Mam 21 lat. Bardzo często bez widocznej przyczyny czuję napięcie, rozdrażnienie i lęk nie potrafię s

5 odpowiedzi
Mam 21 lat. Bardzo często bez widocznej przyczyny czuję napięcie, rozdrażnienie i lęk nie potrafię się skupić zaczynam potocznie mówiąc panikować. Z lękiem zmagam się w różny sposób często kładę się spać i zaczynam myśleć o jutrze o tym co się stanie jak coś mi nie wyjdzie, jak zareagują inni oraz ja sama boję się rozczarowania sama sobą. Jestem świadoma że lęki te są wyolbrzymione, mało prawdopodobne, ale nie mogę nad nimi zapanować. Mam też stany, które pojawiają się nagle i trwają bardzo różnie niekiedy dni kiedy boję się wsiąść do pełnego autobusu czy nawet iść ulicą czy zapytać się kogoś na ulicy np. o drogę, zamówienie jedzenia mówię nieco roztrzęsionym głosem (gdy jestem z kimś to uczucie znika). Niekiedy boję się odezwać nawet do osób, które lubię i wiem że nie powinny mnie np. skrytykować. Prawie nigdy nie chodzę gdzieś sama pierwszy raz, bo boję się nieznanych mi osób. Mimo że, wiem że to bezpodstawne nie potrafię sama zapanować nad lękiem robię się wtedy bardzo nerwowa co tylko utrudnia komunikację. Co jest z tym wszystkim sprzeczne to to że bardzo lubię rozmawiać z ludzmi, nie jestem typem introwertyczki, więc odcienie się od ludzi nie sprawi że odzyskam energię. Nie jestem pewna czy to jest jeszcze osobowość neurotyka?
Witam, z tego co Pani pisze rozumiem, że żyje Pani w dużym napięciu i niepewności. Lęki, o których Pani pisze zapewne utrudniają codzienne funkcjonowanie i nie powinny zostać zbagatelizowane. Jednak po tak krótkim opisie nie da się stwierdzić gdzie leży problem i odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Zachęcam do umówienia się na wizytę do psychologa, psychoterapeuty i wspólnego odnslezirnia źródła tych lęków i sposobów na ich usunięcie.
Pozdrawiam, Paulina Stelmachowska

Dzień dobry,

polecam Pani książkę Karen Horney pt. "Neurotyczna osobowość naszych czasów", która nie tylko pomoże odpowiedzieć na pytanie: czy opisane problemy są natury neurotycznej, ale także - pozwoli dowiedzieć się, co można zrobić, by zredukować doświadczane trudności.

Jednocześnie zachęcam Panią do poszukania w swojej okolicy doświadczonego psychoterapeuty i umówienia się na kilka konsultacji. W ich trakcie specjalista będzie mógł lepiej zorientować się w naturze przeżywanych przez Panią problemów, a przede wszystkim - zaproponować konkretne strategie zaradcze.

Wstępnie mogę powiedzieć, że objawy, które Pani opisała, kwalifikują się do psychoterapii. Z mojego doświadczenia wynika, że dość dobrze "poddają się leczeniu". Jednak dopiero bezpośrednia rozmowa ze specjalistą będzie mogła w pełni zweryfikować moje przypuszczenia.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska
Dzień dobry. Polecam udać się na konsultacje do psychoterapeuty. Będzie miała Pani możliwość porozmawiania o tych wszystkich zachowaniach i przepracowywania ich tak, aby lepiej funkcjonować w życiu codziennym. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Witam. Pisze Pani, że sama nie potrafi zapanować nad lękiem. Proszę popracować nad nim w kontakcie z terapeutą. Będzie okazja przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w kontakcie z drugim człowiekiem. Nasuwają mi się pytania - jak wyglądałoby Pani życie, gdyby nie odczuwała Pani lęku, czy wtedy pojawiłaby się jakaś inna niedogodność? Często lęk pozwala nam skupić się na sobie, zająć się sobą. Może dla Pani stanowi to jego pozytywny aspekt. Warto wtedy wybrać inny sposób, aby zatroszczyć się o siebie. Powodzenia i pozdrawiam, Iwona

Niewątpliwie powinna podjąć Pani keczenie niefarmakologiczne czyli psychoterapię. Jak rodzaj psychoterapii można określić dopiero po postawieniu diagnozy, a także po określeniu Pani sylwetki psychicznej.
Pozdrawiam serdecznie