Mam 20 lat, mam problem z mamą wyzywa mnie od najgorszych, non stop krzyczy, nie akceptuje moich dec

4 odpowiedzi
Mam 20 lat, mam problem z mamą wyzywa mnie od najgorszych, non stop krzyczy, nie akceptuje moich decyzcji, wiecznie wie lepiej. Zaszłam w ciążę mając 18 lat kocham swoją córę ale mam dosyć przebywania w domu z mamą. Z partnerem nie mieszkam ponieważ nie mamy na to pieniędzy ponieważ studiuję i on tylko pracuję. Dodatkowo ojciec dziecka już nie raz ze mną zerwał właśnie z powodu mamy ponieważ nie umiem podjąć własnej decyzji, wiecznie robię to co mama chce. Dodatkowo ostatnimi czasy nie mam ochoty wstawać z łóżka, przestałam sprzątać, zaniedbałam siebie. Wiecznie płaczę przez mamę. Chciałam się dowiedzieć do kogo mam się zgłosić z takim problemem ponieważ nie radzę już sobie sama. Domyślam się że do jakiegoś psychologa ale dokładniej jakiego? Psychoterapeuta, psycholog czy psychiatra. I czy na nfz można i od kogo skierowanie otrzymać.
Witaj, z tego co opisujesz wynika, iż znajdujesz się obecnie w trudnej sytuacji - przeżywasz kryzys. Rozumiem, że do końca w żadnej z opisanych relacji nie czujesz się bezpiecznie, stąd poczucie zagubienia i osamotnienia. Biorąc pod uwagę Twój obecny stan psychiczny oraz złożoność życiowej sytuacji wydaje mi się, iż trudno będzie Ci samej rozwiązać tą sytuacje i poradzić sobie z myślami i emocjami, które obecnie Ci towarzyszą.
Polecam kontakt z Interwencją Kryzysową bądź Poradnią Zdrowia Psychicznego. Uzyskasz tam bezpłatną pomoc psychologiczną.

Dzień dobry
Z tego co Pani pisze znalazła się Pani w trudnej sytuacji i trudno jest Pani podjąć najlepsza dla siebie decyzje. Taka sytaucja jest wyczerpującą emocjonalnie i skutkuje takimi objawami jakie Pani opisuje. Badzo proszę zgłosić się na konsultacje do psychologa i podjąć terapię, ktora pomoze Pani stawiać adekwatne dla siebie granice i podejmować decyzję zgodne z Panią.
Pozdrawiam
Magdalena Kaczmarczyk psycholog w Łodzi
Szanowna Pani, w Pani sytuacji kontakt z psychologiem/psychoterapeutą jest jak najbardziej wskazany i z tego co Pani pisze rozumiem, że i Pani chce skorzystać z takiej pomocy. Odpowiem na ostatnie pytania. Do kogo się zwrócić? Najlepszą opcją według mnie jest wybór psychologa-psychoterapeuty. Jeśli uzna on, że potrzebna jest także pomoc psychiatry, to Pani na pewno doradzi takie rozwiązanie. Do psychiatry nie trzeba skierowania; można do niego pójść zarówno z NFZ jaki i prywatnie, i rejonizacja nie jest istotna. Jeśli chodzi o psychologa/psychoterapeutę, to jest pewien problem. Jeżeli chce Pani zostać skierowana do niego przez NFZ, to najlepiej się udać do lekarza pierwszego kontaktu bądź do psychiatry. Ci specjaliści wydają skierowania. I tu pojawia się ten właśnie problem - czasowy. Na wizytę u psychologa z NFZ średnio czeka się 3-4 miesięcy w zależności od danego miasta, rejonu itp. Warto wtedy dowiadywać się telefonicznie czy są wolne miejsca. Istnieje szansa, że okres oczekiwania z różnych obiektywnych powodów może ulec skróceniu. W przypadku wizyty prywatnej, czas oczekiwania jest zdecydowanie krótszy, a czasami bywa, że można zostać przyjętym od razu. Również polecam Poradnię Zdrowia Psychicznego. Wszystkie adresy można znaleźć w internecie. Pozdrawiam. Maria Christowa-Dobrowolska
Dzień dobry,

proszę skierować się do psychologa/terapeuty. Proszę rozważyć osobę, która posiada ukierunkowanie systemowe, warto bowiem przemyśleć, czy chce Pani podjąć terapię indywidualną (zyskać większy wgląd w sytuację rodziny pochodzenia i zbudować umiejętności, które pozwolą Pani stawiać granice m.in. mamie i przeprowadzić w sposób adaptacyjny i bezpieczny proces separacyjny) czy może rodzinną (Pani, partner i córeczka, z którymi - jak rozumiem - próbowała Pani stworzyć rodzinę). Wiele zależy od Pani dojrzałości, motywacji, zebranych informacji w trakcie wywiadu, jak również wsparcia/współpracy ze strony poszczególnych osób. Z troski o siebie, możliwą relację z partnerem oraz Państwa córeczkę proszę rozważyć udanie się do specjalisty w jak najkrótszym czasie.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek