Mam 18 lat i zaburzenia lękowe z fobią społeczną. 2 lata temu zaczęłam chodzić do psychologa oraz do psychiatry i przez jakiś czas przyjmowałam leki po czym z nich zrezygnowałam. Przez rok było w porządku ale w tym roku wróciły lęki, które trwają od ponad miesiąca i zdecydowałam się pójść na psychoterapię. Jestem dopiero po dwóch wizytach więc nie mogę jeszcze powiedzieć że mi to pomogło. Dzisiaj w nocy kiedy próbowałam zasnąć czułam duży lęk, ból w klatce piersiowej, miałam drgawki oraz nie wiedziałam za bardzo co się dzieje i taki stan utrzymywał się około 2 godzin po czym zasnęłam i spałam około 5 godzin budząc się kilkakrotnie i teraz praktycznie ciągle nie potrafię się uspokoić, żadna metoda ze spokojnym oddychaniem czy próbowaniem się uspokoić w myślach mówiąc że nie dzieje się nic złego nie pomagają. Praktycznie codziennie od miesiąca czuję jakieś wewnętrzne napięcie ale ten dzisiejszy lęk był za długi i zbyt silny i nie mam pojęcia już jak sobie pomóc bo nic nie działa a kolejną wizytę mam dopiero za tydzień. Leków nie chcę brać, zresztą mój psychoterapeuta mówił że w moim przypadku to nie jest konieczne ale nie wiem już co robić, jestem zmęczona, praktycznie nie jem, nie śpię, nie mam na nic ochoty, ciągle płaczę, mam ciągłe myśli o śmierci w sensie strach przed nią i tworzę czarne scenariusze dotyczące przyszłości. Nie wiem jak sobie pomóc do czasu następnej wizyty bo nie daję już sobie z tym rady. Rodzina i przyjaciele wiedzą o tym i staram się spędzać z nimi jak najwięcej czasu ale to też niekoniecznie pomaga. Ten stan który trwał około 2h był moim zdaniem zbyt długi i żadna metoda którą znam nie pomogły i czy istnieje jeszcze jakiś sposób żeby się uspokoić? Próbowałam już różnych metod relaksacyjnych, uspokajania oddechu, zajęcia myśli czymś innym, rozmawianie z kimś, wyjście z domu, tłumaczenie sobie że nic się nie dzieje. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 Tomasz Wrocławski
Tomasz Wrocławski
Psychoterapeuta
Wrocław
W mojej ocenie dotknął Panią tzw zespół lęku uogólnionego. Najprostszym ćwiczeniem jakie może Pani wykonać jest próba wyobrażenia sobie „najgorszej co
może się zdarzyć”, nawet te bardzo mało prawdopodobne czy wręcz absurdalne odpowiedzi bedą prawidłowe. Następnie proszę się zastanowić, na ile te scenariusze są realne ? W zespole lęku uogólnionego boimy się wielu rzeczy, przy czym nie będąc w stanie ich nazwać czy zdefiniować.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.