Mam 16 lat. Na nic nie mam chęci. Mam dni w których mógłbym robić wszystko a zaraz potem takie w któ

4 odpowiedzi
Mam 16 lat. Na nic nie mam chęci. Mam dni w których mógłbym robić wszystko a zaraz potem takie w których najchętniej bym usiadł i płakał. Nie wiem co z sobą robić. Byłem u jednego psychologa ale bardziej mi te wizyty zaszkodziły niż pomogły. Wspomniałem tam o tym, że bardzo martwi mnie i nęka co będę robił w przyszłości. A uzyskałem na to odpowiedź: "Ale do dorosłości jeszcze daleko". Nie pomogło mi to nic a nic. Ja uważam, że mam zainteresowania ale każdy kogo znam mówi mi, że wcale ich nie mam. Nie wiem może dlatego, że nie mam typowych zainteresowań jak sport czy granie na gitarze. Kiedy mówię komukolwiek o tym co mnie interesuje to najczęściej jestem wyśmiewany. Interesuje mnie e-sport, speedcubing są to najwyraźniej, aż tak nie typowe zainteresowania. Nie wiem co mam ze sobą robić dzisiaj znów mam gorszy dzień i już mnie to po prostu przytłacza :/
Dzień dobry!

W pierwszej kolejności zachęcam pana do skorzystania z usług lekarza psychiatry. Lekarz oceni na ile pana trudności wynikają z kryzysu życiowego a na ile mogą mieć związek z dystymia lub rozwijająca się depresja. Lekarz zbierze z panem wywiad, postawi panu diagnozę i oceni na ile potrzebne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.
Jeśli chodzi o psychoterapię, proszę się nie poddawać. Proszę poszukać innego psychoterapeuty, np. pracującego w nurcie CBT (poznawczo-behawioralnym)
Pozdrawiam,
Sylwia Wójcik

Jest bardzo wiele sposobów definiowania tzw. ROZWOJU OSOBISTEGO. W zasadzie każde działanie, które sprawia, że funkcjonujemy lepiej, mamy więcej zadowolenia z życia można zaliczyć do tej kategorii. Moje doświadczenie wynikające z wielu lat indywidulanej oraz grupowej pracy z Klientami pokazuje, że są w naszym życiu dwa obszary kluczowe dla tego, co możemy umownie nazwać „życiem pełnym satysfakcji”. Pierwszy z nich to relacje (ze sobą, z innymi), a drugi to praca (niezależność, pasja). To fundament dalszego rozwoju, pracy duchowej czy też poszukiwania głębszego sensu. Jeśli czujemy się osamotnieni – trudno mówić o wartościach nadrzędnych i planach zmieniania świata.
Częstym powodem, dla którego trudno nam budować wartościowe związki z innymi ludźmi (i te bliższe, z ukochanym, czy ukochaną, i te dalsze, z przyjaciółmi, znajomymi) jest nasza relacja z samym sobą. Sposób, w jaki o sobie myślimy ma bezpośredni wpływ na to jak się układają nasze stosunki z innymi. Jeśli oczekujemy od siebie zbyt wiele, nie potrafimy się wesprzeć w trudnych sytuacjach, postawić granic, kiedy coś nam nie odpowiada – nie ma co liczyć na to, że ŚWIAT zrobi to dla nas, lub za nas. W pracy z moimi Klientami staram się pomagać im w budowaniu wewnętrznej siły, odwagi do zmieniania tych przekonań na własny temat, które im nie służą lub podcinają skrzydła. Pewność siebie, czy asertywność to nie są cechy, z którymi się rodzimy – to umiejętności zdobywane w szkole życia. Niektórzy mieli warunki, żeby nauczyć się ich w dzieciństwie, ale większość z nas dopiero będąc dorosłymi ludźmi ma szansę je poprawić lub się ich nauczyć. Efekty pracy włożonej we wzmacnianie siebie – przekładają się na większość elementów naszego codziennego funkcjonowania. Pozdrawiam Małgorzata Witkowska
Okres dorastania rzeczywiście wiąże się z wieloma pytaniami, które w sposób naturalny pojawiają się w naszej głowie. Wątpliwości związane z tym dokąd zmierzam, kim jestem i co będę robił należą do tych najważniejszych.
Niektórzy młodzi ludzie niemal od samego początku edukacji doskonale wiedzą kim będą: będę lekarzem ginekologiem, albo będę pracowała poza Polską w międzynarodowej korporacji. Mija kilka lat, mijają studia i rzeczywiście. Okazuje się, że dopięli swego.
W większości przypadków dzieje się jednakże inaczej. Często naprawdę długo szukamy, próbujemy, interesujemy się tym, po kilku miesiącach stwierdzamy, że może to jednak nie to i kierujemy swoją uwagę na coś innego, by po upływie kolejnego roku stwierdzić, że przecież tak naprawdę to nie to. I tak całymi długimi latami.
Myślę sobie, że ten Pana namysł nad swoją obecną sytuacją i kierunkiem w jakim miałby Pan pójść świadczy o tym, że jest Pan gotowy do pracy. Gotowy do pracy nad sobą, do namysłu nad aktywnym kształtowaniem swojej przyszłości.
Proszę zatem próbować.
Przykład z psychologiem, który "nie trafił w Pana gusty" to trochę tak jak z wyborem kierunku zawodowego w życiu. Trzeba próbować gdzieś indziej.
Proszę nie rezygnować i znaleźć kogoś, komu Pan będzie potrafił zaufać i kto - przynajmniej w jakimś stopniu - będzie ptrafił spożytkować Pana zaciekawienie, rozwiać obawy i przy okazji postarać się przyjrzeć pytaniom, które z całą pewnością pojawią się podczas sesji.
Proszę próbować, nie obawiać się rozmowy z dorosłymi już fachowcami od pomagania i w efekcie wyszukać kogoś, przed kim naprawdę się Pan otworzy, a w efekcie uzyska szukane przez siebie odpowiedzi.
Życzę powodzenia i obierania samych dobrych kierunków!
Mikołaj Rogoziński, Gabinet Psychopomocy "Rogozińscy" w Bydgoszczy
16 lat to nie jest łatwy moment w życiu ale można uporać się ze swoimi wątpliwościami i fajnie zacząć wchodzić w dorosłość ;-) Posiadam doświadczenie w pracy z młodzieżą. Zapraszam na konsultację.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.