Mam 16 lat. Od 6 miesięcy prowadziłam restrykcyjną dietę i bardzo dużo ćwiczyłam. Przy wzroście 177

6 odpowiedzi
Mam 16 lat. Od 6 miesięcy prowadziłam restrykcyjną dietę i bardzo dużo ćwiczyłam. Przy wzroście 177 cm ważyłam 48 kg. Przed zaburzeniami odżywiania przy tym samym wzroście ważyłam 55kg i miesiaczkowalam. Teraz okres zniknął od miesiąca spożywam ok. 2000 kcal dziennie i nie ćwiczę. Pojawiły mi się zmiany skórne i pojawiły się również skurcze macicy. Czy to znak że miesiączka wróci, że organizm wraca do normalności?
Dzień dobry, dobrze, że szuka Pani odpowiedzi dotyczących swojego stanu zdrowia. Jeżeli dobrze wnioskuję z Pani wypowiedzi, zwiększyła Pani ilość spożywanego jedzenia oraz ograniczyła aktywność fizyczną, co przy niedowadze i wtórnym zaniku miesiączki z pewnością jest wskazane. Nie wiadomo jednak, w jakim stanie jest Pani organizm - zmiany skórne, zanik miesiączki a także ogólny stan Pani organizmu po stosowaniu restrykcyjnych diet wymaga diagnostyki medycznej oraz konsultacji dietetycznej - aby uzupełnić niedobory żywieniowe (jedzenie intuicyjne nie zawsze zapewnia nam wszystkie niezbędne składniki). Po Pani wypowiedzi trudno ocenić, o jakich zaburzeniach odżywiania Pani mówi, jednak tego rodzaju trudności wymagają również pomocy psychologicznej, aby unormować psychiczne nastawienie do diety. Zapraszam do siebie - jestem psychologiem oraz dietetykiem. Adres e-mail: agata@kreacjaciala.pl. Pozdrawiam serdecznie, Agata Przybylska.

Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy odżywić organizm i odejść od diety redukcyjnej. 2000 kcal wydaje się być odpowiednią podażą kaloryczną, jednak proszę zwrócić uwagę, czy przybiera Pani na wadze, czy waga stoi. Dla takiego wzrostu zdrowa waga to ok 60 kg, oczywiście w zależności od budowy czy aktywności fizycznej może to się zmieniać. W przypadku odczuwanych dolegliwości zalecałabym udać się do lekarza, który może skierować na badania hormonalne. Przez długie odchudzanie, gospodarka hormonalna mogła zostać zaburzona.
Dzień dobry Myślę, że potrzebuje Pani pomocy i dietetyka i psychologa. Porada online , czy tylko na podstawie Pani opisu nie jest właściwa. Konieczna jest wizyta w gabinecie. Zapraszam i pozdrawiam.
Organizm ma zdolność do samoregulacji i samoleczenia. Zanik miesiączkowania , najpewniej był wywołany zaburzeniami hormonalnymi związanymi z opisanych wysiłkiem i dietą. Należy zbilansować dietę pod okiem specjalisty i tak jak Pani zrobiła zaprzestać ciężkiego treningu na poczet spacerów i relaksu :). Tutaj nie chodzi tylko o kaloryczność. Gdybym znał dobrego endokrynologa to bym go polecił ale nie znam, a dla bezsensownej farmakoterapii szczególnie w Pani wieku mowie nie. Ps. nienaturalna aktywność macicy może być objawem powrotu do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego (ale nie musi). Postępując tylko intuicyjnie, bez konsultacji ze specjalistą może Pani błądzić we mgle. Pozdrawiam i powodzenia
Dzień dobry,
Przede wszystkim, gratuluję Pani podjęcia decyzji o zwiększeniu kaloryczności i zaprzestaniu ćwiczeń.Wiem,że musiało być to dla Pani niezwykle trudne.Powrót miesiączki zależy od odżywienia organizmu i osiągnięcia minimalnej, potrzebnej Pani organizmowi zawartości tkanki tłuszczowej. To wtedy hormony kobiece mogą zacząć działać.Wtedy też można zastopować wzrost wagi i zacząć utrzymywać tą przy której wystąpiła miesiączka.Kaloryczność warto uzgodnić z dietetykiem. Skurcze macicy warto skonsultować z lekarzem ginekologiem.Do czasu powrotu miesiączki należy jednak utrzymywać obecną kaloryczność diety.
Życzę dużo zdrowia. Gdyby potrzebowała Pani rady -służę pomocą.
Maria Sobieszek
maria.sobieszek@jedzenie-ze-zrozumieniem.pl
Dzień dobry,
Jest Pani w wieku, kiedy prawdopodobnie gospodarka hormonalna wciąż nie jest do końca stabilna. Powinna być Pani pod opieką zespołu specjalistów - przede wszystkim lekarzy: ginekologa i endokrynologa. Jako osoba poniżej 18 rż. jest Pani automatycznie objęta ubezpieczeniem - polecam zapisać się do ww. lekarzy w ramach NFZ. Gorzej z dietą i psychoterapią - tu raczej trzeba szukać prywatnie.
Dieta w Pani przypadku powinna być dostosowana do aktualnych potrzeb organizmu, a te ciężko stwierdzić bez wglądu w wyniki badań. Podejrzewam, że 2000kcal może być wciąż niedostateczne dla tak wysokiej kobiety. Chętnie pomogę w koordynacji diety i terapii. Na dodatkowe pytania odpowiem pod adresem email dostępnym w profilu.