Mam 23 lat. Od kilku miesięcy zmagam się z uciążliwymi objawami. Zaczęło się od uczucia kuli w gardl

3 odpowiedzi
Mam 23 lat. Od kilku miesięcy zmagam się z uciążliwymi objawami. Zaczęło się od uczucia kuli w gardle przez co miałam ciągłe wrażenie duszenia. Z czasem doszedł ból serca, ucisk klatki piersiowej i znaczne problemy w oddychaniu. Podczas jedzenia odnoszę wrażenie jak gdybym zaraz miała zakrztusić się pokarmem. Wszystko to potęguje u mnie lęk przed jedzeniem, oddychaniem, a także dolegliwości bólowe zwłaszcza pleców lub głowy. Czy moje dziwne objawy mogą mieć przyczynę o podłożu psychicznym? Dodam tylko że badania mam w porządku, zarówno krew, tsh jak i kardiologiczne.
Tak, jak najbardziej mogą być to problemy, które pojawiają się na tle nerwowym. Warto skonsultować swój problem z psychoterapeutą lub psychiatrą. Jeżeli z konsultacji wyniknie, że są to objawy nerwicowe, to poprzez pracę terapeutyczną będzie można sobie z nimi skutecznie poradzić. Psychiatra może zalecić leczenie farmakologiczne. Pozdrawiam M. Szweda

Twoją bardzo dobrą decyzją było przebadanie się pod kątem zdrowia fizycznego, aby zweryfikować ewentualne zaburzenia w których mógłby pomóc lekarz.

Objawy, które opisujesz, mogą mieć przyczynę psychologiczną. Gula w gardle, ucisk w klatce piersiowej oraz uczucie duszenia się i brak swobodnego oddechu to zjawiska, które często łączą się z nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego i są to zjawiska psychosomatyczne - czyli na granicy psychiki i fizjologii.

Oprócz rozmowy i zbadania ewentualnych korzeni tego co się dzieje, polecam Ci proste ćwiczenie, które uspokoją układ nerwowy, aby umożliwić ulgę w dyskomforcie, którego doświadczasz:
Poczuj ciężar ciała i zwróć uwagę na dotyk swojego ciała na krześle/podłodze. Pozwalając na spokojny wdech, niech kolejne cztery wydechy będą dłuższe. Wydychaj przez usta.

Ta prosta praktyka może zadziałać kojąco tak, byś mogła dalej działać i poszukiwać rozwiązania dla siebie w większym komforcie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, obecna sytuacja w kraju jak i na świecie nie sprzyja dobrej kondycji psychicznej. Zachęcam do rozmowy z psychoterapeutą w miejscu zamieszkania. Pozdrawiam