Mam 16 lat 170 wzrostu, moja waga to 59kg. Trenuję na siłowni 4 razy w tygodniu. Ile powinnam spoży

2 odpowiedzi
Mam 16 lat 170 wzrostu, moja waga to 59kg. Trenuję na siłowni 4 razy w tygodniu.
Ile powinnam spożywać kalorii dziennie?
Ile % białek, węglowodanów oraz tłuszczy?
Dzień dobry,

Trudno jest zaproponować Pani konkretny rozkład makroskładników (białek, tłuszczów i węglowodanów) oraz dokładną ilość spożywanej dziennie energii, ponieważ nie poruszyła Pani w swojej wypowiedzi niezwykle istotnej kwestii, jaką jest cel do którego Pani zmierza oraz długość trwania, a także charakter i intensywność podejmowanej 4 razy w tygodniu aktywności fizycznej na siłowni.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Aby ustalić, ile kalorii powinnaś spożywać, należy obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne. Jest to kwota energii, jakiej organizm potrzebuje, aby funkcjonować w sposób prawidłowy. Wartość ta uwzględnia wiele czynników, takich jak wiek, płeć, wzrost, waga, poziom aktywności fizycznej i inne.

Możesz skorzystać z kalkulatora online, który pomoże Ci ustalić swoje zapotrzebowanie energetyczne. Jednym z przykładów jest wzór Harrisa-Benedicta, który wygląda następująco:

Dla kobiet: BMR = 655 + (9,6 x waga w kg) + (1,8 x wzrost w cm) - (4,7 x wiek w latach)
Dla mężczyzn: BMR = 66 + (13,7 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) - (6,8 x wiek w latach)
W tym wypadku, BMR to podstawowa przemiana materii. Aby ustalić dzienne zapotrzebowanie energetyczne, należy pomnożyć BMR przez współczynnik aktywności fizycznej. Współczynnik ten jest określany na podstawie poziomu aktywności fizycznej i wynosi:

1,2 - jeśli jesteś osobą nieaktywną fizycznie
1,375 - jeśli jesteś osobą nieco aktywną fizycznie
1,55 - jeśli jesteś osobą umiarkowanie aktywną fizycznie
1,725 - jeśli jesteś osobą bardzo aktywną fizycznie
1,9 - jeśli jesteś osobą wyjątkowo aktywną fizycznie