% leku w mleku

1 odpowiedzi
Czy jeżeli matka bierze żelazo i karmi piersią jaki % tego żelaza dziecko wyssie z mlekiem matki
Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo to zależy od przeprowadzych badań klinicznych przeprowadzonych na konkretnym leku (informacje zawarte w charakterystyce produktu leczniczego).
Może być tak, że Ilość żelaza, która przenika z leku do mleka kobiecego, nie została ustalona i nie wiadomo, czy u dzieci karmionych piersią przez matki otrzymujące taką postać leczenia mogą pojawić się działania niepożądane.

W związku z powyższym należy stosować dawkę preparatu żelaza ściśle zaleceniami lekararza, ponieważ dawka ustalana jest w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta z niedoborem.
Ogólnie zaleca się, aby w okresie ciąży i laktacji spożywać żywność bogatą w żelazo oraz suplementować żelazo w małej dawce (profilaktycznej)- przed włączeniem suplementu należy skonsultować się ze swoim lekarzem. W przypadku niedokrwistości- dawka i czas trwania leczenia są uzależnione od stopnia niedoboru.
Prawdopodobnie lekarz będzie zlecać kontrolne badania morfologii i stężenia żelaza/ ferrytyny celem oceny leczenia anemii.

Mleko kobiece zawiera łatwo przyswajalne żelazo- zabezpieczające jego potrzeby w pierwszym półroczu życia, potem dostarczamy żelaza w produktach uzupełniających bogatych o ten pierwiastek (mięso, żółtko jaja, kaszki dla niemowląt wzbogacone w żelazo). Dzieci, które nie mogą być karmione piersią, powinny otrzymywać wyłącznie mleko modyfikowane wzbogacone w żelazo.