Magnez szkodzi żębom?

26 odpowiedzi
Biorę tabletki z magnezem ze względu na niedobór. Sa one bardzo duże i grube, nie jestem w stanie ich przełknąć bez obawy że się udławię. Czy mogę je rozgryzać? Ponoć magnez źle wpływa na zęby, tak mi powiedziano, jednak nie jestem w stanie znaleźć żadnych rzetelnych informacji.
Można rozdzielić tabletkę na dwie połówki czy cztery ćwiartki :)

Dzień dobry, rozgryzanie dużych tabletek, podobnie jak twardych cukierków jest szkodliwe dla zębów, ze względu na możliwość odłamania części korony zęba.Proponuję kupić magnez w postaci tabletek do rozpuszczania w wodzie. Wypicie rozpuszczonego magnezu nie jest szkodliwe dla zębów. Pozdrawiam dr Kręcisz
Witam!
Nigdy nie słyszałam o tym, żeby preparaty magnezu szkodziły zębom.
Pozdrawiam:-)
Witam!
Obecnie jest wiele wersji preparatów magnezowych o różnym składzie. Jeśli tabletka jest zbyt duża, należy przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania, czy można ją rozgryzać. Kontakt związków w zawartości tabletki może być niewskazany z błoną śluzową jamy ustnej.
Jeśli rozgryzanie tabletki jest wzbronione, należy zastosować inny preparat magnezowy o mniejszej objętościowo tabletce. Nie wiem jaki preparat Pani zażywa, dlatego proszę kierować się zaleceniami producenta.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Najlepiej byłoby przełamać je na pół, żeby nie uszczerbić sobie któregoś z zębów podczas ich przegryzania. Nie ma najmniejszego problemu z dzieleniu ich na mniejsze części.
Sam magnez nie wpływa szkodliwie na zęby, więc proszę się nie obawiać.
Dzień dobry. Nie wiem czy uporała się Pani już z niedoborami....najlepszą metodą na uzupełnienie magnezu jest kąpiel w soli magnezowej! Relaksujemy się w ciepłej wodzie i wchłaniamy magnez. Oczywiście ciąża może być przeciwskazaniem....NIe znam Pani stanu zdrowia, ale jeśli tylko jest to możliwe polecam ten sposób uzupełnienia niedoboru magnezu....i oczywiście należałoby zadać sobie pytanie dlaczego jest niski???? Chodzi o to aby szukać i leczyć przyczynę a nie tylko objaw. Ponieważ stan organizmu odzwierciedlony jest w stanie błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł prowadzę również leczenie tych schorzeń oparte o prawidłową dietę dopasowaną tylko dla danego pacjenta, na podstawie wcześniejszych badań.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Serewa
Witam lepiej skonsultować się z lekarzem który zlecił przyjmowanie tego preparatu bo zawsze można znaleźć zamiennik leku który może być łatwiejszy do przełknięcia przez panią i to zalecam
Rozgranie tabletek w żadnym przypadku nie szkodzi strukturze tkanek zębów. Nawet jeżeli ma takie działanie to kontakt jest chwilowy. Jeżeli mowa o negatywnym działaniu magnezu to ma możliwy wpływ wyłącznie w trakcie dentogenezy czyli okresu tworzenia tkanek zęba chociaż i takie informacje nie zostały poparte literaturą badawczą :)
Witam, magnez zębom nie zaszkodzi i jeżeli te tabletki można dzielić to proszę podzielić przed umieszczeniem w jamie ustnej lub skontaktować się że swoim lekarzem prowadzącym aby zmienił tabletki na bardziej przystępne.
magnez raczej nie ma wpływu negatywnego na zęby, lecz ze względu na sacharozę zawartą w tabletce, proponuję nie rozgryzać lecz przeciąć na mniejsze kawałki
Można je rozgryzać
Witam :)
Nic mi nie wiadomo odnośnie tego, aby magnez szkodził zębom. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w dobrych preparatach magnezowych bardzo ważna jest budowa tabletki. Często są one wchłaniane w jelitach, dlatego też nie zalecałabym rozgryzania, gdyż może to w znacznym stopniu zmienić ich przyswajanie.
Pozdrawiam :)
Proszę przełamać na pół tabletkę.
Witam serdecznie , jeżeli Państwo mają obawy przed udławieniem się grubą tabletką to zalecam magnez w formie musujących. Pozdrawiam Elżbieta Olesiak-Romanowska
Jeżeli tabletki nie są twarde, to można je rozgryźć, jednak lepiej przekroić albo rozkruszyć między dwoma łyżkami. Jeśli chodzi o negatywne działanie, to chodzi o nadmiar w organizmie, a nie o bezpośredni kontakt z zębami i to w trakcie formowania zębów, a nie, gdy zęby są już wyrznięte.
Można sobie tylko złamać ząb. Pozdrawiam
Proszę spróbować rozpuścić tabletkę w małej ilości wody i wypić popijając również wodą przynajmniej 200 ml. Nie spożywać jakiś czas produktów zawierających wapń np. mleko. Wapń jest antagonistą magnezu.
Witam.
Niektóre tabletki pokrywane są specjaną powłoką, która ma na celu opóźnienie rozpoczęcie procesu rozpuszczania leku do czasu gdy znajdzie się on w odpowiednim odcinku przewodu pokarmowego gdzie panują optymalne warunki do przyswajania mikroelementów. Myśle, ze najbezpieczniej będzie porównać w aptece kilka leków różnych producentów i wybrać taki, który będzie najmniej kłopotliwy w przyjmowaniu.
Nie spotkałam sie nigdy ze szkodliwym dla zębów efektem przyjmowania magnezu ale na pewno wszystko jest uzależnione od dawki. Na jakiej postawie została określona zaleconą dawka? Czy poziom witaminy D we krwi również był oznaczany? W naszym klimacie niestety niedobór jest powszechny i to się wyraźnie negatywnie odbija na zębach.
Mam nadzieje, ze udało mi się pomoc.
Pozdrawiam, Joanna Mastalerz-Kulik
Jeśli zostaną pogryzione i popite wodą to nie powinny zaszkodzić szkliwu zębów.
Może Pan rozgryzać, nie będzie szkodzić to zębom. Pozdrawaim
W przypadku obaw na uzebienie czy szerzej stan jamy ustnej sugeruje rozdrobnienie tabletek za pomoca noza przed przyjeciem suplementu.
zdecydowanie rozgryzienie tabletki z magnezem w celu jej połknięcia nie spowoduje szkody zębom. Proszę się nie denerwować i spokojnie połknąć tabletki w kawałkach
Dzień dobry,
Nie posiadamy takich doświadczeń potwierdzających, że suplementacja magnezem wpływa negatywnie na dojrzałe zęby.
Jednak rozgryzanie czegokolwiek niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mechanicznego szkliwa.

Pozdrawiam,
Anna Duda
Dzien dobry,
Jeżeli magnez został zlecony ze względu na jego niedobór, to niestety trzeba go stosować. Radziłabym jednak nie rozgryzać tabletek ale np. podzielić (np. nożem) na 3 lub nawet 4 części aby łatwej było przełknąć. Sam magnez nie jest niebezpieczny dla zębów, ale bezpieczniej jest nie rozgryzać, ale dzielić tabletki na części albo znaleźć w innej postaci ( np. do rozpuszczania w wodzie).
Pozdrawiam,
dr n.med. Katarzyna Jankowska
Można rozgrywać bez obaw
Można rozgryzać tabletki z magnezem.