każdego choroba przebiega inaczej. Dobrze byłoby aby nawiązał Pan stałą relację z psychoterapeutą i lekarzem psychiatrą. Będzie Pan mógł wraz ze specjalistami nauczyć się siebie na nowo,i sporo dowiedzieć o chorobie,i jej szczególnym przebiegu w Pana przypadku.
Życzę wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam,
Anna Sałdak.
Sama choroba oraz jeżeli przyjmuje Pan lekki wpływają na samopoczucie. Bardzo dobrym sposobem na poprawę samopoczucia jest psychoterapia. Proszę jednak pamiętać, że jest to długo falowy proces, a psychoterapeuta jest osobą, z którą warto się podzielić wszelkimi obawami bądź trudnościami.
Witam,
Pytanie czy odczuwanie emocji zmieniło się u Pana pod wpływem leków, czy postępowało stopniowo wraz z rozwojem choroby, czy „z dnia na dzień”. Warto się temu przyjrzeć. Co się takiego działo w Pana życiu w tym czasie, gdy przestał się Pan wzruszać muzyką? Na psychoterapii można przyjrzeć się czemu służy objaw. Warto też skonsultować się z psychiatra czy brak czucia jest związany z „chemia w mózgu” - mam na myśli neuroprzekaźniki, czy jest bardziej psychologicznym odcięciem.
Dopiero po ustaleniu przyczyny lub celu tego objawu będzie Pan mógł podjąć działania w celu przywrócenia naturalnego kontaktu ze swoimi emocjami. Są one przecież źródłem ważnych informacji dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Pozdrawiam
Natalia Dabrowska
Schizofrenia jest chorobą ktora się zmienia.Ma okresy nawrotów oraz ustępowania objawów tzw remisje.Fakt ze dzisiaj czuje się Pan odcięty od swoich emocji wcale nie świadczy o tym że tak będzie zawsze.Choroba ta odcina pacjenta zarowno od swiata realnego zastępując rzeczywistosc tworami wyobrażni w ktore on wierzy,jak i od emocji.Stany te jednak są przejściowe i potem przychodzi czas na zdrowe funkcjonowanie.Psychoterapia w polączeniu z lekami jest zbawienna w dochodzeniu do rownowagi psychicznej w tej chorobie.
Dzień dobry.
Aby Panu odpowiedzieć musiałabym wiedzieć czy przyjmuje leki i z jakich form pomocy korzysta aby zastanowić się czy jest to objaw czy tak oddziałuje farmakoterapia.
Pozdrawiam
Liliana Kaczmarek
Dzień dobry, schizofrenia jest chorobą, która może mieć różny przebieg, co do objawów i stopnia nasilenia, schizofrenia może mieć przebieg liniowy - postępujący, ale też epizodyczny, również w okresach tzw. remisji objawy chorobowe nie występują. Jest to bardzo indywidualne,stąd warto o tym porozmawiać z terapeutą, lub podjąć taki kontakt, który pozwoli lepiej rozumieć to co się dzieje i lepiej radzić sobie z chorobą. Poczucie zatracenia emocji, o którym Pan pisze musi być trudnym doświadczeniem, warto podjąć ten temat, aby otrzymać wsparcie.
Witam serdecznie. Dziękuje bardzo za przesłane pytanie. Postaram się na nie odpowiedź uwzględniając te informacje, które od Pana otrzymałam.
Brak odczuwania emocji lub ich silne spłycenie może być wynikiem choroby jaką jest schizofrenia. Odpowiednie działania leczące m.in. farmakoterapia i psychoterapia powinny pomóc przy łagodzeniu skutków takich, o których Pan pisze. Dlatego ważne jest aby korzystał Pan z pomocy specjalistów i uczęszczał na terapię. Nie znam Pana historii choroby, nie wiem jak przebiega obecnie proces leczenia oraz co się działo wcześniej, przed 1,5 roku stąd bardzo trudno odpowiedzieć mi na pytanie, jakie są rokowania do poprawy Pana stanu zdrowia w obszarze objawów negatywnych schizofrenii czyli braku odczuwano emocji i przyjemności.
Życzę wszystkiego dobrego. Adriana Dąbrowska